26 Mayıs 2017 Cuma

Uyurken Sırt Üstü Oynarken Karın Üstü


Bebeğinizle OynarkenBebek gelişiminde bebeklerin annelerine olduğu kadar babalarına da ihtiyaç duyduklarını ortadadır.

Hamilelik ve çocuk gelişimiyle ilgili bebeklik çağında yapılması gerekenler çok önemlidir.

Bebeklerin duyu organları hamilelik sürecinde geliştiği için annenin hamileliği esnasında bebeğiyle konuşması önemlidir. Babalar da annenin karnına yakınlaşıp bebekleriyle konuşursa, bebek doğduğunda anne ve babasının sesini ayırt edebilir. Bu bebek için oldukça önemlidir.
Bebek Bakımı

Hamileliğiniz sırasında ona söylediğiniz şarkıları daha sonra tekrarladığınızda bu melodiler bebeğinize tanıdık gelecek ve onu sakinleştirecektir. Bu yüzden bebeğinizle hamileliğiniz döneminden başlayarak konuşun, şarkı söyleyin ve dinletin. En önemli duyulardan biri de dokunma duyusudur. Bebekler hamileyken annelerinin karnına dokunuşlarını hissederler. Bebeğiniz doğduktan sonra da bebeğinize dokunun, bebeğinize banyo yaptırırken ya da bezini değiştirirken, bebeğinize yumuşak dokunuşlarla dokunmak çok önemlidir.  Bebeklere dokunmak onlarla bağ kurmada önemlidir.

Bebeklerde Uyku Düzeni


Bebeklerin sağlıklı gelişimi için uykunun çok önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar bebeklerin sağlıklı bir uyku çekmesi için şu önerilerde bulunmaktadırlar;

• Bebeğinize “uyku rutini” oluşturun. Ilık bir banyo ardından rahatlatıcı bir masaj, bebeğinizi gece boyunca kuru tutacak kaliteli ve yumuşak bir bebek bezi, rahat pijamalar, alıştığı bir şarkı, ufak bir  hikaye bebeğiniz için oldukça önemlidir.

• Bebeğinizin ”uyku sinyallerini” iyi takip edin. Bebeğinizin yorulmaya başladığı zamanı geçirmemek önemlidir. Bebeğiniz alışık olduğu zamandan sonra uyursa çok yorgun olduğu için uyku uyuması zorlaşmaktadır.
• Kısa öğle uykularını atlamayın. Gündüz uyku düzeni olan bebekler, geceleri daha rahat uyur. Gece uykusuna çok yakın bebeğinizi uyutmayın.

• Bebeğinizi uykuya yatırırken kat kat giydirmeyin. Aşırı sıcak oda ve kıyafetler bebeğinizin uyku düzenini bozabilir.  Unutmayın ki bebeğiniz sizden biraz daha hassastır ve bir kat fazla giyinmesi yeterli olacaktır. Bebeğinizin üşüyüp, üşümediğini anlamak için elleri ve ayaklarını kontrol etmeyin, bebeklerin elleri ve ayakları biraz daha soğuk olabilir, bu sizi yanıltabilir. Bunun yerine, bebeğin ensesi veya sırtını kontrol edin. Soğuksa bir kat daha giydirebilirsiniz.


Ebeveynlerin bebekleri için hem en önemli öğretmen hem de ilk oyun arkadaşı olduğunu belirten uzmanlar ; birlikte oynayacağınız ufak oyunlar birçok oyuncaktan daha eğlenceli ve daha öğretici olduğuna dikkat çekmektedirler. Annelerin, bebeklerini uyurken “sırt üstü”, oynarken “karın üstü” pozisyonda yatırmalarını öneren uzmanlar, gece boyunca sırt üstü yatan bebeğin, gün içinde oyun oynarken karın üstü pozisyonda kalmasının kaslarının gelişmesi açısından çok önemli olduğunu belirtti.


Çalışan anneler bebeklerine yeterli zaman ayıramadıklarından endişe duymamalıdırlar. Bebeğiniz ile geçireceğiniz 1 dakika bile oldukça kıymetlidir.

• Temiz çamaşırları asarken, oynaması için bebeğinizin eline bir çift çorap verin ve bir yandan da şarkı söyleyin. Yanınızda olduğu müddetçe bebek mutludur.
• Bebeğinizle beraber market alışverişine çıkarken de kaliteli vakit geçirebilirsiniz. Alışveriş yaparken de bebeğinizle konuşun, ona sorular sorun, torbanıza meyveleri onun koymasına izin verin. Sizin için iş gibi görünse de bu zamanlar bebeğiniz için kaliteli vakittir.


Babalar ise bebekler için oldukça önemlidir. Her ne kadar hamile kaldıktan sonra ağır işi anneler üstlenip 9 ay boyunca bebekleri karınlarında taşısalar da babanın gebe kalmaktaki rolü anneninki kadar önemli. Bu sebeple anne kadar baba da sağlığına, yaşam stiline, kilosuna, hatta yediklerine dikkat etmeli. Bebek doğduktan sonra babaların bebek bakımındaki rolü tartışılamaz. Babalar emzirmek dışında annelerin yaptığı her şeyi yapabilir ve bu sürece eşit şekilde dahil olabilirler. Bebeklerinizle oynayın, onları kucaklayın, onlara şarkı söyleyin, bezini değiştirin, gece ağladığında yanında olun. Bebekler annelerine olduğu kadar babalarına da ihtiyaç duyarlar bunu aklınızdan çıkarmayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder