21 Mayıs 2017 Pazar

Şekeri bırakıyoruz!

Şeker

Diyabet başta olmak üzere birçok hastalık için risk faktörü oluşturan şeker son yıllarda kullanımı giderek azalmaktadır. Özellikle çay içerken çok kullanılan şeker bazı tatlandırıcılar sayesinde azalmakta insanlar gün geçtikçe şekeri bırakmaktadır.

Diğer yandan şeker sadece kesme şeker ve esmer şeker olarak değil , çikolatadan tutun bir çok abur cubur olan endüstriyel ürünlerde bulunmaktadır.

Şekerin Zararları


Şeker insülin direncini kırmakta ve vücutta diyabet hastalığına neden olmanın yanında bir çok rahatsızlığıda beraberinde getirmektedir. Bunların en bilineni şekerin hızlı bir şekilde kilo yapıcı etkisidir. Diğer yandan kan gerekli miktarda glikoza ihtiyaç duyarken ve bunu beyne taşırken fazla şeker sağlıklı kan hücrelerine zarar vermekte ve kan şekerini düşürmektedir.

Diğer yandan şeker vücuttan atılması zor bir besin olduğu için direk yağ oluşumuna neden olmaktadır. Ayrıca endütriyel gıdalar ile alınan şekerin yanında bir çok kimyasal zararlı madde de vücuda nüfuz etmekte ve sindirim sistemine zarar vermektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder