27 Mayıs 2017 Cumartesi

Uçuk Kabusu


Uçuk NedirGenellikle dudaklarda ve ağız çevresinde önce bir kaşıntı ardından bir kabarcıkla kendini gösteren uçuklar, içi sıvı dolu kabarcık şeklinde çıkar ve sonra da patlayarak yaraya dönüşürler. Ağrı ve acı veren, görünüm olarak da kişileri rahatsız eden uçuklar yemek yemeyi, konuşmayı, gülmeyi güç hale getirmektedir. İyileşmeleri de en az birkaç haftayı bulur.  Bu durum da insanlar uçuklardan hayli şikayet etmektedirler.Herpes Virüsü


Uçuğa sebep olan herpes virüslerinin burundan beyne ulaşma ihtimali olduğunu değerlendiren uzmanlar vardır. ABD'nin Maryland eyaletindeki National Institute of Neurological Disorders and Stroke'da görevli Erin Harberts başkanlığındaki bilim adamları, sonuçları Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan araştırmalarında, menenjit, Alzheimer, Parkinson ve Multiple Skleroz (MS) gibi hastalıklarda rol oynayan herpes virüslerinden bazılarının, beyne, burun yoluyla ulaştığını belirtti.Burun mukozasında tip-6 herpes virüsünü tespit eden bilim adamları, virüslerin burada belirli hücrelerde çoğalabildiğini de gördü.

Önce kadavraları inceleyen bilim adamları, tüm beyinde görülebilen herpes virüslerinin özellikle koku almayla ilgili bölgede yoğunlaştığını belirlediler. MS hastası, koku alma hissi bulunmayanlar ve sağlıklı insanların burun mukozalarından örnekler alan bilim adamları, örneklerin yüzde 40'ında herpes virüsüne rastladı.

Bilim adamları ayrıca, tip-6 herpes virüslerinin, burun mukozasındaki olfaktör hücreler (OEC) yardımıyla çoğalabildiğini belirledi. Bilim adamları, herpes virüslerinin OEC'ler aracılığıyla burundan beyne ulaştığını tahmin etmektedirler.

Genital Uçuk (Genital Herpes) Neden Olur?


Genital uçukların temel sebebi daha önce belirttiğimiz gibi, vücuda uçuk virüsü bulaşmış olmasıdır. Genital uçuklara daha çok HSV-2 virüsü sebep olur ama yapılan son araştırmalar HSV-1 virüsünün de genital uçuğa sebep olabildiğini göstermiştir. Yüz bölgesinde olduğu gibi genital uçuklarda ağrılı kabarcıklar ve yaralar şeklinde görülür. Ayrıca akıntı, ateş, halsizlik, baş ağrısı gibi başka belirtiler de uçuklarla beraber belirebilmektedir.

Bir kişiye uçuk virüsünün bulaşmasının ardından bir süre hiçbir belirti ortaya çıkmayabilir. Uçuk belirli tetikleyiciler sonucu ortaya çıkmaktadır ve bunlara yukarıda değinilmiştir. Genital uçuk virüsleri, bu hastalığı olan bir kişiyle öpüşme ve cinsel ilişkiye girme (ağız yoluyla cinsel ilişki de dahil olmak üzere) sonucu bulaşır. Dolayısıyla sık cinsel partner değiştirenlerin veya korunmasız cinsel ilişkiye girenlerin virüsü taşıyan biriyle ilişkiye girme ve bu virüsü kapma olasılığı daha yüksektir. Üstelik virüs taşıyanlar, virüs hiç aktif hale gelmediyse bu virüsü taşıdıklarının farkında da olmayabilir.

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde eğer genital uçuk virüsü varsa kesinlikle doktor tarafından bilgilendirilmelidir. Nadir de olsa genital herpes erken doğuma, düşüğe ya da bebekte enfeksiyona sebep olabilir.

Uçuk Tedavisi


Uçuğun  tamamı ile iyileştirebilecek bir tedavi yoktur. Virüs vücuda girdikten sonra ömür boyu kalır. Ancak zaman içerisinde ilk yıllara göre  daha az sıklıkla uçuk çıkar. Bu arada virüsün ilk kez aktif hale gelmesinden sonra uçukların uzun aralıklarla çıkması, belirtilerin daha hafif olması veya uçuğun çabuk iyileşmesi için çeşitli ilaç tedavileri uygulanabilir. Doktor muayenesi ile size en uygun tedaviyi belirleyebilirsiniz.

Uçuk çıktıktan sonra evde yapılabilecekler ise:

Belirtileri hisseder hissetmez, uçuk çıkacağı anlaşılan bölgeye bir uçuk kremi sürülebilir. Ne kadar erken davranılırsa o kadar iyi sonuç alınır.Uçuğa sıcak veya soğuk kompres yapılabilir. Buz kompresi ya da ılık kompres deneyebilirsiniz.Genital uçukta pamuklu iç çamaşırı giymeli ve dar giysiler tercih edilmemelidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder