20 Mayıs 2017 Cumartesi

Yanıklar genellikle nasıl sınıflandırılmaktadır?


Yanık DereceleriEditörlerimizsizler için yanık dereceleri hakkında yazı hazırladık.

Yanık Nedir

Isı, elektrik, kimyasal maddeler, kaynar su, alev gibi etkenlerle meydana gelen doku tahribatına genel anlamda yanık denir.
Yanığın tek etkilediği yer deri değildir.Yanık tüm organizmayı etkileyen bir travmadır.Yanıktan dolayı oluşan doku tahribatının ölçüsü, yanıklı alanınının büyüklüğüne ve yanığın oluşmasına yol açan etkenin devamlılığına bağlı olarak farklılık arz eder.

Yanık Derecelendirmeleri


Birinci derece yanıklar: Bunlar yalnız derinin üst tabakalarında meydana gelenlerdir ve sadece bir kızıllıkla belirirler. Güneş yanıkla­rının çoğunluğu birinci derece yanıklardır.
İkinci derece yanıklar: Bu yanıklar yalnız derinin üst tabaka­larında değil, daha derinde olan tabakalarda da oluşurlar. Bunlar kabarcıklarla ve serum ifrazatı ile karakterize olurlar. Ciddî gü­neş yanıkları bu kategoriye girebilir.
Üçüncü derecede yanıklar: Bu yanıklar bütün deri tabakaların­da tahribat yaparlar ve genellikle bütün derinin yok olmasına sebebiyet verirler.
Dördüncü derece yanıklar: Bu yanıklar bütün deriyi yok et­mekle kalmayıp; aynı zamanda deri altı dokulara, kaslara, ki­rişlere, kan damarlarına, kemiklere de zarar vermektedirler.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder