24 Mayıs 2017 Çarşamba

Uyurgezerliğe neden olan gen bulundu


Uyurgezerliğin NedeniEditörlerimiz sizler için uyurgezerliğin nedeni hakkında yazı hazırladık.

Uyurgezerlik Nedir


Beyin uyku sırasında , kol ve bacakların hareket etmemesi için vücudu uyku felcine sokar.Genelde insanlar uyanmadan hemen önce bu uyku felci durumu ortadan kalkar Eğer kişi REM uykusundan çok hızlı çıkıp uyanıklık durumuna geçerse uyku felci çözülmeden uyanma durumuna ulaşabilir.

İşte bu esnada karabasan denilen olayla karşılaşırız. Kişi de bilinçlilik vardır ama vücut tam bir felç durumunda olduğu için hareket etme şansı yoktur, konuşamaz, herhangi bir faaliyet de bulunamaz. Bu durum tabiatiyla insanda bir panik hissine yol açar kendini nefes alamıyormuş gibi hisseder, göğsünde sıkışma meydana gelir. Bağırmak, yardım almak ister ama başaramaz.

Hatta bazen ölecekmiş gibi bir duygu içine girer. Uyku felci bir süre sonra ortadan kalktığı için vücut normale döner ve kişi de rahatlar. Böyle karabasan tablosunu hemen hepimiz yaşamımız boyunca yaşamışızdır.


Uyurgezerlik Nedenleri


Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar, uyurgezerlerin hatalı bir kromozoma sahip olduklarını ve bu kromozomun uyurgezerliğe yol açtığını saptadı.
Uzmanlar , 22 üyesinden dokuzu uyurgezer olan bir aileyi dört kuşak boyunca takip etti ve varyasyonu kromozom 20′nin bir bölümüne indirgedi.

Nöroloji dergisinde yayınlanan araştırma sonuçlarına istinaden, kusurlu kromozomun bir kopyası uyurgezerlik için yeterli oluyor.

Uyurgezerlik Tedavisi

Uzmanlar, genetik kodun kusurlu bölümünü izole ederek uyurgezerlik için yeni tedaviler geliştirmeyi umuyor.

Çocukların yaklaşık yüzde 10′unda uyurgezerlik görülürken, her 50 yetişkinde bir kişide bu rahatsızlığa rastlanıyor. Çocukların çoğu büyüyünce sorundan kurtuluyor, ama sorun yetişkinliğe taşınırsa rahatsız edici ve hatta tehlikeli olabiliyor.

Bazı uyurgezerler uyuklarken araba bile sürebiliyor. Bu durum için kullanılan tıbbi terim somnambulizm.

Aşırı stres ya da yorgunluk rahatsızlığı gün üzüne çıkarabiliyor Uyurgezerlik gecenin ilk saatlerinde, birey uykuya daldıktan hemen sonra ve uykunun rüyasız ‘ağır dalga’ veya hızlı olmayan göz hareketi (NREM) aşamasında meydana geliyor. Kişi sabah olduğunda genelde o anlara dair hiçbir şey hatırlamıyor.

Araştırma için gözlemlenen ailenin uyurgezer üyelerinden biri, sabah uyandığında sekiz çift çorap giymiş olduğunu görürken, diğerleri geceleri dolaşırken sürekli yaralandıklarını, ayak parmaklarında kırılmalar olduğunu anlatıyor.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder