24 Mayıs 2017 Çarşamba

Omega 3 Eksikliği Kalp Krizi Nedeni


Omega 3 EksikliğiTüm dünyada ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alan kalp krizi sebebi ile her 38 saniyede bir kişi hayatını kaybediyor. Yapılan araştırmalara göre kalp krizini tetikleyen pek çok faktör bulunmakla beraber bunlardan bir taneside omega 3 eksikliğidir.

Omega 3 nedir, ne işe yarar?


Kalp ve birçok sistemin korunması için gerekli olan Omega 3 vücut tarafından yapılamayan ve muhakkak dışarıdan alınması gereken bir yağ asitidir. Kişilerin yaşam tarzı ve metabolizmalarındaki değişiklikler omega 3 oranını etkiler. Bu değişiklikler arasında beslenmedeki yetersizlik, sigara ve alkol kullanımı vardır.

Her balıkta yeterli Omega 3 olmadığı gibi bazen yenilen balıklar ve alınan bazı Omega 3 takviyeleri de vücut tarafından yeterince kullanılamamaktadır. Balığın hazırlanışından seçimine kadar çeşitli faktörlerin Omega 3 düzeyleri üzerindeki etkisi çok önemlidir. Bu sebeple kişilerin Omega 3 seviyelerini , balık yeme alışkanlıklarını tahmin etmek güçtür.

Tam da bu noktada hs-Omega 3 indeks testi kişilere ve doktorlara son derecede yardımcı olmaktadır ve sadece Omega 3 seviyesini değil, trans yağlar dahil, 23 çeşit yağ asidinin durumunu da inceleyerek kişinin hem korunma düzeyini, hem de potansiyel sağlık risklerini ortaya koymaktadır.

hs-Omega 3 indeks testi nedir?


hs-Omega 3 indeks testi Omega 3 yağ asitlerinin miktarını ölçen yeni nesil bir kan testidir. Bu test sayesinde ani kardiyak ölüm riskinizi ve korunma durumunuzu belirleyebilirsiniz. Araştırmalar düşük Omega 3 indeksinin yüksek kalp krizi riski ile ilişkisini göstermiştir. 3.3’ten düşük Omega 3 indeksi yüksek kalp krizi ölüm riskini işaret etmektedir.Omega 3 indeksini % 6.5’a çıkartmak kalp krizinden ani ölüm riskini % 90 oranında azaltmaktadır. İdeal değerler 8 ila 11 arasıdır.Omega 3 miktarı kadar bu testte belirtilen Omega 3 – Omega 6 oranı ve yine bu testte yapılan 23 farklı trans yağlar ile doymuş yağlarla beraber vücutta bulanan yağ asitlerinin miktarı ve düzeyi oldukça önemlidir.

hs-Omega 3 indeks testi nasıl yaptırılır?


hs-Omega 3 indeks testi size bu konuda yol gösterecek en gelişmiş testtir. hs-Omega 3 indeks testi hakkında doktorunuzdan, diyetisyeninizden veya eczacınızdan bilgi alabilirsiniz. hs-Omega 3 indeks testi şu ana kadar CLIA sertifikası almış ve hem ABD, hem de Avrupa’da ruhsatlanmış olan tek testtir.Çok yeni geliştirilmiş bir test olan hs-Omega 3 indeks testi kırmızı kan hücreleri zarındaki Omega 3 yağ asitlerinin miktarını ölçmeye dayanmaktadır. Araştırmalar Omega 3 asitlerinin yüksek olduğu zaman kalp sağlığının da buna bağlantılı olarak iyi olduğunu göstermektedir.Bu testte Omega 3 dahil olmak üzere 23 çeşit yağ asidi ölçülmektedir ve sonuçları verilmektedir.

Doktorunuz veya diyetisyeniniz bu sonuçlara göre size gerekenleri önererek ve takip ederek kalp krizi riskinizi, damarsal hastalık risklerinizi ve aşağıdaki pek çok duruma karşı riskinizi ileri derecede düşürme imkanına sahiptir. Diğer taraftan, hamilelerde Omega indeks testi çok önemli rol oynamaktadır. Düşük Omega 3 indeksi ileride doğacak çocukta bazı sağlık problemlerine sebep olabilmektedir.

Omega 3 Kullanımı


Omega 3' ü yeterli miktarda alıp almdığınıı test yaparak kontrol edebilirsiniz. Omega 3 testi ile tespit edilen düşük Omega 3 indeksini düzeltmek için yapılması gereken, Omega 3 ihtiva eden ve doğru şartlarda yaşamış somon, saldalya gibi balıkları daha çok yemek ve doğru kalite ve miktarda Omega 3 yağ asidi içeren besin takviyelerini almaktır.

Bunların tesiri üç veya dört ayda ortaya çıkacağından bu süre sonunda tekrar hs-Omega 3 indeksinizi kontrol etmek ve indeks normale geldi ise tekrar düşüşü önlemek için bu şekilde beslenmeye ve takviyeleri kullanmaya devam etmek gerekir.


Omega 3 Eksikliği


- Kronik yorgunluk ve halsizlik durumu ortaya çıkarmaktadır,
- Konsantrasyon güçlüğü ve hafıza problemleri yaşatır,
- Cildiniz kuru ve eskisinden daha sertse omega 3 eksikliği olabilir.
- Gözleriniz eskisi gibi parlak ve canlı değilse,
- Eklem ağrıları çekiyorsanız,
- Yoğun çalışma temposu ve strese tahammülünüz azaldı ise,
- Trigliserid düzeyiniz yüksek ise,
- 60 yaşından önce kalp krizi geçirmiş 1. derecede akrabalarınız var ise,
- Koroner kalp hastalığınız varsa,
- Gebelik durumunuz varsa,
- Çok fazla kahve ve çay tüketiyorsanız,
- Sigara veya puro içiyorsanız omega 3 eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Bunun için hs-omega 3 testi yaptırmanız gerekir.

Hangi besinlerde Omega 3 bulunur?


Omega3 dışardan alınması gereken bir öğedir ve  Omega 3’ün: ALA, EPA ve DHA olmak üzere 3 çeşiti vardır.

Omega 3’ün asıl ana kaynağı yağlı balıklardır. Daha az olmakla beraber diğer deniz mahsullerinde de bulunur. ALA ise balıkta bulunmaz yağlı tohumlar ve koyu yeşil sebzelerde bulunur. Tek başına ALA almak yeterli değildir. Daima EPA ve DHA da alınmalıdır. Bu nedenle beslenmemizde Omega 3 kaynaklarının dengesine çok özen göstermek gerekmektedir.

Omega’nın başka bir çeşidi olan Omega 6’nın da en önemli kaynağı bitkisel yağlardır. Omega 3 ve Omega 6 oranları çok önemlidir. Bu oranlardaki değişiklikler insanlarda çeşitli sistemlerin bozukluklarına sebep olabilirler. Bunun dışında, zehirli maddeleri bulunduğu  denizler ve akarsularda ayrıca çevre kirliliği sorunları varsa omega 3 almanız uygun değildir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder