24 Mayıs 2017 Çarşamba

Sağlıklı Yaşamın Anahtarı Düzenli Uyku


İnsanların uykusuz yaşayamayacakları bir gerçektir. Bazı sağlık problemleri insanların az uyumasına neden olsa da sağlıklı bir insanın düzenli uykuya ihtiyacı vardır.Özellikle ağır çalışma koşullarında olanlar,kilo vermek isteyen vb. gibi durumlarda daha düzenli uyku uyumaya özen göstermeliyiz. Peki düzenli uykunun yararları nelerdir ? Bu makalede size bu sorunun cevabı net bir şekilde verilecektir. ,

Sağlık için Düzenli Uyku 

Uyku
Uykunun faydalı olduğu açık görünebilir. Uykumuzun tam olarak ne olduğunu anlamadan bile, çok uzun süre uykusuz kalmamanın bizi korkunç hissettirdiğini ve iyi bir gece uykusu çekmenin bizi dünyaya hissetmeye hazır hissettirebileceğini biliyoruz. 

Bilim adamları, uykunun faydalarını tam olarak anlamak için büyük çaba sarf ettiler. İnsanlar ve diğer hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda, uykuda bağışıklık fonksiyonu, metabolizma, hafıza, öğrenme ve diğer hayati işlevlerde önemli bir rol oynadığını keşfettiler. Bu bölümdeki özellikler bu keşifleri inceler ve hepimizin uykudan yararlanma yollarını açıklar.İyi bir gece uykusu fiziksel sağlığımız ve duygusal refahımız için hayati önem taşır. Bu nedenle, iyi uykunun faydaları asla küçümsenmemeli ve düzenli bir şekilde dinlenmenin neden sadece iyi bir fikir olmadığını anlamalıyız.

Düzenli Uykunun Faydaları 

  • Vücudunuz yeterince uyuyamıyorsa, günümüzün daha hızlı tempolu yaşam tarzlarının doğal bir sonucu olan yüksek seviyelerde stres hormonları üreterek tepki verebilir. Derin ve düzenli uyku bunu önlemeye yardımcı olabilir. 
  • Gerçekten çok yorgun olduğunuzda, bazı şeyleri hatırlamanın zor olduğunu fark ettiniz mi? Temelde bu, beyniniz size yeterli uyku almamanızı söyleme şekli budur. İyi uyuduğunda, vücudunuz dinleniyor olabilir, ancak beyniniz anılarınızı organize etmek ve saklamakla meşguldür. Böylece daha kaliteli uyku almak, işleri daha iyi hatırlamanıza ve işlemenize yardımcı olacaktır. 
  • Yüksek tansiyon, kalp krizi ve inme şansınızı artırır, ancak bol miktarda uykuya dalmak kan basıncını düşürmeye ve genel olarak kontrol altında tutmaya yardımcı olan sürekli bir rahatlama durumu sağlar. 
  • Uyurken vücudumuz enfeksiyonla mücadele yeteneğini güçlendirecek ekstra protein molekülleri üretir. Eğer biraz yorgun düşüyorsanız ve tam bir soğuğa dönüşmesini istemiyorsanız, erken yatın ve çok dinlenin. 
  • Ne yazık ki, uyku size doğrudan kilo verdirmez, ancak iştahınızı etkileyen hormonları düzenleyerek ve yüksek kalorili yiyecekler için isteklerinizi azaltarak kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir. 
  • Uykusuzluk bizi daha çok stres altında tutabilir, bu yüzden  sevilen birine öfkeli olma ihtimalimiz daha yüksektir, ikisi de iyi bir şey değildir. Ne kadar iyi uyursanız, kalma, sakin, kontrollü ve makul olma beceriniz daha iyidir. 
  • Bazı araştırmalar yeterince uyku almamanın vücudunuzun glikozu nasıl işlediğini etkileyerek tip 2 diyabetlere yol açabileceğini göstermiştir. Herhangi bir bilimsel kesinlik bulunmamakla beraber  yine de uykunun faydalarının ne kadar önemli olabileceğinin bir başka göstergesidir.  
  • Düzenli bir uyku düzeni, kalp ve damar hastalığınızın stres ve iltihap seviyelerini düşürmenize yardımcı olabilir, bu da inme veya kalp rahatsızlığınızın şansınızı azaltabilir. 
  • Burkulan ayak bileği gibi yeni bir yaralanmadan acı çekiyorsanız, bol uyku almak aslında daha az acı çekmenize neden olabilir. Birçok çalışma, uyku kaybı ve daha düşük ağrı eşiği arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir. Temelde, daha fazla uyku, içinde olabileceğiniz daha az acıyı alırsınız. 
  • Harika bir gece uykusuyla birlikte, gündüz hızlı bir şekerleme yapmak beyninizi daha etkili ve üretken hale getirmeye katkıda bulunabilir.  

Aşağıdaki yazımız uykusuzluğun sağlık açısından olumsuz etkilerini göstermek adına önemlidir. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder