23 Mayıs 2017 Salı

Peynir veya Karpuz Kilo Yapar Mı ?


Özellikle yaz aylarında karpuz ve peynir ikilisi ülkemizde vazgeçilmezidir. Fakat fazla kilosu olan insanlar bu ikilinin kilo yapıp yapmadığı hakkında meraka sahiptir. Bizlerde bu konuyu aydınlatmak adına bu 2'liyi ayrı ayrı ele alacağız ve sizlere faydaları ile beraber kilo üzerindeki etkisini aktaracağız. 

Peynir Kilo Yapar mı ? 


Peynir Veya Karpuz Kilo Yapar Mı
Peynir hakkında duyduklarınızı unutun. Peynir yemek, kolesterolü yükseltmez ve aslında kilo vermenize yardımcı olabilir, bilim adamları bulmuşlardır.  Yapılan araştırmalar çok fazla peynir tüketen insanların, bulunmayanlardan daha yüksek bir kolesterol değerine sahip olmadığını bulmuştur.  Ayrıca daha fazla süt tüketen insanların daha düşük bir vücut kitle indeksine sahip olduklarını keşfettiler.  Ancak şu andaki sağlık yönergeleri, doymuş yağ oranı yüksek olan yemeklerin yüksek kolesterol riskinizi artırabileceğini öne sürmektedir. Kanıt, yüksek kolesterolün kalp krizi, felç, kan pıhtıları ve anjina riskini artırabileceğini güçlü bir şekilde göstermektedir. Büyük miktarda peynir yiyen yetişkinlerin daha fazla doymuş yağ tüketirken , bununla birlikte daha yüksek kolesterole sahip olmadıklarını bulmuşlardır.   Fakat burada peynirden kastımız kesinlik doğal köy peynirleridir. Bunu da unutmamanız gerekmektedir. Şimdi karpuzun faydalarına ve kilo ilişkisine geçelim.

Karpuz Kilo Yapar mı ? 


Bir dilim tatlı ve sulu karpuz, çocukluk dönemi yazlık anılarını akla getiriyor, ancak birçok insan bu lezzetli ikramdan keyif alarak diyetlerini sabote edip etmediklerini merak ediyor. Karpuz sevenler için, bu lezzetli hoşgörü yağ alma riski olmadan tatlı dişinizi tatmin etmek için düşük kalorili bir yoldur.


Karpuzun Kalorisi 


Karpuz, fincan başına sadece 46 kalori içeren, düşük kalorili bir besindir. Uzmanlar göre, bir kilo vücut yağı   için 3.500 kalori gereklidir, bu nedenle karpuzun kilo alımına katkıda bulunmaması olasıdır. Bir bardak karpuz, bir gramdan daha az yağ içerdiğinden, düşük yağlı bir diyet için de uygundur. Karpuz ayrıca küçük bir miktar lifle birlikte kupa başına 139 gram su içerir, bu nedenle sizi tok tutmaya yardımcı olabilir ve aynı öğünde yer alan diğer yüksek kalorili yiyecekleri daha az yemeye yardımcı olabilir.

Karpuzun Glisemik İndeksi


Bazı popüler diyetler, belirli bir gıdadaki karbonhidratların kan şekeri seviyelerini ne kadar yükselttiğinin bir ölçüsü olan glisemik indekse odaklanır. ( Bknz: Düşük Glisemik İndeks Ne Demek? )  Karpuzun yüksek bir glisemik indeksi vardır, 100 puanlık bir ölçekte 76'lık bir ölçümdür, bu yüzden insanlar bazen bunun karpuzun diyetini mahvedeceği ve kilo almasını sağlayacağını düşünür. Bununla birlikte, 1 fincanlık bir karpuz porsiyonu sadece 11 gram karbonhidrat içerir, bu nedenle bir glisemik indeksi ölçmek için kullanılan 100 gramlık eşiğe ulaşmak için 10 bardak karpuz yemek gerekir. Karpuzun glisemik yük kullanılarak kan şekeri üzerindeki etkisini ölçmek - bir porsiyonda bulunan karbonhidrat miktarını hesaba katan bir ölçüm - daha iyi bir göstergedir. Karpuzun kan şekerini yükseltmediğini veya kilo alımını etkilemediğini gösteren çok düşük bir glisemik yükü vardır.

Karpuz Zayıflatır 


Karpuzun bir bileşeni aslında kilo vermenize yardımcı olabilir. Karpuz, esansiyel amino asit arjininine metabolize olan sitrülin denilen yüksek düzeyde bir bileşik içerir. Bir çalışmada, arjinin düzeylerinin artırılmasının, yağ miktarını azalttığını ve   kas kazanımlarını artırdığını keşfedilmiştir fakat bu hayvan çalışmalarından elde edilen bilgidir. İnsanlardaki çalışmalar devam etmekle birlikte, karpuz tüketildikten sonra kandaki arginin konsantrasyonlarındaki artış, bir gün sonuç olarak geliştirilmiş kilo kaybına bağlanabilir.

Diyete karpuz eklenmesi, en iyi şekilde çalışmanıza yardımcı olacak ekstra besinler sunar. Karpuz, potasyumda yüksek, kan-kalsiyum seviyelerini korumaya yardımcı olan, kan basıncını düzenleyen ve organlarınızın düzgün çalışmasını sağlayan bir mineraldir. Karpuz ayrıca kas ve kemik fonksiyonlarına yardımcı olan vizyonu artıran A vitamini ve magnezyum içerir. Toplam meyve alımınızı günde yaklaşık 2 fincana, yetişkinler için önerilen günlük miktara kadar sınırlandırmaya çalışın ve sadece karpuz değil, çok çeşitli meyveleri içerecek şekilde meyve alımınızı değiştirin. Tek bir günde daha fazla karpuz tüketmek sizi şişman yapmaz, her gün daha fazla meyve tüketir veya meyve alımını sadece karpuzla sınırlandırır, diğer meyvelerde ve sebzelerde bulunan besin maddelerini kaçırırsınız.


Kilo vermenize yardımcı olması için Sarımsak ile Zayıflama yazımıza da bakabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder