21 Mayıs 2017 Pazar

Şifalı Bitkilerin Cilde Etkileri


Şifalı Bitkiler


sağlıkiçin.org olarak sizler için şifalı bitkilerin cilde ne gibi yararlarının olduğu hakkında bir yazı hazırladık umarım size yararlı olacaktır.

Şifalı Bitkiler Nedir


Gelişen teknolojiyle beraber tıp dünyası, her geçen gün inanılmaz gelişmelere sahne oluyor. Yeni tedavi yöntem ve ilaçlarıyla beraber birçok hastalığa artık çare bulunabiliyor. Tüm bunlara rağmen tedavi sonrası durumlar için daha sağlıklı bir iyileşme süreci yaşamak için insanlar şifalı bitkilere başvuruyorlar.Bin yıllardır insanoğlu, tıp bu kadar gelişmemişken her türlü sağlık sorununu gidermek için alternatif tıp yöntemlerine başvuruyordu. Evet günümüzde tıp çok gelişmiştir ama yinede ülkemizde insanlarımız bu alternatif tıp yöntemlerini bırakmamış ve hâlâ kullanagelmiştir. Bunlardan bazıları rivayet olsa da unutmamak gerekir ki şifalı bitkilerin yararı tartışmasız şekilde kabul edilmektedir.Şifalı Bitkilerin Özellikleri


Cilt bakımında kullanılan kozmetik ürünlerinden , ilaçlara kadar bitkisel içerik barındırırlar.Bu bitkilerin çok önemli bir bölümü yüzyıllardır kendilerini çok yönlü olarak kanıtlamışlardır. Ayrıca son elli yıl içindebitkiler üzerinde yapılan araştırmaların sonuçları dafevkalade olumlu çıkmıştır. Aşağıda tanıtılan bitkiler, güzellik bakımına en uygun olanlarıdır:

*Atkuyruğu: Bitki, içerdiği bol miktarda salisik asits ayesinde, cilde kolejen ve elastin liflerini uyarır ve cilt yenilenmesi sağlar. İrin toplayansivilcelerin tedavisinde kullanılabilecek en etkili dezenfekteilacıdır.

*Aynısafa çiçeği: Cildi temizler ve kendini yenilenesinidestekler. İltihaplanmaları önler ve yaraların iyileşmesini çabuklaştırır. Aynısafa merhemi de yaraların iyileşmesinde önemli rol oynar.

*Sarı kantaron: Yatıştırıcıdır.Özellikle kuru ve çatlak cildi rahatlatır ve iyileşmeyi hızlandırır.

*Ceviz yaprağı: Yağlı ve temiz olmayan ciltlerde ve yağlı saçlarda bir yağ dengeleyecisi olarak kullanılır.

*Ebegümeci: Basit yaraların çabuk iyileşmesinisağlar. Cildi düzgünleştirir ve kuru deriye kadifeyumuşaklığı kazandırır.

*Civanperçemi: İltihaplanmaları önler,krampları çözer ve dezenfekte eder. Özellikle sağlıksız ve iltihaplı ciltte başarıyla kullanılabilir.

*Gülyağı ve gülsuyu: Cilde canlılık, parlaklık kazandırır ve cildi gerginleştirerek cildin sarkmasını engeller.

*Ihlamur: Cilt dokusunu güçlendirir ve yeni hücreoluşumunu destekler. Kuru ve duyarlı ciltler için uygundur.

*Isırganotu: Cildin kan dolaşımınıhızlandırır. Yağlı saçlara ve kepeğekarşı kullanılabilir.

*Kekik: Dezenfekte gücü çok yüksektir. Özelliklesağlıksız ve iltihaplanmaya yatkın ciltler için önerilir.

*Oğulotu/Melisa: Limon kokulu bu bitki, sinir sistemininyanı sıra cildi genel anlamda yatıştırır.

*Mayıs papatyası: Bu klasik güzellik bitkisi,iltihaplanmayı önleyici ve yatıştırıcı etkileriyle, özellikle problemli ve duyarlı ciltler için çok önemlidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder