26 Mayıs 2017 Cuma

Şiddetli adet ağrısına dikkat edilmeli


Adet(REGL) Ağrıları

Kadınlarda regl dönemlerinde belirgin olarak hissedilen ağrının şiddetine göre altta yatan bazı jinekolojik hastalıkların habercisi olabileceği konusuna dikkat çeken uzmanlar adet dönemi ağrılarının şiddetli olması halinde mutlaka jinekolojik muayene yaptırmak gerektiğinin altını çiziyor.
Adet Ağrılarının Sebepleri

Şiddetli ağrı hissedilmesi halinde jinekolojik muayenenin mutlaka yapılması gerektiğini belirten uzmanlar, ağrının rahmin en iç tabakasının rahmin dış tabalarında veya rahim dışı bir bölgede görülmesi, rahim ağzında darlık, rahim tümörleri, rahmin farklı pozisyonlarda olması, rahim ve komşu organların iltihabi gibi ciddi sorunlardan dolayı meydana gelebileceği şüphesi taşır.

Uzmanlar , kadınların karşılaştığı en sık problemlerin başında adet ağrısı şikayetlerinin geldiğini aktarıyor.

Adet ağrısının, kramp tarzında, bele ve kasıklara, bazen bacaklara vurabilen şiddetli bir ağrı olarak  ifade eden uzmanlar, bu ağrıya bazı kadınlarda bulantı, kusma, sinirlilik, kabızlık, ishal ve sık idrara çıkma gibi şikayetlerin de eklenebildiğini aktardı.

Ayrıca uzmanlar, adet sancısının yaşam kalitesini bozduğuna, iş gücü kaybına yol açtığına ve bazen altta yatan başka jinekolojik hastalıkların belirtisi olabildiğine dikkati çekti.

Regl Ağrısının İki nedeni olabilir


Adet ağrılarının iki nedenden kaynaklanabildiğini kaydeden uzmanlar, birincil nedenlerin genellikle buluğ çağında ortaya çıktığını ifade etti. Özgün, ağrının yumurtlamayı takiben kanamaya hazır hale gelmiş rahmin iç tabakasının kasılarak dökülmesini sağlayan adet kanaması ve özellikle regl döneminde vücuttan salgılanan hormonlardan kaynaklandığını belirtiyorlar.

Bu tür ağrıların tedavisinde ağrı kesicilerin kullanıldığını belirten Özgün, adet sancısı ile yumurtlama arasında yakın ilişki bulunduğunu dile getirdi.

Özgün, ağrı kesicilere cevap vermeyen durumlarda doğum kontrol hapları ile yumurtlamanın ortadan kaldırılmasının, adet sancısını sorun olmaktan çıkarabildiğini ifade eden Özgün, “Ancak ağrılar çok şiddetliyse ve başka jinekolojik belirtiler de eşlik ediyorsa bir jinekolojik inceleme şarttır” uyarısında bulundu.

“Kafein içeren gıdalardan uzak durulmalı”


Birincil adet ağrısının, kişisel alınabilecek bazı önlemler ile azaltılabileceğini belirten Özgün’ün verdiği bilgiye göre, adet kanaması öncesinde veya esnasında kahve, çay, kola, çikolata gibi kafein içeren gıdalardan uzak durulması ve uzun süre ayakta durmaktan kaçınılması tavsiye ediliyor.

Bol miktarda su içilmesi, sigaradan uzak durulması, fazla miktarda alkol tüketilmemesi halinde sancılı adet kanamaları, daha rahat geçirilebiliyor.

Sancı, ilaç kullanılmaksızın fizik tedavi, spor ve ılık su ile duş şeklinde azaltılabiliyor. Sancı ile nasıl baş edilmesi konusunda sağlık merkezlerindeki “Adet Ağrıları Merkezlerine” başvurulması öneriliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder