7 Kasım 2017 Salı

Varis Çorapları Artık Göze De Hitap Ediyor!


Varis çorapları bacaklardan meydana gelen varis sorunlarında kişilerin tercih ettikleri çoraplardır ve eczaneden temin edilerek kullanılabilir. Fakat varisleriniz yaşamınızı aksatacak kadar ilerlemişse doktorunuza danışarak ameliyat gibi seçenekleri de değerlendirebilirsiniz. Bu makalede varis çorapları hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap verilecektir. İyi okumalar dileriz. 


Varis Çorabı ( Kompresyon ) Nedir ? 


Varis çorabı, varis tedavilerinde ameliyat öncesi ve sonrası sıklıkla kullanılan ve hatta kimi uzmanlar için varis tedavisinde altın standart olarak kabul edilen bir üründür. İşi gereği uzun süreler ayakta duran kişilerde (öğretmen, cerrah, diş hekimi, pazarcı esnafı, tezgahtar v.s.) varis oluşumu görüleceği gibi uzun süre oturur vaziyette duran kişilerde de(bilgisayar başında çok duranlar, memurlar, ofis çalışanları v.s.) varis rahatsızlığı oluşabilmektedir. Hamilelik sonrası ve kalıtsal sebepler de varis oluşumunu tetikleyen nedenlerdendir.Günlük yaşantımızda yaptığımız pek çok yanlıştan, işimiz gereği oluşan hareketsizlikten, kalıtsal sebeplerden ve daha pek çok sebepten oluşan toplar damardaki basınç artışı, damar çeperini genişleterek cilt dışından görülebilecek hale getirir. Çeşitli şekillerde ve renklerde görülen bu oluşum varis olarak bilinmektedir.

Varis Çorabının Özellikleri


Varisin kadınlara özgü bir hastalıkmış gibi algılanmasına sebep olan çok yanlış bir düşünce vardır. Oysaki erkekler de kadınlardan az sayıda olmakla birlikte çok yüksek oranda varis problemleriyle karşılaşmaktadır. Türkiye'de varis hastalarıyla ilgili maalesef sağlıklı bir veri yoktur. Amerika’da yapılan bir çalışmaya göre varis hastası bin üç yüz kadına karşılık bin erkek hasta bulunmaktadır. Varisin bir kadın hastalığı olarak bilinmesinin sebebi; kadınların estetik kaygılarından dolayı daha sıklıkla doktora başvurmalarıdır. Çeşitli varis tedavi yöntemleri vardır. Skleroterapi , lazer tedavisi, ultrason tedavisi ve ameliyat bu yöntemlerin başlıcalarıdır. Varis çorabı tüm bu tedavilerle birlikte, öncesi ve sonrasında tedaviye yardımcı olarak kullanılır.

Yakın zaman da kullanılmaya başlayan Varis çorapları, kendi başına bir tedavi yöntemi değildir. Diğer tedavilerle birlikte mutlaka kullanılması gereken, tüm kalp damar hekimlerinin tavsiye ettiği, varis tedavisinin olmazsa olmazı sayılan, koruyucu ve toparlayıcı bir üründür.

Bacak toplardamarı genişlemesi sonucu damar içi basıncı artar ve varisi genişlemeye zorlar. Düzenli kullanılan varis çorapları, varisleşmiş damarı dıştan sıkarak kan dolaşımını daha çok derin damarlara sevk eder ve böylece iç basıncı dengede tutar. Hareketsiz hastalarda, ayak bileğinden itibaren uyguladığı basınçla kanın kalbe geri dönmesini sağlar, toplardamarlara destek olur. Vücuttaki kan dolaşımına katkıda bulunur. 

Varis Çoraplarının Faydaları  


 • bacaklarında dolaşımı hızlandırır
 • damarlara destek sağlar
 • bacak damarlarında kan birikmesini önler
 • bacak şişmesini azaltır
 • ortostatik hipotansiyonu azaltır 
 • venöz ülserleri önlemeye yardımcı olur
 • bacaklarınızda derin ven trombozu gelişimini önler
 • varisli damarların neden olduğu ağrıyı azaltmaya yardımcı olur
 • ters venöz hipertansiyon
 • lenfatik drenajı iyileştirir


Varis Çorapları  Nasıl İşlev Sağlar ? 


Varis  çorapları bacaklarınıza ve ayak bileklerine basınç uygular, bu da şunları yapabilir:

 • kan akışının hacmini ve hızını artırarak ana damarların çapını azaltmak
 • kanın kalbe doğru akmasına yardım etmek
 • kanın ayağa doğru veya yüzeysel damarlara lateral olarak geri akmasını önlemeye yardımcı olmak


Üç ana kompresyon çorabı türü:

dereceli varis çorapları
embolizm önleyici çoraplar
tıbbi olmayan destek çorapları

Varis Çorapları Kullanımı 


Varis çorapları günlük rutininizin bir parçası olabilir. Doğru uyuyorlarsa, rahat  olmalılardır. Banyo yapmadığınız veya uyumadığınız sürece, bunları her zaman giymek en iyisidir. Çoraplarınızı her 4 ile 6 ayda bir değiştirmeyi planlayın. 

Aşağıda varisle ilgili diğer yazılarımızı da okuyabilirsiniz. Hiç yorum yok:

Yorum Gönder