31 Mayıs 2017 Çarşamba

Polen Alerjisinin Tedavisi


Polen NedirPolenler, aynı tür bitkileri döllemek için havaya salınan ve rüzgarla etrafa yayılan, değişik ağırlık ve çaplardaki küçük bitki parçalarıdır. Polen alerjisinde en çok önem taşıyan polen türleri kızılağaç, fındık ağacı ve huş ağacı tarafından meydana getirilmektedir. Bunlara ek olarak polen, tüm çimen türleri, özellikle çayır otları ve meyvebahçesi gelmektedir. Küf mantarların üreme organları, polenin tetiklediği rahatsızlıklara benzer rahatsızlıklar yaratabilir. Polen alerjisi, kişinin belli polen türlerinde bulanan bazı proteinlere alerjik tepki göstermesinden kaynaklanır. Polen alerjisi, tıpta mevsim alerjik rinit olarak veya halk dilinde saman nezlesi şeklinde adlandırılmıştır.

Polen Alerjisi Belirtileri


Polen alerjisinde burun akmaya başlar ve kaşınmaya yaşanır, burunda tıkanıklar görülür ve kişi hapşırır. Gözlerde sulanma, kaşıntı ve şişmeler görülür. Polen sezonunda, bazılarında da astım görülür. Bu belirtiler hastanın çevresindeki kişiler tarafından çabucak gözlenebilirken, diğer tür rahatsızlıklar sadece hasta tarafından hissedilebilen belirtilerdir. Vücut bir bütün olarak tepki verir. Alerji olan kişi yorgunluk ve halsizlik hisseder, konsantre ve öğrenme kabiliyetinde azalma olur. Sonuç olarak, hastalık bir çok kişinin iş ve okul durumlarını olumsuz olarak etkiler.

Polen Alerjisi Tedavisi


Polen alerjilerinde korunma yöntemlerinin dışında ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Çoğunlukla saman nezlesi şeklinde görülen bu reaksiyonlar için gerek göz gerekse burun için kullanılan gerek ağızdan alınan ilaçlar gerekse sprey şeklinde kullanılan ilaçlar bulunur. Polen alerjisi olan kişilerde birde aşı tedavisi uygulanabilir. Bu tedavi özellikle yaş küçüldükçe başarı oranı artan bir tedavidir. 4 yaşın üzerindeki hastalara uygulanan bir tedavi yöntemidir. Uygun hasta seçimi yapılırsa bu tedavide yüzde 60-70′lere varan oranda başarı sağlanabilir. Hastalığın tamamen ortadan kalkması değil ilaç ihtiyacının ciddi bir şekilde azaltılması hedeflenmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder