21 Mayıs 2017 Pazar

Siz De Mi Bahar Yorgunusunuz?

Bahar Yorgunluğu


Bahar yorgunluğu hava değişimlerinden kaynaklı oluşmaktadır fakat bu tek sebep değildir.Bahar yorgunluğu kişilerde halsizlik, eklem ağrıları, sürekli uyku isteği olarak kendini gösterirken metobolizmada yavaşlamalara da neden olmaktadır.Bahar Yorgunluğu GidermeYolları


Bahar yorgunluğu atlatmak için yapılması gereken ilk şey doğru ve dengeli bir şekilde beslenmektir. Beslenme besin çeşitliliği oluşturarak tek tip beslenmekten kaçınılması gerekmektedir ve özellikle yeşil sebzeler bolca tüketilmelidir.Bütün besin gruplarını içeren bir öğün tüketilmeli. Örneğin bir öğünde kıymalı sebze yemeği veya tavuklu salata, 1 su bardağı ayran ve 1 dilim ekmek tüketerek besin çeşitliliği sağlanabilir. Günün en önemli öğünü olan kahvaltı kesinlikle atlanmamalıdır. Ekmek tercihi daha çok  kepek, çavdar, tam buğdaydan yapılmış tahıllardan olmalıdır.Düzensiz tüketilen öğünler, uzun süren açlık kan şekerinin dengesiz düşmesine ve yükselmesine sebep olabileceği için bahar yorgunluğu belirtileri daha kötü hale gelebilir. Dolayısıyla günde 3 ana, 3 ara öğün olacak şekilde az az ve sık sık 6 öğün tüketilmeli. Tüketilen miktarlara yani porsiyonlara dikkat edilmelidir.Havaların ısınmasıyla oluşabilecek su kayıplarını önlemek ve mevsimsel değişikliğe bağlı dolaşım aksaklıklarını gidermek için bol bol su tüketilmelidir. Susamadan su içmenin alışkanlık haline getirilmesi gerekmektedir ve günlük 2-3 litre su tüketerek dolaşım sistemi daha düzenli hale getirilmiş, toksinlerden kurtulma sağlanmış olur. Mevsim geçişlerinde yüksek miktarlarda tüketilen alkol, problemlerin daha da artmasına sebep olur. Bu nedenle alkol tüketimi minimuma indirilmeli. Ayrıca, tercihler hafif alkollü içecekler olmalıdır.

Gün içerisinde yorgunluğu atmak, uyanık kalmak için sıkça tüketilen çay, kahve gibi kafeinli içeceklerin kontrol altında tutulması ve daha çok bitkisel çaylardan yararlanılması gerekmektedir.Yüksek miktarlarda alınan kafein, kalp çarpıntısına ve vücutta su kaybına neden olabileceği için özellikle mevsim değişikliğindeki sıkıntıları tetiklememek adına kafein alımını minimumda tutmaya özen gösterilmelidir. Kahve, çay, asitli içecekler gibi kafeinli içecekler yerine rahatlatıcı özelliğinden dolayı bitki çaylarını trcih edilmeli özellikle adaçayı,yeşil çay ve ıhlamur çayları tüketilmeli, c vitamini ve toksin birikimini engellemek adında limon çaylara eklenmelidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder