21 Mayıs 2017 Pazar

SAÇ DÖKÜLMESİ

Saç Dökülmesi


Saç dökülmesi bir çok sebepten kaynaklı olabilir ve saç dökülmesinin önüne bir çok yolla geçilebilir. Fakat saç dökülmesi genetik ise yapılacak bir şey yoktur. Aşağıda saç dökülmesi nedenleri  ve saç dökülmesini durdurmak için bazı öneriler hazırlanmıştır.
Saç Dökülmesi Nedenleri


Mevsimsel değişimler saçların dökülmesinde önemli bir sebep olarak biliniyor. Ancak genetik faktörler, hormonal değişikler, yanlış beslenme, şok diyetler, çinko, demir gibi mineral eksikleri, stres, saça uygulanan kimyasal işlemler saç dökülmesine neden olmaktadır.

Uzmanlar, kadınlarda ve erkeklerde saç kaybının farklı şekillerde ortaya çıkabileceğini belirtiyor. 40-50 yaş arasında her 10 erkekten 4′ünde belirgin saç kaybı bulunduğunu, yaş ve genetik özellikler sonucu ortaya çıkan (androgenetik) saç dökülmesinin 10, 20 ya da 30′lu yaşlarda da başlayabildiğini, erkeklerde alın köşeleri ve tepe bölgelerinde saç dökülmesi daha çok görülürken, kadınlarda tepe bölgesinde kısmi bir saç dökülmesi ile karşılaşıldığını söylüyor ve ekliyorlar: “Türkiye’de her 100 kişiden 58′i henüz 38 yaşına gelmeden saçsız kalma tehlikesiyle karşı karşıya. 18-44 yaş arası daha çok mevsimsel/dönemsel saç dökülmesi problemiyle karşı karşıya kalıyor. 45 yaş ve üzerindeki problem ise uzun vadeli olarak görülüyor.”Saç Dökülmesini Engelleme


• Saçlarınızı çok sıcak suyla yıkamamalısınız bu saç derinizi yıpratır ve saç dökülmesine neden olur. Ayrıca saçlarınızı sls içermeyen ve sülfatsız şampuanlarla yıkayın.

• Kan dolaşımını hızlandırdığı ve saç köklerini beslediği için her gün düzenli olarak saç diplerine masaj yapmak saçlarınızı besler bu masajı jajoba veya badem yağı ile yapabilirsiniz.

• Banyodan sonra saçlarınızı sıkıca geride toplamak yerine bir süre kendi haline bırakın. Daha sonra kurutun. Kurutma makinesini düşük ayarda çalıştırmaya özen gösterin.

• Belirli bir yaştan sonra saçların azalmasını önlemek amacıyla kabak çekirdeği ve ay çekirdeği oldukça yararlıdır.

• Sağlıklı saçlar aynı zamanda yediklerimizle de bağlantılı. Saç telinin ana maddesi yüzde 97 oranında keratinden oluşuyor. Bu madde de soğan, kabak, kayısı, patates, lahana ve böğürtlenin yanı sıra et, kaşar peyniri ve balıkta bulunmaktadır. Ayrıca keratinli şampuan kullanabilir veya keratin bakımı yapılabilir.

• Ananasın da saçta olumlu etkisi var. Ancak konservesi yerine tazesini tükettiğinizde, içindeki bir madde saçın daha çabuk uzamasını sağlıyor.

• B vitamini sadece saçı beslemekle kalmıyor aynı zamanda stresi de azaltıyor. Biliyorsunuz, stres saçın en büyük düşmanı ve  saç dmkülmesi sebepleri arasında. Eğer depresyonun yarattığı stresten müzdaripseniz mutlaka bir psikoloğa görünmelisiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder