26 Mayıs 2017 Cuma

Önerilen Öğün ve Atıştırma Planları


Sağlıklı beslenmek için sadece ne yemeniz gerektiğini değil ne kadar yemeniz ve ne zaman yemeniz gerektiğini de bilmelisiniz. Bundan kaynaklı bu makalede sizlere sağlıklı beslenmenin yanında planlı beslenme ile ilgili bilgiler verilecektir.  İyi okumalar dileriz. 

Önerilen Öğün Ve Atıştırma Planları Sağlıklı Beslenme

Favori yemek tariflerinizi ilk kez bir araya getirdiğiniz zaman ne kadar çeşit bulabildiğinize bir göz atın. Birçok insan, düzenli olarak aynı yemekleri hazırlamaya ve servis yapma eğilimindedir, farkında olmadan yirmi ya da daha fazla favori yemeği sürekli tekrarlarlar. Siz de bu insanlardan biri misiniz? Evinizde en çok hazırlanan ve servis yapılan yirmi yemeği kendi kendinize düşünün ve listeleyin.

Planlı ve Sağlıklı Kilo Vermek

Yirmiye ulaşmakta zorluk çekiyor musunuz? Mutfakta bu kadar çok zaman geçirdiğimizde, birçok yemek tarifi biriktirdiğimizde, dosyalar ve yemek kitabı raflarına sahip olduğumuzda hissettiklerimiz garip değil mi ?
Bu yüzden değişik yemek hazırlamak konusunda bir şeyler yapmak için zaman ayarlayın. Öncelikle geçen yıl boyunca hiç kullanmadığınız yemek tarifi klasör­lerini elden çıkarın. İhtimal olarak eski tarifleri yakın zamanda yapmadıysanız büyük olasılıkla yakın bir zamanda da onları yapmayacaksınız. Daha sonra çekmece, ayakkabılık, klasör ya da kişisel bilgisayarınızda yeni bir yemek tarifi dosyasına girişin. Son olarak yeni tarifleri ekleyip kaydettiğinizde, onları arşive koymadan önce bir kez yapmış olun. Memnun kalırsanız (aileniz de), onları uygun şekilde dosyalayın. Daha sonra dönüşümlü menünüze ya da haftalık, aylık öğün plan­larınıza dahil etmeye başlayın.

Daha sonraki bölümlerde, benim favori yemek tariflerimden bazıları da pay­laşılacaktır. Hoşunuza giden birkaçını bulun ve koleksiyonunuza ekleyin.

Kilo Vermek İçin Öğün Planları Oluşturmak

Kilo vermek için öğün planları oluşturmak çok mantıklı ve doğru bir karar. Yani hangi yemek kaç kalori ve günde kaç kalori almalıyım sorularına cevabı öğün planlarında verebiliyorsanız kendinizi kilo vermiş sayabilirsiniz.

1200 ya da 1800 kalori düzeylerinde yapılan rehberleri izlemeyi tercih ederseniz, uygun bir şekilde gıda grupları porsiyonlarına uymanız gerekecektir. Bu planların size dengeli, besleyici, az kalorili yemekleri nasıl hazırlayabileceğiniz ve nasıl tüketebileceğiniz hakkında bazı fikirlerin oluşması konusunda yardım ettiğini aklınızda bulundurun. Her besin grubundan çeşitlilik ve makul porsiyonlarda birleşen dengeli gıda seçimleri yapmak sağlıklı, az yağlı yemekler için çok önemlidir. Belirli bir kalori düzeyini sürdürmek için yiyeceklerin aşırı yağ olmadan hazırlanması ve makul porsiyonlar­da tüketilmesi önerilir.

Sağlıklı beslenme ve kilo verme hakkında daha fazla bilgi almak için sayfa yazılarımıza bakabilirsiniz. Yardımcı olması için  Kilo Vermede Başarıya Ulaşmak İçin Başka Stratejiler Var Mıdır? yazımızı da sizlere sunuyoruz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder