21 Mayıs 2017 Pazar

VARİSLER İÇİN DOĞAL BAKIM YAĞI


sağlıkiçin.org olarak sizler için varislerinizden kurtulmanız ve ağrılarınızı azaltmanız için bir yazı derledik. Yazımız umarım yardımcı olur.

Varis Nedir


Bacaklarımızdaki toplardamarların uzamış, genişlemiş, kıvrılmanmış, kapakçıkları yetersiz hale gelmesine durumuna varis denir. Varis vücudumuzdaki tüm yüzeyel toplardamarlarda olabilir, ancak varis deyimi sadece bacak toplardamarları için kullanılmaktadır.Bacak toplardamarları yüzeyel ve derin toplardamar sistemleri ve bu iki sistemi bağlayan birleştirici (kominikan) toplardamarlardan oluşur. Toplardamarlar kanın kalbe geri dönüşünü sağlayan bir sistemdir.Temiz kan kalbimizin pompa etkisi ile atardamarlar aracılığı ile vücuda kolayca yayılır, ancak kirli kanın toplanması daha pasif bir sistemle olur ve bu sistem en çok bacaklarımızda zorlanır. Bu sistemin destekleyicisi  bacak kaslarımızdır ve çıkan aksaklıklar buraları etkilemektedir.Ayrıca toplardamarların içindeki kapakçık sistemi ve atardamar basıncının kılcal damarlara yansımasıda kanın geri dönüşünü kolaylaştırır. Bu sebeple hareket, toplardamarların boşaltılmasında en önemli faktördür.Varis Tedavisi


Dolaşım bozukluğu ve varis problemi için, doğal yağlar ile aşağıdaki tarifi uygulanmanız deri altı hücrelerin yenilenmesine ve kan damarlarının rahatlamasına katkı sağlayacaktır. Şunu da belirtmek gerekir ki bacaklarınızı elma sirkesi ile yıkamanız sizi rahatlatacaktır. Elma sirkesi cildi uyarır ve hücre yenilenmesine katkıda bulunur bu da varis ağrılarınıza neden olan damar şişmesine iyi gelir. Şunu da unutmama gerekir ki eğer varisleriniz varsa ve ağrılarınız çoksa mutlaka doktora danışmalısınız.

Gereken Malzemeler


* 1 tatlı kaşığı biberiye yağı,
* 1 tatlı kaşığı jojoba,
* 1 tatlı kaşığı kantaron yağı,
* 1 tatlı kaşığı portakal yağı,
* 1 tatlı kaşığı tarçın yağı,

Hazırlama ve Kullanma

Bütün yağları eşit oranda karıştırın. Cam bir kavanoza bu karışımı koyun. Günde 1 defa, bacaklarınıza (dolaşım bozukluğu olan bölgeye), aşağıdan yukarı doğru masaj yaparak bu yağı sürebilirsiniz.
Önemli Uyarı: Yukarıda malzemeler tatlı kaşığı, olarak ölçü verilmiştir. Fakat, siz isterseniz, ölçü olarak, isterseniz fincan, isterseniz çay bardağı kullanabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder