25 Mayıs 2017 Perşembe

Spontan Pnömotoraks Nedir? Belirtileri Nelerdir ?


Spontan pnömotoraksm veya ciğer sönmesinin belirtileri nelerdir ?Birana ve şiddetli olarak gelen göğüste sancı, nefes tıkanıklığı, bazen ciddi şok ve bayılma.

Doktor spontan pnömotoraks teşhisini nasıl yapar ?

  • Hastalığın başlangıçtaki belirtilerini göz önünde bulundurarak.
  • Göğsü dinleyerek, bir tarafta soluk alışının eksik olduğunu tesbit ederek.
  • Göğüse parmağıyla hafifçe vurarak, «perküsyon» ses yankısının önemli şekilde artış gösterdiğini tesbit ederek.”
  • Röntgen filmi çektirilip, ciğerin söndüğü sonucuna vararak.


Spontan pnömotoraksm tedavi usulü nedir ?


Büyük şok ve belirtilerin çok ciddi olması durumunda, hastanın derhal hastaneye kaldırılması şarttır. Eğer ciğerdeki çöküntü oranı % 25-30′dan fazlaysa veya göğüs boşluğuna hava akımı yapan ci­ğerdeki delik kapatılamazsa ve bu, bir «basınçlı pnömotoraks» a se­bebiyet verebilecekse o zaman göğüs boşluğundan bir tüp sokul­ması şart olacaktır. Bu tüp yoluyla hava alınacak ve ciğerin yeni­den genişlemesi sağlanacaktır. Bazı hallerde göğüs boşluğunun açılması ve ciğerin hasar görmüş kısmının alınması gerekecektir.

Spontan pnömotoraks başka hangi sebeplerden ileri gelebilir ?


Bir bıçak yarası, kurşun veya patlama sonucu vücuda giren bir ci­simle göğüs duvarında bir delinme gerçekleşmişse. Ayrıca kırılan bir kaburga kemiği de ciğeri delebilir ve ciğerden, ciğeri çevreleyen gö­ğüs boşluğuna hava çıkmasına neden olabilir. Bu halde ciğer yine çö­küntü gösterecektir.

Ciğer çöküntüsü (sönmesi) öldürücü nitelikte olabilir mi ?


Yalnız bir tarafta olursa olmaz. Ancak bazı patlamalarda veya kur­şunla yaralanmalarda iki ciğerin de sönmesi görülebilir ve böyle bir durum ölüme neden olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder