1 Haziran 2017 Perşembe

Sağlıklı Bir Omurga İçin


Sağlıklı Bir Omurga İçinPilatesin klinik alandaki kolu olan modifiye pilates ile daha düzgün bir duruş, daha sağlıklı bir omurgaya ulaşabilirsiniz.

Pilatesi önce Madonna’nın yeni eğlencesi;  sonrasında da Ebru Şallı’nın televizyon ekranlarında yaptığı spor olarak biliyoruz. Ancak pilates sadece bir spor sayılmaz. Sağlıklı bir hayatı seçenlerin vebunu ömrü boyunca uygulamak isteyenler için vazgeçilmez olan modifiye pilatesi, Fizyoterapi uzmanına siz okurlarımız için sayfa editörleri olarak etraflıca sorular sorduk ve elde ettiğimiz cevaplar ışığında bu yazıyı kaleme aldık. Umarız yararlı bir yazı olmuştur.İyi okumalar.

MODİFİYE PLATES NEDİR?


Modifiye Pilates klasik pilates eğitimi alan Avustralyalı fizyoterapistlerin yaptıkları çalışmalar ile pilatesi tedavi amacıyla uygulanabilir hale getirilmesiyle meydana gelen bir egzersizdir. Pilatesi geliştiren Joseph Pilates egzersiz metodunu New York’ta kas esneklik ve kuvvetini iyi derecede kullanabilen dans ve bale ile uğraşan kişilere yönelik uygulamıştır. Topluma genel olarak baktığımızda birçok kişinin bu eklem açıklığına, esnekliğine ve vücut farkındalığına sahip olmadığını söylemek güç değil. Bu nedenle öncelikle dış kaslarımıza değil; iç kaslarımıza odaklanarak omurganın sağlamlığını devam ettirmemiz gerekiyor. İşte Modifiye Pilates burada işin içine giriyor. Herhangi potansiyel bir yaralanmayı gidermek veya yaşanılan herhangi bir rahatsızlığın tekrarlanmasını engellemek veya en aza indirmek amacıyla modifiye pilatesten yararlanıyoruz.

MODİFİYE PLATES NEDEN HAYATIMIZDA OLMALI?


Modifiye pilates sağlıklı yaşamı seçen herkesin hayatında olmalı.  Özellikle;
 • Omurga rahatsızlığınız bulunuyorsa
 • Bel, kalça ve çevresini etkileyen ağrılar hissediyorsanız ,
 • Baş ve boyun ağrılarınız varsa,
 • Masa başında sabit çalıştığınız için duruş bozukluklarınız oluştuysa,
 • Eklem dengesizlikleriniz varsa ve bunları düzeltmek istiyorsanız,
 • Denge eğitimini artırmak isteyen yüksek seviye bir sporcuysanız,
 • Kas kuvvetinizi artırmak istiyorsanız,
 • Hamilelik öncesi kendinizi doğuma hazırlamak ve doğum sonrası toparlanma sürecinizi daha hızlı atlatmak amacındaysanız,
 • Pelvik taban kaslarınıza yeniden tonus (kasın kasılabilme ölçüsü) kazandırmak istiyorsanız,
 • Omurga hareket açıklığınızı artırmaya kararlıysanız,
 • Esnekliği fazla olan eklemlerin kontrolünü elde bırakmak istemiyorsanız modifiye pilates hayatınızda olmalı.


MODİFİYE PLATES YARARLARI NELERDİR?


En önemlisi vücut farkındalığınız yükselterek duruşunuzu sağlıklı hale getirir; kendinize güveninizi artırır. Kas tonusunuzu artırır. Eklemlere yanlış yüklenmeleri engelleyerek herhangi bir problemle karşılaşma olasılığınızı en aza indirir. Sıkı ve kuvvetli karın kaslarına, düzgün işleyen bir dolaşım sistemine ve atletik performansınızı artırmaya yarar.

Kimler modifiye pilates yaptırabilir?

Australian Physiotherapy & Pilates Institute ile birlikte düzenlenen Modifiye Pilates eğitimine fizyoterapist, osteopat, kriyopraktır, rehabilitasyon terapistleri eğitim alarak uygulayabilirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder