22 Mayıs 2017 Pazartesi

Şifalı Bitkileri Kullanırken Dikkatli Olun

Şifalı Bitki Kullanmak


Özellikle Anadolu’da bilimsel ve sağlıklı bilgilere dayanmadan şifa bulmak amacıyla kullanılan bitkilerin çare yerine ciddi hastalıklara ve hayati tehlikelere sebep olabilmektedir.

Bu duruma yol açan en büyük sebep çevreden uzman olmayan kişilerden edilinen bilgiler ve kulaktan dolma bilgiler ile yanlış bitkisel kürlerin kullanımıdır.

Türkiye bitki türü açısından zengindir.Doğu Anadolu Bölgesinin de bitki kaynakları bakımından zengin bir floraya sahiptir.Bu bizim için büyük bir imkan. Çünkü bir kısım bitkinin kullanım alanları biliniyor. Faydalanma listesi dikkate alındığında daha hakkında araştırma yapılmamış bir çok bitki var. Bu potansiyelden yararlanmak ve bununla ilgili araştırma yapmak gerekir ve buna göre bitkiler kullanılmalıdır.

Bitkilerden yararlanmayı teşvik ederken bazı yanlışlar da yapılıyor. Bunlar, toplumun sağlığını tehdit eden yanlışlardır. Bölgede halkın kullandığı bitkilerle ilgili araştırma yapıyoruz. Özellikle son yıllarda bölgedeki hastanelere müracaat eden vatandaşların kullandıkları bitkilerle ilgili bazı sonuçlara ulaşılmış durumda:Vatandaşlar çevreden edindikleri veya kulaktan dolma bilgilerle bazı bitkileri tüketiyor. Ancak bu bitkiler, kimi zaman hayata bile mal olabilecek sıkıntılara yol açıyor. Bu bitkilerin halka doğru şekilde kullanımının aanlatılması gerekiyor. İnsanlarımız, bunları tedavi amaçlı kullanıyor. Oysaki kendisine zarar veriyor. Bazı bitkiler, doğru kullanılmazsa çok vahim sonuçlar meydana gelir. Son zamanlarda bu çeşit bitkilerin yaygın kullanımıyla birlikte çok sayıda kişi sağlıksal sorunlar yaşamıştır.Şifa Yerine Zarar Veren Bitkiler


Latince ismi Chenopodium Album olan, Van ve çevresinde ‘yabani ıspanak’ olarak bilinen ve tüketilen bitkinin, insan vücuduna zarar veren bir tür olduğunu düşünülmektedir.Deniz seviyesinden 3 bin metre yükseklikteki alanlarda görülen bir bitkidir. Pişirilerek tüketiliyor. Tüketildikten sonra insan vücudunda şişmeler ve yaralar oluşuyor. Bu bitkiyi yedikten sonra güneşe çıkan insanlarda da ciddi yaralar oluşmaktadır. Ancak halen bu bitkinin kullanımı devam ediyor. Bu bitki yüzünden rahatsızlanan ve hastanelere gelen vaka sayısı, önceki yıllara göre artış göstermektedir.Bu sebeple vatandaşlarımızı bitki tüketimi konusunda bilgilendirmeli ve yanlışları erkenden önlemeliyiz.

Bölgede romatizma ağırları için toplanan, Latince adı Ranunculus Kotcshyi Boiss olan ve yöre halkı tarafından ‘Düğün Çiçeği’ olarak bilinen bitkinin de zararlı olduğunu düşünen uzmanlar;

“Romatizma ağırlarında toprak üstü kısımları lapa haline getirilip vücudun ağrılı kesimlerine bir bezle sarılıp uygulanan ve fayda vermesi beklenen bu bitki, aksine zarar veriyor. Bitkinin sürüldüğü yerde bir süre sonra ödem oluşuyor. Adeta yanık gibi kabarıyor. Bu bitkinin tedavi amaçlı kullanımı doğru değil.”

Ayrıca uzmanlar bölgede yaygın olarak tüketilen Latince adı Hyoscyamus Niger L olan Deli batbat ya da ‘Gavur Haşhaşı’ isimlerle anılan bitkinin de tat ve görüntü olarak taze marul yaprağına benzetildiğinden rahatlıkla tüketildiğini ifade ederek, bu bitkinin de ilk etapta şuur bulanıklığı ve görmede düzensizliğe yol açarak, zehirlediğini vurguladı.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder