21 Mayıs 2017 Pazar

SAÇ BAKIMI

Saç Bakımı


Saçlarınızda tıpkı cildiniz gibi bakımı aksatılmaması gereken bir alandır. Saç bakımı için pahalı ürünlere ve güzellik merkezlerine ihtiyacınız yok. Sağlıklı ve bakımlı saçlar için bazı püf noktalarına ihtiyacınız var. Bu püf noktaları saçlarınızın güzelliğini; saç tipinize uygun olarak yapılacak bakımları içermektedir.

Saç Bakımında Püf Noktalar


-Sık saç yıkamanın saç dökülmesine sebep olduğu doğru değildir. Tüm saç tipleri için ne kadar yıkanmaları gerekiyorsa o kadar yıkanmalıdır. Gerekirse her gün yıkayabilirsiniz. Fakat saçlarınızı yıkarken aşırı sıcak veya soğuk su kullanmak saç derisine zarar verebilir.

-Saç şekillendirmek için kullanılan jöle, sprey ve losyon gibi ürünler saç dökülmesine sebep olmazlar. Ancak saç diplerinin kurumasına neden olabilirler. Bundan kaynaklı da saçlarınız yıpranabilir ve mat bir görünüm alabilir.

-Saçınız için en uygun sülfatsız şampuanı seçin ve mutlaka bitkisel saç kremi kullanmaya ayrıca saç bakımı için doğal yağlar kullanmaya özen gösterin.(jajoba, badem yağı, shea butter)

-Saç boyası, renk açıcı gibi kimyasalları kullanırken alerjik olmayan, denetimden geçtiğine emin olduğunuz ürünleri tercih edin. Uygun olmayan kozmetik saç ürünlerinin kullanılması ve bu saç ürünlerinin sık uygulanması saçlarımızda ciddi problemlere neden olacaktır.

-Sağlıklı beslenmenin genel vücut sağlığı üzerine olduğu gibi saç sağlığınız içinde faydalıdır.

-Saçlarınız güneşe, rüzgara ve yüzme havuzu suyuna aşırı derecede maruz kalmasını önleyin. Havuzdan çıkar çıkmaz saçlarınızı şampuanla yıkayın.

-Saçlarınızı tararken, fırçalarken mutlaka çok nazik davranın. Saçlarınıza zarar verecek kadar sıkı topuzlardan ve at kuyruklarından kaçının.

-Sigara ve alkolün saç sağlığınıza zarar verdiğini unutmayın ve bırakamıyorsanız azaltmaya çalışın.

-Her Zaman tercihinizi bitkisel bakım ürünlerinden yana kullanın.Saç Bakım Ürünleri


Bu doğrultuda hazırlanan ürünlerin saçı derinlemesine nemlendirebilmesi, hücrelere oksijen taşımasını artırması, saçlı deride mikrosirkülasyonu hızlandırması ve deri lipitlerini azaltması istenir.

Bu amaçla formüllerde temel olarak aşağıdaki maddeler bulunmalıdır:
1) Saçlı deride mikrosirkülasyonu hızlandırıcı maddeler:
 En çok; a-tokoferil nikotinat ve metil nikotinat kullanılmaktadır. Bunlar kan dolaşımını hızlandırmakta, kıl follikül hücrelerini stimüle etmekte ve vitamin ve minerallerin transdermal penetrasyonunu artırmaktadır
2) Keratin biosentezi için gerekli olan maddeler:
Kükürt ve kükürt türevleri keratin sentezi için gereklidir. Sistein amino asiti en önemlisidir. Stabilize sorunu nedeniyle Mg tuzları ile beraber kullanılır.
3) Yağ bezi hücrelerinden sebum salgısını dengelemeye yardımcı olan ürünler.
4) Saçın büyüme hızını artıran ve saçı besleyen maddeler;
 E Vitamini; UV ışınlarına karşı koruyucu özelliği, antioksidan etkisi ve mikrosirkülasyonu artırması ile saç bakım ürünlerinde kullanılmaktadır.
Pantenol( Pro Vitamin B5 )`ün ise temizleyici ajanı uygun olmayan şampuanların, renk açıcı ve perma preperatlarının kullanımı sonucu oluşan hasarlı saçları onarıcı etkisi vardır. )

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder