22 Mayıs 2017 Pazartesi

Sağlık Veren Organik Sabunlar


Organik SabunlarKimyasal katkı bulunmayan, iki bin derecede kaynatıldıktan sonra tahta kalıplarda iple şekil verilerek yapılan organik sabunların birçok rahatsızlığa da iyi geldiği biliniyor.

Konya’da organik sabun satışını yapan firmalardan birinin sahibi , çeşitli bitkiözlerinden, yoğun bir emekle üretilen organik sabunların, hiçbir kimyasal madde barındırmadığını belirtti.

Tahta kalıplarda iple şekil verilen sabunların genelinin  içinde, doğallığın bir göstergesi olarak, üretildiği bitkiden kalıntıların bulunduğunu aktaran firma sahibi, 50′ye yakın çeşidi olan bu ürünlerden sarımsak sabununa ilginin çok yoğun olduğunu aktardı.

Sarımsağın keskin kokusunun kullanım sırasında etkili olduğunu fakat kısa süre içinde kokunun etkisini kaybettiğinin üzerinde duran firma sahibi, sarımsak sabununun saç diplerine masaj yapılarak kullanıldığını kayda geçti.


Osmanlı’dan günümüze şifalı sabunlar


Sabunların TSE belgeli ve Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı olduğuna atıfta bulunan firma sahibi, sabun kültürümüzün yüzyıllar öncesine dayandığını akıllardan çıkarmamızı telkin ederek, “Geçmiş dönemde üretilen organik sabunlar, Osmanlı sarayında padişahlara hediye olarak sunulurdu. Özellikle sultanların kızları ve cariyeleri tarafından çeyizlerine ve odalarına konulurdu” şeklinde konuştu.

Aynı zamanda firma sahibi, organik sabunların fiyatlarının da piyasa sabunlarının çok da üzerinde olmadığını belirtti.


Organik sabunlar


Yüzde 100 organik olarak üretilen sabunların faydaları saymakla bitmiyor:

Bıttım sabunu


Egzama, mantar, ergenlik sivilcelerine, saç diplerindeki yaralara karşı çok etkili olan bıttım sabunu, saç dökülmelerinin önlemesinde etkin olarak kullanılır.


Süt-bal inci tozlu sabun


Göz altı morluklarında en etkili olduğu belirtilen bu sabunun, cilde canlılık verdiği, beslediği, yumuşattığı ve nemlendirdiği, bütün cilt tipleri için uygun bir besleyici özelliğe sahip olduğu ifade ediliyor.


Tarçın sabunu


Yüz çillerinin giderilmesinde etkili olduğu kaydedilen bu sabunun yara, sivilce ve çatlaklar için en etkili sabun olduğu vurgulanıyor.


Papatya sabunu


Göz kapağı iltihaplarına iyi gelen bu sabun, göz altı tabalarında etkili olduğu, selülit tedavisinde kullanıldığı, egzama kaşıntı ve mantara iyi geldiği, ayrıca saçlara dolgunluk ve parlaklık veriyor.

Limon sabunu


Ciltteki gözenekleri açarak cildin nefes almasını sağlayan bu sabun ise sivilce, siyah nokta ve çillere iyi geliyor. El ve ayak nasırlarında etkisini gösteren sabun, doğal bir antiseptik. Cildin nem dengesini sağlayan sabun, köpüğü ile yapılan masaj baş ve vücut ağlarında etkili.

Menengiç sabunu


Sedef, kaşıntı, selülit ve topuk çatlaklarına iyi gelen bu sabun ise saçları ve cildi besliyor, düzenli kullanıldığında cilt çatlaklarını gideriyor ve nasırları yok ediyor.

Meyan kökü sabunu


Sedef, behçet, lüpus türleri, pernisiöz anemi, hashimoto gibi rahatsızlıklarda diğer tıbbi ve bitkisel tedavilerle birlikte uygulanan sabunun, kanser ve lösemi tedavilerinde hastanelerde bitkisel destek olarak kullanıldığı vurgulanıyor.


Gül yapraklı sabun


Cildin nem dengesini korur. Alerjik ve hassas ciltler için rahatlıkla kullanılabilen bu sabun, egzama, sedef ve kaşıntıya iyi gelir.

Kayısı sabunu


İçeriğinde bulunan bol E vitamini sayesinde nem kaybını önleyerek cildin direncini artırır. Tüm ciltler için uygun olan bu sabun da düzenli kullanıldığında sivilce, siyah nokta ve lekelerin giderilmesinde etkili.

Buğday sabunu


Hücre yenilenmesinde etkin olduğu ifade edilen buğday sabununun, içerisindeki A, D ve B vitaminleri ile pürüzsüz bir cilt görünümü sağlıyor, yara, yanık ve ciltteki güneş ve doğum lekelerini giderdiği belirtiliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder