21 Mayıs 2017 Pazar

Sedef Hastalığı Çeşitleri

Sedef Hastalığının Çeşitleri Nelerdir?


Sedef hastalığı döküntülü ve ciltte kepeklenmeye sebep olan bir tür deri hastalığıdır ve halk arasında yaygındır. Hastalık iki aşamaya sahiptir. Bu aşamalar hastalığın şiddetlendiği ve şiddetin daha az olduğu dönemlerdir.. Her iki dönemde de maalesef sedef lekeleri ortadan kalkmaz.


Sedef Hastalığı Nedenleri ve Belirtileri


Hastalığın en büyük nedeni genetik faktörlerdir. Sedef hastalığının ailede ya da akrabalarda olması, o aileye üye kimselerde de olması için ön şarttır. Bu bir şart olsa da, ailesinde sedef hastası olan herkesin sedef olması beklenmez. Beklentiyi artıran bir takım faktörler vardır. Bunların başında hormonal düzensizlikler ve değişiklikler gelir. Ergenlikte, menopoz döneminde ve hamilelik sonrasında sedef hastalığı oluşma ihtimali daha yüksektir.. Bunların yanında kimyasal ve fiziksel nitelikte bir deri travmasına maruz kalmak da hastalığın tetikleyicilerinden sayılır. Gribal enfeksiyon gibi bir takım hastalıklar bile sedef hastalığının ortaya çıkmasına neden olabilir. Bazı ilaçlar da hastalığa nadiren yol açar. Genelde bu ilaçların, sıtma için kullanılan ilaçlar olduğu raporlanmıştır ancak bu durum çok nadir görülür. Psikolojik rahatsızlıkların da hastalığı alevlendirme etkisine sahip olduğu bilinmektedir.

Hastalığın belirtileri altı kırmızı, pullu ve kabuklu, üstü sedef renginde lekeler şeklindedir. Ağrı olmamakla birlikte kaşıntı durumu ortaya çıkmaktadır.. Hastalığa eğer eklem iltihabı eşlik ederse, hastalığın derecesine göre tırnakların kopmasına sebep olabilmektedir.

Kaç Çeşit Sedef Hastalığı Vardır?


Hastalığın en bilinen çeşidi farklı büyüklükteki döküntülü deri bölgelerinin oluşmasıdır. Plaklı sedef denen bu tip sedef hastalığı en çok bacaklar, genital bölge, saçlı deri, diz ve dirseklerde görülme özelliğine sahiptir. Bunların dışındaki yerlerde de oluşma ihtimali her zaman vardır.

Çocuklarda kulak ve boğaz enfeksiyonlarına eşlik eden sedef hastalığı çeşidine guttata ismi verilmiştir. Hastalığın bu çeşidi nadiren gerçekleşir ve tekrar etmemek üzere iyileşir. Bu hastalıkta kadın erkek farketmeksizin bedenin bir çok yerinde kızarıklıklar ve kaşıntılar oluşmaktadır.

Bedenin kıvrımlarında görülen çeşidinde ise, kıvrım noktaları olan kasıklar ve koltukaltları risk altındadır. Buralarda kırmızı lekeler şeklinde tutulur ancak pullanmaya neden olmaz. Bu bölgelerde oluşmaya elverişli mantar enfeksiyonu ile karıştırılır ancak ikisi arasındaki temel fark, mantar enfeksiyonunun ortaya çıktığı bölgenin kenarları kırmızıyken, sedef lekeleri hep aynı renge sahiptir.

Ender görülse de en riskli sedef hastalığı  irinli kesecikli sedef hastalığıdır. Hastalığın ismiyle müsemma bu çeşidinde eğer sadece eller ve ayaklarda bu tarz irinli kabarcıklar görülüyorsa sıkıntı fazla değildir. Ancak irinli tanecikler vücuda yayılmışsa ve beden baştan ayağa irin doluysa hastaneye yatmak gerekebilir ve sıkı bir tedavi şarttır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder