26 Mayıs 2017 Cuma

Prematüre Bebekler Nasıl Büyütülmeli ?

Eğer bebeğiniz erken doğmuş ise beraberinde bir çok sıkıntıyı da getirmektedir. Çevremizden sürekli duyduğumuz, ancak anlamını belki de tam olarak bilmediğimiz bir kavram olan prematüre bebeklerin bakımı oldukça önemlidir.Prematüre Bebeklerin Bakımı


Halk arasında doğru bilinen yanlışlardan biri, yeni doğan bebeğin kilosuna göre prematüre olup olmadığının belirlenebilecek olduğudur. Halbuki doğum kilosu, bebeğin prematüre olup olmadığını göstermez. 2000 gram olan bir bebek prematüre olmazken, 3000 gram doğan bir bebek prematüre olabilir. Bu durum bebeğin kilosu ile değil doğumun erken olup olmaması ile alakalıdır.38. haftadan doğan bebekler prematüre bebeklerdir.


Prematüre Bebeklerin Sorunları

38. haftadan önce dünyaya gelen bebeklerde beyin, karaciğer, böbrek, kalp, akciğer, bağırsaklar gibi hayati öneme sahip organ ve organ sistemlerine ait bozukluklar ortaya çıkabilir. Doğumdan hemen sonra bebek, aldığı ilk soluk ile birlikte anne karnındaki dolaşım sisteminden tamamen farklı bir sisteme uyum göstermek zorundadır. Prematüre bebeklerin doğum haftaları küçüldükçe artan oranda solunum  sıkıntıları oluşmaktadır. Prematüre doğacak bebeğin yeni doğan yoğun bakım ünitesinin olduğu merkezlerde  hayata gelmesi oldukça önemlidir.

Bağışıklık sistemi henüz olgunlaşmadan doğan bebeği emme, yutma, nefes alma ve tüm bunların koordinasyonunda sorun yaşarlar. Prematüre doğan bebekte özellikle ilk beslenmenin kolostrum denen anneden gelen ilk sütle yapılması çok çok önemlidir.

Beslenme sırasında yaşanan soluk tutma, morarma atakları emme, yutma ve nefes alma koordinasyonun sağlandığı dış ortama uyum süreci içerisinde ilk günler, bazen de birkaç hafta sürebilen problemler arasındadır. Kalp atımında yavaşlama atakları prematüre bebeklerde mideden yemek borusuna doğru besin kaçışına sebep olur.


Prematüre bebekler zamanında doğan bebeklere göre çok daha kırmızıdır. Bunun sebebi ise kan hücre sayılarının yüksekliği ve derilerinin çok ince olmasıdır. Prematüre bebeklerde sarılık, zamanında doğan bebeklere göre daha uzun sürer. Fazla sayıdaki kan hücrelerinin parçalanması ile açığa çıkan bilirübin cilde ve göz akına sarı bir renk verir. Sarılığın tedavisi  bebeğin doğru ve yeterli beslenmesinde ayrıca fototerapiden geçmektedir.

Vücut savunma fonksiyonları son derece zayıf olan prematüre bebeklerin enfeksiyonlardan korunabilmesi için bu bebeklere dokunmadan önce ciddi bir hijyen sağlanmalıdır. Prematüre bebeklerde karşılaşılan bir diğer sorun da beyin kanaması ve buna dair gelişen komplikasyonlardır.


Prematüre bebeklerde karşılaşılan bir diğer sorun da görme de yaşanan aksaklıklardır. Hastalığın erken dönemde yakalanması tedaviyi mümkün kılar. Bu tür operasyonları gözün ağ tabakası hastalıkları ile ilgilenen özel bazı göz doktorları yapar. Kan şekeri, kalsiyum, magnezyum düşüklüğü prematüre bebeklerde karşılaşılan diğer metabolik sorunlardandır. Tedavisi için eksik olanların tespit edilip damardan veya ağızdan tedarik edilmesi gerekmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder