21 Mayıs 2017 Pazar

Seboreik Dermatit Tedavisi

Seboreik Dermatit Nedir


Yağ ve ter bezlerinin aşırı salgılaması sonucu deriyi koruyan tabaka hasar görmesi ve iltihaplı bir deri reaksiyonunun oluşması durumuna seboreik dermatit denir. Hastalığın seyrinin aksine sebei tam olarak bilinememektedir. Birçok faktör bu hastalığın oluşumunda neden olabilmektedir. En önemlisi malassezia furfur isimli mantardır. Bunun dışındaki etkenler ise, yorgunluk, vasküler bozukluklar, iklimsel etkiler, stres, ilaçlar, beslenme bozuklukları, yiyecek alerjileridir.Seboreik Dermatit Belirtileri ve Nedenleri


Seboreik dermatit insan yaşamının çeşitli dönemlerinde görülebilse de, en fazla 20-40 yaş aralığında görülür. Erkeklerde 50 yaş sonrasında da görülme riski daha fazladır. En çok görülen belirtileri arasında kafa derisinde kepeklenme ve kaşıntı durumu oluşmasıdır. Hastalığın tedavisinde de ilk olarak kepeklenmenin ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Kafa derisinin temizliği, hijyeni çok önemlidir ve sık sık yıkanması gerekmektedir. Saçlı deride kepeklenme durumu engellenirse hastalık da engellenmiş olur.

Özellikle salisilik asit içeriğine sahip şampuanlar kepeklerin ortadan kaldırılıp, derinin sağlığına kavuşmasına katkı sağlayacaktır. Giysilerin özenle seçilmesi de hastalığın vücuda yayılımını engeller. Dar ve sıcak tutan giysilerden özellikle kaçınılması gerektiği gibi, sürtünme yapmayacak elbise seçimi de ayrıca önem arz eder. Sıkı kıyafetler, terlemeyi beraberinde getireceğinden ve bu hastalığın terlemeyle doğrudan ilişkisi bulunduğundan, özellikle kışın, bu tarz giysilerden uzak durulmalıdır.

Seboreik Dermatit' e Kesin Çözüm


Hastalığın tedavisinin 2 aşaması mevcuttur. Bunlardan birincisi seboreye iyi gelmeli, diğeri ise ortaya çıkan enfeksiyona karşı etkili olmalıdır. Bundan dolayı kullanılacak ürünlerin bu iki durumu ortadan kaldırmaya yönelik olması iyi olur. Seboreik dermatit için kullanılacak şampuanların selenyum sülfit, kükürt, katran ve daha önce de söylediğimiz gibi salisilik asit içermesi gerekmektedir. Bu tür içeriğe sahip ürünlere antiseboreik denmektedir. İlaçların da benzer içerikte olanları, yani kükürt ve katran içeriğine sahip olanlarına ek antibiyotik olması da önemlidir. Ilık zeytinyağı uygulamaları, bebe şampuanları ve başka yumuşatıcılar bu hatsalık durumunda oldukça faydalıdır.Kepeklenmeyi, enfeksiyonu ve iltihaplanmayı artırdığı düşünülen ürünlerden uzak durulması gerekmektedir. Bu ürünlerden başta tentür, alkol içerikli losyon ve köpükler, çok yağlı kremler, tonik ve pomatlardır. Bu ürünler özellikle kullanılmamalıdır.Önleyici tedavi, hastalık ortaya çıktıktan sonraki tedaviden daha etkilidir ve dikkate alınmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder