27 Mayıs 2017 Cumartesi

Terlemeden Bir Kış Geçirmek


Terlemeden Bir Kış GeçirmekKalın kıyafetler sonucu kabusa dönüşen terleme sorunundan  kurtulmak aslında çok kolay. Yaz aylarının yanı sıra kış aylarında da kapalı ortamlarda bulunmak ve üst üste giyilen kalın kıyafetler sonucu  terleme durumu söz konusu olabilmektedir. Ve bu durumdan botoksla kurtulmak artık çok kolay.


Terlemeye ÇözümAşağıdaki şikayetlerden en az birini yaşıyoranız ‘hiperhidrozis’, yani aşırı terleme sorununuz var demektir.

-Sürekli  elleriniz terliyorsa

-Gömleğinizde sürekli bir ter lekesi var ise.

-Ayaklar da  aşırı terleme yüzünden ayakkabınızı evin dışındaki hiçbir yerde çıkartamıyorsanız.

-Koltuk altlarınız sürekli terliyor ve kokuyorsa.

Terlemenin SebepleriTam olarak sebebi bilinmemekle birlikte "aşırı terleme" ya da hiperhidrozis’in genetik olduğu kabul edilmektedir. Bölgesel hiperhidrozis, bir tür ter bezinin aşırı çalışmasından veya sorunlu olan bölgede fazla miktarda bulunmasından kaynaklanır. Bu tür ter bezleri vücutta en sık el, ayak ve koltuk altında bulunmaktadır. Hiperhidrozisi olanlar yüksek miktarda ter üretirler. Bu da el, ayak, göğüs ve koltuk altının devamlı terlemesine ve ıslak olmasına neden olur. Özellikle stresli durumlarda, sinir sisteminin sempatik bölümünün aşırı çalışmasıyla ter salgısı artar. Her 100 kişiden birinde aşırı terleme rahatsızlığı görülmektedir.

Ayrıca aşırı terleme bazı hastalıkların da habercisi olabileceğinden, bu durum gözardı edilmemeli ve doktora başvurulmalıdır. Tiroit bezlerinin aşırı çalışması (hipertroidi), böbrek üstü bezlerinden kaynaklanan bazı hastalıklar, aşırı şişmanlık, menopoz, ağır psikiyatrik hastalıklar ve bazı kanserlerin tedavisinde kullanılan ilaçlar aşırı terlemeye neden olmaktadır.

Botox Nedir?


Botox deri altına enjekte edilen bir ilaçtır. "Clostridium botulinum" isimli bakteriden elde edilen tıbbi bir protein olan botox, uzun zamandır göz ve nörolojik hastalıklarının tedavisinde kullanılıyordu. 10 yıldan uzun bir süredir de kozmetik alanında kırışıklıkları gidermek için tercih edilen botox, sanılanın aksine herhangi bir hayvanın zehri değildir ve hiçbir alerjik reaksiyona yol açmaz. Aynı penisilin gibi bir bakterinin toksini olan botox’un etkileri 6 ile 12 ay arasında devam eder. Cildinize uygulanan bu yöntem ile terleme sorunu çözülecektir.

Botox’la Terleme Tedavisi


Genellikle koltuk altı, el ve ayaklarda kendini gösteren aşırı terleme, bazı sağlık problemlerine de neden olmaktadır. Örneğin ayaklardaki aşırı terleme, ayak parmak ve tırnaklarında mantar gelişimine neden olurken. Eldeki terlemeler kişilerin el sıkışırken en büyük kabusu olur. Hatta bazı durumlarda el terlemesi o kadar fazladır ki, alet kullanımını (yazı yazarken kalemi tutmak, araba kullanırken direksiyonu tutmak vs.) bile engelleyebilir. Koltuk altı bölgesindeki aşırı terleme, çoğunlukla “kötü koku” şikayetlerine sebep olduğu için oldukça rahatsız edicidir. Bazı kişiler yanlarında yedek kıyafet taşımaktan yakınmaktadırlar. Ayak terlemeleri de yine koltuk altı terlemesi gibi kötü koku ile kendini gösterir. Yaşam kalitesini düşüren, hatta bazen ruhsal bozukluklara bile neden olan aşırı terlemeden kurtulmanın en kesin yolu botox’tur.

Botox’la terleme tedavisi nasıl uygulanır?


Tedaviye başlanmadan önce terleme sebebi belirlenmelidir. Terleme sorunu olan kişilerin kilosu, kullanmakta olduğu ilaçlar, menopozda olup olmadığı ve endokrinolojik bir sorunun varlığı (tiroit ya da böbrek üstü bezlerinden kaynaklanan sorunlar) tespit edilmelidir.

Botox işlemi uygulanmadan önce hastaların şikayeti olan alanlara iyot-nişasta testi yapılır. Bu testin sonucunda aşırı terlemeye sebep olan aktif alanlar belirlenir ve bu alanlara botox uygulanır. İnce iğnelerle cilt altında 3mm derinliğe botox enjeksiyon edilerek yapılan işlem, 15-45 dakika arasında sürmektedir. Uygulamadan hemen sonra kişi günlük faaliyetlerine dönebilir.

Tedavinin etkisi ne kadar sürer?


Bir hafta içinde tedavi etkisi başlar ve 9 aydan uzun bir süre devam eder.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder