31 Mayıs 2017 Çarşamba

Rektal Kanamalar


Rektal Kanamalar Kanser Habercisi OlabilirÜlkemizde kadın ve erkeklerde görülme oranı neredeyse eşit derecede olan rektal kanamalar (makat kanamaları) bazı hastalıkların ön habercisi olabilmektedir. Birçoğumuzun utanarak ve korkarak dile getiremediği bu belirti eğer ciddiye alınmazsa belki de  kanser riski durumuna sebep olabilmektedir.


Rektal Kanama (makat kanaması) Nedir?


Dışkılama ile makattan parlak kırmızı kan gelmesine tıbbi dilde hematokezia veya rektal kanama adı verilir.Rektal kanamalar ağırlıklı olarak kalın bağırsağın son kısımlarını oluşturan rektum ve anüs kanamanın kaynaklarıdır. Kalın bağırsağın son 15 cm’lik kısmı rektumdur, anüs ise dışarıya açılan son 1, 5 -2 cm’lik bölümdür. Rektal kanamada gelen kanın rengi genellikle kanamanın olduğu yere göre değişir.

Rektal Kanamanın Nedenleri?


Kırmızı renkli kanama büyük olasılıkla kalın bağırsağın alt bölümlerinin veya anal bölgenin hastalıklarından ötürüdür. Dışkıya bulaşık olmayan, damlama şeklinde ve kırmızı renkli kanamalar genellikle hemoroid ve fissür diye adlandırdığımız anal hastalıklarla ilgilidir. Dışkıyla bulaşık, koyu kırmızı ve siyah renkli kanamalar ise kalın bağırsağın üst bölümlerinden, ince bağırsaktan, üst sindirim sisteminden ötürü olabilir ve buna  melena denir.

Kan uzun süre bağırsak bakterileriyle temas ettiğinde bakteriler tarafından sindirilerek rengi koyulaşır ve siyahlaşır. Ender olarak mide-duodenum, ince bağırsaklar veya kalın bağırsağın başlangıç kısmından aşırı kanama oluşursa, bunlar hızla aşağıya ineceği için bakterilerce parçalanamadan dışarıya kırmızı renkte taze kan şeklinde de çıkabilir.Polip, divertikül, ülser, anjiodisplazi, kolit ve kanser gibi hastalıkların da ilk belirtisi rektal kanama olabilir.

Sindirim sisteminin herhangi bir yerinden çok az kanama olur ve kanama gözle fark edilmeyebilir. Örneğin, kolon polip veya kanserlerinde bazen çok az kanama olup bu gaita ile karıştığı için gözle görülemez ancak gaitada gizli kan tetkiki yapan testlerle tespit edilebilir. Bu şekilde olan gizli kanamalar azar azar ama devamlı kan kaybı yaptığı için anemi dediğimiz kansızlık durumuna sebebiyet verir.

Rektal Kanamalarda Ciddi Sorunlar


Her rektal kanama yakınması bulunan hastaların , kanamayı açıklayan hemoroid, fissür gibi hastalıkları bilinse dahi bir genel cerrahi uzmanı tarafından  muayene edilmesi gerekmektedir. Özellikle 50 yaş üzerinde erkek ve kadınlarda daha önce hiç kanama öyküsü yokken ortaya çıkan kanamalar ciddi olarak araştırılmalıdır. Kanama yapan sebep mutlaka bulunmalıdır.

Kanamanın şiddeti, yani gelen kan miktarı çok değişiklik gösterebilir. Çoğunlukla az miktarda ve kendiliğinden duran kanamalar oluşur. Pek çok hasta birkaç damla taze kan geldiğini veya tuvalet kağıdına az miktarda kan süründüğünü ifade ederler. Bazen de biraz daha fazla ama kendiliğinden duran kanama durumları vardır. Bu tip hafif kanamalarda acil tanı ve tedavi , acilen hastaneye yetişmek gibi bir gereklilik yoktur, muayene ve basit tetkikler sonrası tanı konup tedavisine başlanır.

Rektal kanama daha şiddetli de olabilir. Orta şiddette bir kanamada tekrarlayan daha çok miktarlarda taze veya pıhtılı kan gelebilir, bu kan gaita ile birlikte veya kendiliğinden gelebilir. Ağır kanamalarda ise hasta çok kan kaybederbilir.

Orta veya ağır şiddetteki rektal kanamalarda, aşırı kan kaybına bağlı halsizlik, baş dönmesi, çarpıntı, bayılma hissi veya gerçekten bayılmalar oluşabilir; hastada tansiyon düşüklüğü oluşabilir. Ender de olsa hastayı şoka sokacak kadar şiddetli kanamalar oluşabilir.

Orta veya ağır şiddetteki kanamalar hastaneye yatırılarak takip ve tedavi edilmelidir. Şoka girecek kadar şiddetli kanamalarda acilen hastaneye yatırılıp kan transfüzyonları yapılması gereklidir.

Rektal kanamalarda kadın ve erkekler aynı düzeyde etkilenirler aralarında bir fark yoktur.  Ama her iki cinsiyette utanma duyguları sebebiyle  veya önemsemeyerek bu kanamaların ardından doktora görünmezler. Bu da belki çok ciddi olan bir hastalığın (Kanser gibi…) ilerlemesine yol açabilmektedir.Her rektal kanama araştırılmalı özellikle 50 yaş üzerindeki hastalarda daha da önemsenmelidir. Küçük bir şey diye düşünebileceğiniz bir rektal kanama çok ciddi bir hastalığın habercisi ve tek belirtisi olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder