21 Mayıs 2017 Pazar

Solaryumun zararları kanıtlandı

Solaryum


Solaryumun kesinlikle tercih edilmemesi hatta yasaklanması gerektiğini söyleyen uzmanlar, buna rağmen Türkiye’de solaryum cihazları ve bronzlaşmak isteyen kişi sayısının her geçen gün artığını belirtiyor. Uzmanlar güzellik uğrana harcanan paralar ile girilen solaryumların ; kontrolsüz dozda verilen enerji tendeki hücre dokularının ölmesine sebep olduğunu vurguluyorlar. Bu kontrolsüz ışınlarla ten ne kadar koyulaşırsa kanser ve derinin yaşlanma ihtimali o kadar artmaktadır.Kış henüz bitmeden bronz bir tene sahip olmak isteyenler solaryuma koşuyor. Güzellik sevdasına düşen ve kış aylarında sunulan indirimli kampanyalardan faydalanmak isteyen gençler, solaryum merkezlerine akın ediyor. Uzmanlar ise cilt kanserine karşı uyarıyor.Solaryumun Zararları: Sadece Cilt Kanseri Değil


Solaryum cihazlarını verdiği ultraviyole ışınlarının sınırlı dozda tedavi amaçlı kullanılabileceğini fazlasının ise birçok hastalığa neden olabileceği bilinmektedir.Yüksek dozda ultraviyole ışınlarının kansere ve deri yaşlanmasına sebep olduğunu ifade eden uzmanlar ; solaryumun zararlarının bilimsel olarak kanıtlandığını söylemektedirler.

Bunun sebebi cihazlardaki ultraviyole ışınları yüksek dozlarda kontrolsüz bir şekilde veriliyor. Yani verilen enerji ölçülemeyen enerji durumunda. Biz hastalara farklı cihazlarla ve belli dozlarda ayrı ayrı ultraviyole ışınları verirken solaryum cihazlarında UVA ve UVB ışınları çoğunlukla birlikte veriliyor. Böyle olunca toplamda verilen enerji saptanamıyor. Sonuç olarak bütün hücre veya dokular ciddi hasar görüyor. Hücre çekirdeği hasara uğruyor ve doğal olarak hücrelerde ölme durumu oluyor ve yenilenme sağlanamıyor. Ayrıca bağ dokusunda meydana gelen kırıklarla ciltte ciddi ölçüde yaşlanmaya neden oluyor. Ayrıca açık tenli, kızıl saçlı ve açık renk gözlere sahip kişiler bu konuda önemli risk grubu olarak öne çıkıyor.

Solaryum Yan  Etkileri Yüzünden Yasaklanmalıdır


Sigaradan sonra kansere yol açan ikinci sebep olarak görülen solaryumun bir çok yan etkisi bulunmaktadır. Bunların arasında en yaygın olanı deride oluşan güneş lekelerine benzer lekelerdir.Uzmanlar soloryum yerine doğru güneş kremleri kullanarak yaz aylarında günde 20 dk aralıklarla güneşlenme durumunun bronzlaşma için yeterli olacağını dile getirmektedirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder