22 Mayıs 2017 Pazartesi

SİVİLCE

Sivilce Nasıl Oluşur?


Sivilce olarak bilinen "akne vulgaris" kıl folikülü ve buna bağlı yağ bezlerinin tekrarlayan bir hastalığıdır. Sık rastlanan bir hastalık olup, oluşumunda birçok faktör sorumludur. Özellikle ergenlik döneminde hormonal bir takım etkenlerle yağ bezlerinin salgısındaki artışa bağlı olarak oluşur.Fakat bu yetişkinlerde sivilce(akne) oluşmayacağı anlamına gelmez.

Yağ bezinin deriye açılan kanalı fazla yağ bezi salgısı sebebiyle tıkanır. Bunun sonucunda da toplu iğne başı büyüklüğünde bazen beyaz (kapalı komedon) bazen de siyah noktalar (açık komedon) oluşur. Daha sonra bu tıkanan yağ bezi kanalında deride bulunan bazı bakteriler çoğalır ve iltihabi bir durum oluşturur. Dolayısıyla aknenin ciltteki görünümü siyah veya beyaz noktalar, kızarık veya içi cerahatle dolu şişlikler; hatta daha şiddetli durumda içi sert şişlikler (nodül) veya kistler şeklindedir. Özellikle derin yerleşimli lezyonlar iyileşirken iz bırakabilirler.

Sivilce HakkındaSivilce bulaşıcı olmamakla beraber, sıkılması da iltihabı yayılmasına neden olacağı için yanlıştır.

Sivilce tedavi edilmezse veya sivilce ile oynanıp, sıkılırsa iz bırakma eğilimi artar.

Gıdaların sivilceyi arttırmada  belirgin rolü bulunmamaktadır.

Doğal güneş ışığı genelde sivilceyi iyileştirir ancak, arttırdığı durumlarda gözlemlenmiştir. Ayrıca fazla güneş ışımı (ultraviyole) güneş lekelerine sebep olabilir.

Sivilceli cildin temizliği için, düzenli olarak, günde bir veya iki sefer, derinin doğal pH' ına yakın bir temizleyici ile cilt fazla hırpalanmadan yıkanabilir.Sivilce NedirSık görülen cilt hastalıklarından birisi olan sivilce (akne vulgaris), genelde ergenlik çağında başlar ve tedavi edilmediği takdirde kalıcı izler bırakabilir. Derinin yağ oranı bakımından yüksek olan yerlerinde çıkar ve deride kırmızı sivilce, kist, siyah nokta şeklinde kendini gösterir.

Ergenlik çağında cilt altındaki yağ miktarı artar ve yağ bezleri bozulur. Sonuçta ciltte iltihaplı, kızarmış şişlikler oluşmaktadır. Yüz, göğüs, sırt, boyun, omuz bölgesinde görülür. Özellikle yüz bölgesindeki sivilceler, tedavi edilmediği takdirde iz şeklinde kalır ya da hayat boyunca devam edebilir. Bu da cilt görünümünde estetik olarak sıkıntılara yol açar ve kişide stres durumu yaratabilmektedir.

Sivilce çoğunlukla ergenlik çağında, 12-18 yaş arasında ortaya çıksa da, hem kadında hem erkekte, her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Toplumda görülme sıklığı yüzde 80′ in üzerindedir.

Sivilcenin farklı biçimlerden ve farklı bölgelerde oluşabilmektedir. Bazen siyah ya da beyaz noktalar şeklinde görünür. Bu genelde hafif şiddetlidir. Bazen de ağrıya neden olan büyük ve sert kistler şeklindedir. İltihaplı sivilceler de vardır. Bunlara püstül denir.

Sivilce Nasıl Geçer

Sivilceler (akne) genelde salisilik asit yardımı ile geçer. Bunun için sivilceler üzerine limon yada c vitamini uygulanabilir. Ayrıca sivilcelerin kuruması için karbonat ve diş macunu da kullanılmaktadır. Eğer sivilceler fazla yaygınlık gösteriyorsa dermatolog yardımı ile ilaç alınabilir. Sivilce sonrası lekeler için ise en uygun tedavi cilt yenileme işlemi olan kimyasal peeling'tir.
Bunun dışında cildin yağ dengesi sağlanması durumunda sivilce oluşumu azalır. Bunun için; badem yağı en etkili doğal yağdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder