24 Mayıs 2017 Çarşamba

Obezlerde Şeker Riski Yüksek


Obezite bir çok hastalığın tetikleyicisi olmaktadır. Beden kitle indeksinizin fazlasıyla artması sonucu ortaya çıkar. Sağlığını olumsuz etkileyen durumlar arasında şeker yani diyabette bulunmaktadır. Bu makalede obezite ve şeker hastalığı riskine değinilecektir. Makalemizi okuyarak ön bilgi elde edebilir, risk olduğunu düşündüğünüz konular için doktorunuza danışabilirsiniz.

Diyabet ( Şeker ) Hastalığı 

Obezlerde Şeker Riski Yüksek
Diyabet, vücudun yüksek glukoz seviyelerini düzenlemek için yeterli   insülin üretmemesi nedeniyle kronik yüksek kan glikoz seviyeleri (hiperglisemi) ile karakterize bir durumdur. İki ana tip diyabet vardır. Genellikle çocuklarda veya adölesanlarda ortaya çıkan tip 1 diyabet, vücudun insüline (insülin direncine) uygun tepki göstermemesi sonucunda ortaya çıkan insülin veya tip 2 diyabet yapamamadan kaynaklanır. Tip 2 diyabet, tip 1 diyabetten daha yaygındır ve bu nedenle tüm diyabet vakalarının yaklaşık% 90'ında görülür. Tip 2 diyabet ağırlıklı olarak kırk yaşından sonra teşhis edilir, ancak şu anda çocuklar ve ergenler dahil olmak üzere tüm yaş aralıklarında bulunmaktadır.

Diyabetin etkisi kronik hipergliseminin ötesine geçer. Diyabet, çalışma yaşındaki yetişkinlerde körlüğün (diyabetik retinopati), son dönem böbrek hastalıklarının (diyabetik nefropati) ve travmatik olmayan alt ekstremite amputasyonlarının (diyabetik nöropati) önde gelen nedenidir. Diyabetli insanlar da kardiyovasküler komplikasyon ve inme yaşamak için iki ile dört kat daha olasıdır.

Obezite ve Diyabet İlişkisi


Tip 2 diyabet için yaş, ırk, gebelik, stres, bazı ilaçlar, genetik veya aile öyküsü, yüksek kolesterol ve obezite gibi birçok risk faktörü vardır. Bununla birlikte, tip 2 diyabetin tek en iyi prediktörü aşırı kilolu veya obezite durumudur. Tip 2 diyabetli insanların yaklaşık % 90'ı aşırı kilolu veya obezdir. Aşırı kilolu veya şişman olan kişiler, kan şekerini doğru bir şekilde kontrol etmek için vücutlarının insülin kullanma kabiliyetine baskı yaparlar. Bu nedenle diyabet geliştirme olasılığı daha yüksektir.  

Diyabeti Obezite ile Mücadele Ederek Önleme 


Tip 2 diyabet büyük ölçüde önlenebilir. Çalışmalar, yaşam tarzı değişikliklerinin ve% 5-10 aralığında az miktarda kilo kaybının, yüksek riskli erişkinler arasında tip 2 diyabetin gelişimini önleyebildiğini veya geciktirdiğini bulmuştur. Bu çalışmalarda, diyet ve düşük yoğunluklu fiziksel aktiviteye (haftada 150 dakika yürüme gibi) dahil yaşam tarzı müdahaleleri, az miktarda kilo kaybı sağlamak için kullanılmıştır. Üç ile altı yıl süren bu çalışmalarda diyabet gelişimi% 40 ile % 60 oranında azalmıştır. Kilo alımını önleme, aktivite seviyelerini artırma ve fazla kilolu olmanız durumunda az miktarda kilo vermeye çalışmak, gelecekte diyabet geliştirmeniz olasılığını büyük ölçüde etkileyebilir. Şimdiye kadar, kilo yönetimi diyabet gelişimini önlemek için yapabileceğiniz en iyi şeydir.


Zaten Diyabetiniz Varsa Ne Yapabilirsiniz?


Kan şekerinizde ve genel sağlığınız üzerinde, gıdaları akıllıca seçerek, düzenli egzersiz yaparak, stres seviyenizi azaltarak, mütevazı yaşam tarzı değişiklikleri yaparak ve kan şekeri düzeylerini düşürmek için ilaçları kullanarak olumlu bir etkiye sahip olabilirsiniz. Tip 1 diyabetik hastalarda sağlıklı kan şekeri düzeylerini korumak için ekzojen olarak uygulanan insülin bulunmalıdır. Tip 2 diyabetik hastalar, vücutlarını insüline duyarlı hale getiren insülin veya ilaçları kullanabilir, bu da kan glukoz düzeylerini düşürmede oldukça iyi çalışır. Ne yazık ki, bu ilaçlar, eksojen insülin uygulamasının yanı sıra, riskli değildirler, genellikle diyabetik hastaların, eğer uygun olmayan şekilde alındığında düşük kan şekeri seviyelerinden (hipoglisemi) muzdarip olmasına neden olabilir, bu da nöbetler, bilinç kaybı veya ölümle sonuçlanabilir. Küçük miktarlarda kilo kaybı (10 pound veya daha fazla kaybederek) kan şekeri seviyenizi düşürerek kan şekeri seviyenizi sağlıklı bir aralıkta tutmak için gerekli olan ilaç miktarını azaltabilir, bu da diyabetik komplikasyon riskini azaltır. Nihayetinde, daha iyi beslenme, artmış fiziksel aktivite ve kan glikoz seviyelerinin kontrolü, diyabetin ilerlemesini geciktirebilir ve hastalık ile ilişkili komplikasyonların önlenmesine yardımcı olabilir.


Aşağıdaki yazılarımız ayrıca yardımcı olabilir.

Obezite Birden Fazla Hastalığın Habercisi
Obeziteye Karşı Diyet Nasıl Yapılır?
İdeal Kiloda Mısınız ?  ( VKİ ölçmek için bu yazımıza bakabilirsiniz.)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder