22 Mayıs 2017 Pazartesi

SAÇ DÖKÜLMESİNİ ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

SAÇ DÖKÜLMESİNİ ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPILABİLİR?
Düzensiz beslenme alışkanlıklarının saç sağlığı üzerindeki zararları her geçen gün artıyor. Saç dökülmesine sebep olan en önemli faktörlerden biri de dengesiz beslenme ve saç bakımındaki aksaklıklarıdırr. Sağlıklı ve dökülmeyen saçlar için öncelikle protein, çinko, B 12 vitaminleri, folik asit ve bakır eksikliği olmamasına özen gösterilmelidir. Bu besinlerin eksikliği saç sağlığınızı olumsuz yönde etkiler. Ayrıca alkol ve sigara kullanımını alışkanlık haline getirmek saçların ölmesine sebep oluyor. Sigara saçlarda yağlanmaya ve kırılmaya da sebep olmaktadır. Saçlar 1 ay da yaklaşık 1 santim büyürler ve günde yaklaşık 100 saç teli dökülür. Yaş ilerledikçe bazı kıl kökleri tahrip olduğundan saç miktarında azalma olabilir. Normal oranda olan bu saç dökülmesi saçı seyreltmez. Zira dökülenlerin yerine yenileri çıkar.

Saç Dökülmesi Sebepleri


Stres, ameliyat, doğum gibi durumlardan sonra saç dökülmesi görülebilir. 39 derecenin üzerindeki ve tekrarlayan ateşli hastalıklardan sonra, şeker hastalığı, karaciğer yetmezliği gibi hastalıklarda da saç dökülmesi görülebilir. Ayrıca kanser hastalıklarında saç dökülmesi olabileceği gibi genetik faktörlerde saç dökülmesine neden olurlar. Bunun yanında demir eksikliği, çinko eksikliği, aşırı zayıflama, şok diyetlere bağlı protein eksikliği, bazı ilaç ve kimyasal maddelerde saç dökülmesine sebep olur. Alkol ve sigara tüketimi de saç sağlığını doğrudan etkiler.

Saç dökülmesinden şikayeti olanlar öncelikle hangi sebeple saçlarının döküldüğünü öğrenmek için bir cilt hekimine doktora başvurmalıdırlar. Yapılacak muayene ve laboratuar tetkikleri, hatta bayanlarda yumurtalık ve böbrek üstü bezi ultrasonografi ve sintigrafi tetkikleri ile en doğru sonuca ulaşılacaktır.Saç Dökülmesini Engelleme Yolları


• Saç ve saç derisine zarar veren ürünlerden kaçınılmalıdır.

• Kullanılan saç bakım ürünlerinin bitkisel ve doğal olması tercih edilmedir.

• Protein ağırlıklı besinlerin tüketimine özen gösterilmelidir.

• B grubu vitaminler (biotin ve d-pantenol) alınabilir.

• Demir ve çinko eksikliği varsa ek vitaminlerle eksiklik giderilmelidir.

• Karbonhidrat ağırlıklı beslenmeden kaçınılmalıdır.

• Stres saçı döken en büyük sebeplerdir ve saç kıran denilen saç hastalığının en büyük sebebidir.

• Sigara ve alkol kullanımı alışkanlık haline getirilmemelidir.

• Saçı her gün yıkamak doğru değildir. 2-3 günde bir sülfatsız bir şampuanla yıkamak yeterlidir. Saçları sık yıkamak, saç derisinin yağ dengesini bozar ve saçlar daha fazla yağlanır. Bunun dışında saçta yağ dengesini sağlamak için saç bakımında doğal yağlar kullanılmalıdır. Bu doğal yağlar; jajoba yağı, zeytin yağı, hint yağı ve badem yağıdır. Bu doğal yağlar aynı zaman da saç derisinide besleyerek saçtaki keratini korur ve kepeklenmeyi de engeller.

• Jöle kullanılmamalıdır. Jöle saçın nefes almasını önler ve dolayısıyla saç kaybına neden olur. Jöle kullanılsa bile aynı gün saçı yıkamak gerekir.

• Yüksek miktarda A vitamini alınması saç dökümünü tetikler. A vitamini alımı kesilerek bu problem çözülebilir.

• Saç derisinin kanlanmasını sağlayan damarların akışı yönünde saçlı deriye masaj yapmak saç dökülmesini önlemektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder