21 Mayıs 2017 Pazar

Şekeri Bırakıyoruz!


Çay, kahve içerken; tatlı yaparken kullandığımız şekerin kalorisi bir yana sağlık açısından zararları ciddi boyutlara varmaktadır. Bizler bu makalede sizlere şekeri azaltmanızı ve hatta bırakmanızı sağlamak için şekerin zararları hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızı okuduktan sonra umarım sizlerde şekeri hayatınızda yavaş yavaş çıkarırsınız. 
Şekersiz

Şeker Zararlıdır ! 

Diyabet başta olmak üzere birçok hastalık için risk faktörü oluşturan şeker son yıllarda kullanımı giderek azalmaktadır. Özellikle çay içerken çok kullanılan şeker bazı tatlandırıcılar sayesinde azalmakta insanlar gün geçtikçe şekeri bırakmaktadır.  Diğer yandan şeker sadece kesme şeker ve esmer şeker olarak değil , çikolatadan tutun bir çok abur cubur olan endüstriyel ürünlerde bulunmaktadır.

Şekerin Zararları

  • Şeker, glikoz seviyelerinin artmasına ve düşmesine neden olur.  Kararsız kan şekeri, ruh hali dalgalanmaları, yorgunluk ve baş ağrıları yaşayabilmenizi sağlayabilir. Aynı zamanda sahte açlığın döngüsünü başlatan isteklere de katkıda bulunur. Buna karşılık, şekerden kaçınanlar, daha duygusal olarak dengeli ve enerji dolu hissederken daha az istekli olduğunu bildirirler. 
  • Hepimiz bir süre şımartmak isterken, kan şekerini hızlı bir şekilde etkileyen besinler, obezite, kalp hastalığı ve diyabet riskinin artmasına neden olur.  Gelişmekte olan araştırmalar ayrıca bu yüksek glisemik diyetler ve çeşitli kanser türleri arasındaki bağlantıyı göstermektedir. Bu etkiler genellikle vücudunuzda üretilen şekerlerin bir sonucudur , bu nedenle bu beslenme etiketlerini okuduğunuzdan emin olun. 
  • Bağışıklık fonksiyonunuz şekerden etkilenebilir. Hasta olmanın yeterince kötü olmadığı gibi, çalışmalar şekerin vücudun hastalıklarla savaşma şeklini etkileyebileceğini göstermiştir. Bakteriler ve mayalar şekerle beslenir, böylece vücuttaki fazla glukoz bu organizmaların birikmesine ve enfeksiyonlara neden olmasına neden olur.
  • Yüksek şekerli bir diyet, krom eksikliğine yol açabilir. Bir eser mineral olan krom, vücuttaki kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. Et, deniz ürünleri ve bitkisel gıdalarda bulunsa da, insanlar hala nişastaların rafine edilmesi nedeniyle yeterince krom alamıyor.  Diğer karbonhidratlar da, krom malzemelerinin yiyeceklerini soyabilir, böylece karbonhidratlarınızı sınırlamak, bu mineral seviyelerini artırmak için en iyi bahistir. 
  • Şeker yaşlanmayı hızlandırır. Şekerlerin vücut kompozisyonunuzu etkileyebileceğini biliyor olsanız da, kırışıklıklara ve sarkmaya katkıda bulunarak cildinize de bulaşabilirler. Şeker kan akışınıza çarptıktan sonra proteinlere yapışır. Bu proteinlerin şekerle karıştırılması, cildin elastikiyetini kaybetmesine ve erken yaşlanmaya yol açmasına neden olur.  
  • Şeker diş çürümesine neden olur. Şekerin diğer tüm yaşamı tehdit eden etkileri ile, bazen en temel kozmetik hasarı unuturuz. Dişlerinizde şeker, diğer gıdalardan daha verimli şekilde çürümeye neden olur.   Şekerlerin plak ve bakterileri emmesini önlemek için dişlerinizi günde en az iki kez fırçalamak önemlidir. 
  • Şeker, kalp hastalığına yol açabilecek diş eti hastalığına neden olabilir. Artan kanıtlar, diş problemlerinin kronik enfeksiyonların, kalp hastalığının gelişiminde rol oynadığını göstermektedir.  Çoğu araştırmacı, bağlantının vücudun enfeksiyona karşı enflamatuar tepkisinden kaynaklandığını düşünmektedir. Neyse ki, bu iki şekilde çalışır. Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek, sıradan hastalıklara yakalanma riskinizi azaltacaktır, bu da daha sonra daha ciddi bir durum haline gelme şansını azaltır.
  • Şeker stresi arttırır. Stres altında olduğumuzda, bedenlerimiz büyük miktarda hormon salgılayarak hemen dövüş ya da uçuş moduna geçer. Şaşırtıcı bir şekilde, vücut kan şekeri düşük olduğunda aynı kimyasal tepkiye sahiptir. Tatlı bir atıştırmalık yedikten sonra, stres hormonları kan şekerinizi yükselterek kazayı telafi etmeye başlar. Sonuç? Açıklanamayan endişe, sinirlilik ve hatta kurnazlık.
  • Şeker önemli besinlerin yerini alır. En çok şeker tüketen kişiler, temel besin maddelerinin en düşük miktarına sahiptir - özellikle A, C, B-12 ve kalsiyum vitaminleri daha az alırlar. 

Artık şekerin vücudunuz ve aklınız üzerindeki olumsuz etkilerini anladığınıza göre, yiyecekleri seçerken daha dikkatli olmanın zamanı  gelmiştir. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder