24 Mayıs 2017 Çarşamba

Varis neden olur?


Varis Nedir


Bacaklarımızdaki toplardamarların uzamış, genişlemiş, kıvrımlanmış, kapakçıkları yetersiz hale gelmesine varis denir. Varis vücudumuzdaki tüm yüzeysel toplardamarlarda olabilir, ancak varis deyimi sadece bacak toplardamarları için geçerli olan bir tanım değildir. Bacak toplardamarları yüzeysel ve derin toplardamar sistemleri ve bu iki sistemi bağlayan birleştirici (kominikan) toplardamarlardan oluşur. Toplardamarlar kanın kalbe geri dönüşünü sağlayan bir sistemdir. Temiz kan kalbimizin pompa etkisi ile atardamarlar aracılığı ile vücuda kolayca yayılır, ancak kirli kanın toplanması daha pasif bir sistemle olur ve bu sistem en çok bacaklarımızda zorlanır.Bu sistemin en önemli elemanı bacak kaslarının kasılmasıdır. Ayrıca toplardamarların içindeki kapakçık sistemi ve atardamar basıncının kılcal damarlara yansıması da kanın geri dönüşünü kolaylaştırır. Bu sebeple hareket, toplardamarların  kirli kandan arındırılarak boşaltılması önemlidir.Varis Neden Olur
Varis oluşumuna bazı etkenler tol oynamaktadır. Bunlardan en önemlisi yaş ile beraber gelen varis problemidir.  Yaş ilerledikçe özellikle 40 yaşın üzerinde, toplardamarların ve kapakçıklarının zayıflamasına bağlı olarak daha sık varis görülür. Diğer yandan cinsiyetler arasında varis oluşumu durumu da  farklılık göstermektedir.  Kadınlarda, kadının alt karın içi organlarının ve toplardamarlarının yapısı ve adet sırasında kanın geri dönüşündeki artış gibi nedenlerle daha sık görülmektedir. Ayrıca kaçınılmaz olan bir varis oluşumu vardır ki o da kalıtım yani genetik faktörlerdir.

Varis oluşumuna hamilelik dönemi de etki eder. Gebeliğin özellikle ilk aylarında ortaya çıkmaktadır. Bunun kesin nedeni izah edilememekle birlikte, oluşan hormonal değişiklikler ve ana rahminin büyümesi ile kanın toplardamarlardan aşırı geri dönüşü ve o bölgede göllenmesi, sonucu olabileceği söylenmektedir. Gebelik döneminden de anlaşılacağı gibi varis oluşumu şişman ve obez bireylerde daha fazladır. Ayrıca meslek şekline göre uzun süre ayakta kalmak zorunda kalan kişilerde varis daha çok görülmektedir.

Bunların dışında şu etkenlerde varise sebep olabilir; enfeksiyon, travma, çorap lastiği, jartiyer gibi çeşitli nedenlerin varise yatkınlığı olan kişilerde varis gelişmesini kolaylaştırdığı söylenmektedir. Buraya kadar anlatılanlar asıl konumuz olan Primer (birincil) yani sadece yüzeysel toplardamarların kendini ilgilendiren varisleri özetlemektedir. Sekonder (ikincil) varisler derin toplardamarların pıhtı ile tıkanması ve kapakçık sistemlerinin bozulması ile ortaya çıkar ki tedavisi daha farklıdır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder