23 Mayıs 2017 Salı

Peynir veya Karpuz kilo yapar mı ?

Yağlı peynirleri seviyor olabilirsiniz ama çoğu yağlı peynir hem karaciğer de yağlanmaya sebep olmakta hem de kalbe zarar vermektedir. Satın alırken yağsız ya da az yağlı peynirleri tercih edin. Bu peynirleri yemeden önce üzerine biraz sızma zeytinyağı dökerek lezzetini artırabilirsiniz. Böylece daha az ve daha sağlıklı bir yağ tüketimi yapmış olursunuz.Ayrıca tükettiğiniz yağ, hayvansal doymuş yağ olmaz. Kalp ve damar hastalıkları açısından yüksek kolesterolün riskli olduğunu unutmayın. Eğer aldığınız peynir çok tuzlu bir peynir ise önceden ılık suda bekleterek fazla tuzu azaltmanın da yararı olabilir. Özellikle yaz aylarında fazla hayvansal doymuş yağ almak sağlıklı değildir.
Karpuz Kilo Aldırır Mı? Kaç Kaloridir?


Yazın öğünü geçiştirmek isteyenlerin veya diyet yapanların belki de en lezzetli ve pratik kurtarıcısı karpuz-peynir ikilisidir. Ancak karpuz çok miktarda yenirse ve tam da sevdiğiniz gibi kan kırmızı ve şekerli olursa bu kez bedene fazla şeker yüklenmiş olur. Peynir eğer yağlıysa (eski kaşar, tulum, rokfor, gouda, yağlı lor) ve fazla tuzluysa o zaman bu ikili değil diyet yapmak, fazla yağ ve şekerle kilo aldırıcı bile olabilir. Bu ikili yanına ekmek de eklenince hem kilo alacaksınız hemde diyetinizi bozacaksınız. Karpuzu öğlen yemek oldukça sağlıklıdır unutmayın ki  1 dilim karpuzda yani 150 gram da 50 kalori bulunmaktadır ve yağsız bir peynirle tüketildiğinde sizin için ara öğün olacaktır.
Diğer yandan karpuz-peynir ikilisi için yapılmaması gerekenler ise şunlardır;
1) Karpuz-peynirin yanına simit, ekmek gibi hızlı bir karbonhidrat eklemeyin.

2) Karpuzu yerken bir normal dilimden fazla olmamalı. Peynirden kendi parmağınızla 4 parmaktan fazla tüketmeyin.

3) Karpuzun daha çok kırmızı, şekerli olan tarafı değil, daha pembe, az şekerli, diri olan kısmı hatta çok yararlı olan beyaz kısımlarını da tüketebilirsiniz.

4) Peynirler taze lor, çökelecek, taze dil, suda mozarella gibi az tuzlu, az yağlı olmalı. Eğer karpuz sevmiyorsanız ama meyve peynir ikilisinden de vazgeçemem diyorsanız o zaman seçtiğiniz meyveler sert, diri, aşırı şekerlenmemiş, taze mevsim meyveleri olsun. Erik, şeftali, nektarin, karadut, çilek, vişne, kiraz vb. gibi kan yapıcı ve sağlığınızı koruyan meyvelerden tercih ediniz. Ayrıca bu meyvelerin C vitamininden, A vitamininden ve B vitamin gruplarından da faydalanmış olursunuz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder