7 Kasım 2017 Salı

Varis çorapları artık göze de hitap ediyor!


Varis Çorabısağlıkiçin.org olarak sizler için varis çorabı hakkında yazı hazırladık.

Varis Çorabı Nedir


Varis çorabı, varis tedavilerinde ameliyat öncesi ve sonrası sıklıkla kullanılan ve hatta kimi uzmanlar için varis tedavisinde altın standart olarak kabul edilen bir üründür. İşi gereği uzun süreler ayakta duran kişilerde (öğretmen, cerrah, diş hekimi, pazarcı esnafı, tezgahtar v.s.) varis oluşumu görüleceği gibi uzun süre oturur vaziyette duran kişilerde de(bilgisayar başında çok duranlar, memurlar, ofis çalışanlarıv.s.) varis rahatsızlığı oluşabilmektedir. Hamilelik sonrası ve kalıtsal sebepler de varis oluşumunu tetikleyen nedenlerdendir.Günlük yaşantımızda yaptığımız pek çok yanlıştan, işimiz gereği oluşan hareketsizlikten, kalıtsal sebeplerden ve daha pek çok sebepten oluşan toplardamardaki basınç artışı, damar çeperini genişleterek cilt dışından görülebilecek hale getirir. Çeşitli şekillerde ve renklerde görülen bu oluşum varis olarak bilinmektedir.Varis Çorabının Özellikleri


Varisin kadınlara özgü bir hastalıkmış gibi algılanmasına sebep olan çok yanlış bir düşünce vardır. Oysaki erkekler de kadınlardan az sayıda olmakla birlikte çok yüksek oranda varis problemleriyle karşılaşmaktadır. Türkiye'de varis hastalarıyla ilgili maalesef sağlıklı bir veri yoktur. Amerika’da yapılan bir çalışmaya göre varis hastası bin üç yüz kadına karşılık bin erkek hasta bulunmaktadır. Varisin bir kadın hastalığı olarak bilinmesinin sebebi; kadınların estetik kaygılarından dolayı daha sıklıkla doktora başvurmalarıdır. Çeşitli varis tedavi yöntemleri vardır. Skleroterapi , lazer tedavisi, ultrason tedavisi ve ameliyat bu yöntemlerin başlıcalarıdır. Varis çorabı tüm bu tedavilerle birlikte, öncesi ve sonrasında tedaviye yardımcı olarak kullanılır.
Yakın zaman da kullanılmaya başlayan  Varis çorapları, kendi başına bir tedavi yöntemi değildir. Diğer tedavilerle birlikte mutlaka kullanılması gereken, tüm kalp damar hekimlerinin tavsiye ettiği, varis tedavisinin olmazsa olmazı sayılan, koruyucu ve toparlayıcı bir üründür.
Bacak toplardamarı genişlemesi sonucu damar içi basıncı artar ve varisi genişlemeye zorlar. Düzenli kullanılan varis çorapları, varisleşmiş damarı dıştan sıkarak kan dolaşımını daha çok derin damarlara sevk eder ve böylece iç basıncı dengede tutar. Hareketsiz hastalarda, ayak bileğinden itibaren uyguladığı basınçla kanın kalbe geri dönmesini sağlar, toplardamarlara destek olur. Vücuttaki kan dolaşımına katkıda bulunur.


Varis Çorabı Kullanımı


Varis, bir toplardamar hastalığı. Toplardamarlar genişleyip şişerek sağlığı tehdit etmektedir.Daha çok alt bacakta görülen varis estetik açıdan da istenmeyen görüntülere neden oluyor.Tıbbı basınçlı çoraplar ise varisin önlenmesinde ve tedavisinde önemli yer tutuyor.Varis çorabı denilince akla gelen sık ve sert dokumalı çoraplar,artık günümüzde hem tasarım olarak hem de tıbbı olarak çok aşama kaydedildi.Varis çorabı denilince akla zor giyilen, estetikten uzak çoraplar geliyor.Geçmişten günümüze varis çoraplarında tıbbı ve estetik anlamda ne değişti?

Aşırı kalınlıkları, sık ve sert dokumaları yüzünden cildin havalanmasına engel olmaları, çok zor giyilebilmeleri, lastik bölgelerinin ciltte yara yapması, farklı bölgelere farklı basınç uygulayamamaları, estetikten çok uzak olmaları gibi sebeplerden kaynaklı  insanlar, klasik varis çoraplarından yıllardır uzak durmaya çalışmış, kullanmak durumunda olanların ise yaşamları ciddi derecede kısıtlanmıştır.

Eski varis çoraplarının yerini alan günümüz ‘kademeli basınçlı çoraplar’ı ise tüm bu olumsuz ögeleri ortadan kaldırmıştır. Gerek kullanılan malzemeler, gerek kullanılan örgü ve üretim teknikleri, bu yeni çorapları çok daha rahat kullanılabilir hale getirmiştir. Dizaltı, dizüstü, kasık, külotlu, açık ve kapalı parmak gibi modeller sayesinde bu mümkün kılınmıştır.

Tıbbı Basınçlı Çoraplar Hangi Sorunlarda Kullanılıyor

Eski varis çoraplarının yerini alan bugünün kademeli basınçlı çorapları ven ve lenf damar hastalıklarının önlenmesi ve tedavisinde; gebelik sırasında; uzun süreli yolculuklarda tercih edilmektedir.

En çok variste kullanıldığını biliyoruz. Bacaklarınızdaki venlerin içindeki kapakçıklar bozulduklarında, aşağıdan yukarıya doğru olması gereken kan akım yönü değişir ve yukarıdan aşağıya doğru bir seyir işler ve  ayaklara doğru bir geri kaçırma başlar. Buna venöz reflü denir. Venöz reflünün ilk belirtisi diz altında ve bileklerde görülen ve gün içinde artan ödem yani şişlik durumudur. Hastalık ilerledikçe bacaklarda önce mavi-yeşil-kırmızı kılcal damarlar belirir.

Tedavi edilmeden geçen süre, bu kılcal damarların çaplarını ve sayılarını artırırken, renklerini koyulaştırır. Cilt altında büyük, venöz pake denilen ve spagetti makarnaya benzeyen damarlar ortaya çıkar. Hastalığın son aşamalarında ciltte renk değişiklikleri ve bilek düzeyinde gelişip aylarca iyileşmeyen yaralar ortaya çıkmatkadır. Tüm bu görsel belirtilere varis denir.

Sabahtan akşama doğru artan karakterde, yanma-yorgunluk-ağrı hissi; ayaklarda veya parmaklarda kramplar; akşamları uykuya dalınmadan önce geçen sürede, ayakları yorgandan dışarı uzatıp serinletme veya altına yastık koyma arzusu, yaşam konforunu bozar.

Varis oluşumu sırasında düz yapısını kaybedip kıvrıntılı hale gelen venler içinde kanın akışkanlığı yavaşlar, venin içinde akım durabilir ve pıhtı oluşur, yaşamı tehdit eden bir boyuta ulaşabilir. Basınçlı çoraplar, varis oluşumunu geciktirmek için; varis tedavisinin bir parçası olarak ortalama 2 hafta süreyle; varisleri tedavi edilemeyecek kadar ilerlemiş/tedavi olmayı reddeden hastalarda uzun süreli, ağrı ve şişlik yakınmalarını baskılayabilmek için aralıklı olarak kullanılırlar.

Uzun süre ayakta kalmanın yanında uzun süre oturmak, bacak venlerimizde kanın göllenmesine yol açabilir. Göllenen bu kanın pıhtılaşma olasılığı yüksektir. Buna derin venöz tromboz veya toplumda bilinen adıyla ‘ekonomi sınıfı hastalığı’ denir. Zira koltukların arasındaki boşluk ne kadar dar ise, bacaklarımızı rahatça oynatma, uzatma şansımız da o derece azalır. Aynı mantık otomobil yolculukları için de geçerlidir.

Pıhtının, tıkadığı bacak veninden koparak kalbe ve akciğerlere ulaşması ise ölümcül tabloları doğurabilir. Bacaklarında varisleri olan, kendilerinde ve/veya ailelerinde varis veya derin venöz tromboz hikayesi bulunan kişiler başta olmak üzere herkesin, özellikle uzun yolculuklarda, basınçlı çoraplar giymelerini oldukça yararlı olacaktır.

Varis Çorapları Nasıl Kullanılmalı

Çoraplar, kademeli basınç özellikleri ile, bacaklara adeta bir masaj etkisi yapmakta, kanın akılşına ve doğru yönde akmasına yardımcı olmaktadırlar. Basınçlı çorapların yapımında elastik özellik taşıyan malzemeler kullanılmaktadır. Bazı çoraplar mikrop barındırmama özelliği taşıyan gümüş tekstil ipliklerinden üretilmektedir.

Çorapların, gün içinde mümkün olabilen her an giyilmesi gerekmektedir. Bacaklarda ödem oluşmadan çorapların giyilmesi ise çok önemlidir. Bu sebeple , tedavi edilemeyecek kadar ileri dönem venöz reflüsü olan hastalarda yataktan kalkmadan çorap giyilmesi önem taşırken, varisleri tedavi olmuş veya önlem amaçlı olarak çorap giyecek olarak kişilerin, giymeden bacaklarını kısa bir süre yüksekte tutmaları yeterli olmaktadır.

Varis Çorabı Alırken Neye Dikkat Etmeli

Gerek bacaklarında bir ven veya lenf damar hastalığı bulunanlar, gerekse bu hastalıkların önceden önlemini almak isteyen kişiler, kendilerine ne tip bir çorap gerektiğini anlamak için mutlaka bir kalp damar cerrahisi uzmanından danışmalıdır.

Zira bacaklarda önemsenmeyen veya dikkati çekmeyen ama ileride daha önemli tablolara yol açabilecek, tedaviyi gerektiren bir sorun olabileceği unutulmamalıdır. Gerekli çorabın tipi belirlendikten sonra mutlaka bacağın farklı noktalardan çap ölçümleri yapılarak satın alınacak ‘beden’ belirlenmelidir.Herhangi bir yerden ve rafta o sırada bulunan herhangi bir çorabın satın alınması yanlış sonuçlara sebep olabilmektedir. Özellikle belirtilmediği durumlarda, çok sert, çok kalın, kötü lastikli, Avrupa ve/veya Amerika standartları uyum belgelerine sahip olmayan çoraplardan uzak durulmalıdır.

Uzun Süreli Kullanım İçin Neye Dikkat Etmeli

Her çorapta olduğu gibi, kademeli basınçlı çorapların da bir ömrü vardır. Bu kullanım ömrü, giyip çıkartma ve yıkayıp kurutma yöntemlerine göre uzar veya kısalır.Giyim sürecinde bacak çaplarındaki değişiklikler, beden değişimini de gerektirebilir. Bu sebeple uzun süreli çorap kullanan hastalar, ortalama 6 ayda bir kendilerine çorap öneren kalp damar cerrahından danışmalıdırlar ve uygun varis çorabını almalıdırlar.

Eski varis çorapları konusunda bildiklerinizi/duyduklarınızı unutmak; Bacaktaki sorunun bir dolaşım sorunu olduğu unutmadan konunun uzmanından görüş almak; Herhangi bir yerden değil doğru yerden çorap almak; Yeni basınçlı çorapların diğer normal çoraplar kadar rahat olduklarını bilerek sürekli giymek için özen göstermek gerekmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder