24 Mayıs 2017 Çarşamba

Obezlerde şeker riski yüksek


OBEZLERDE ŞEKER RİSKİ YÜKSEKObezlerin şeker hastalığına yakalanma riskinin, sağlıklı insanlara göre daha fazla olduğu saptanmış oldu.

Uzmanlar, obezitenin, fiziksel ve ruhsal sorunlara yol açtığını, vücutta aşırı yağ depolanmasıyla ortaya çıkan enerji metabolizması bozukluğu olduğunu belirtti.Çocukluk çağı obezitesinin gelişmesinde değişik faktörlerin rol oynadığını, çocukluk çağı obezitesi olanların yüzde 80’ninin erişkin dönemde de obez kaldığını bildiriyor uzmanlar.

Belirtmek de fayda var ki ; obezitenin, oluşum veya başlangıç döneminde önlenmesi şarttır. Çocukluk çağında obezite, özellikle ruhsal ve fiziksel problemler yaratan bir enerji metabolizması bozukluğudur. Çocukluk çağındaki obezitenin en büyük nedenleri ise beslenme bozukluğu ve hareketsiz yaşam tarzıdır.

Obezite de Şeker Riski Yüksek


Obezitenin kısa ve uzun vadede birçok hastalığa yol açtığını, çok ciddi sorunlara yol açan bu durumun yaşam kalitesini ve süresini de olumsuz etkilediğini aktaran uzmanlar, ayrıca ;  obezlerin sağlıklı insanlara göre şeker hastalığına yakalanma riski daha fazla olduğunu belirtiyorlar.

Bazı obez çocuklarda ergenlik dönemi öncesinde bile şeker metabolizması bozuklukları, yüksek kan basıncı, şeker hastalığı hatta damar sertliği belirtileri ortaya çıkabiliyor.

Yapılan çalışmalarda, 3-8 yaş arası obez çocuklarda bile erken damar bozukluklarının görüldüğü ve damar sertliğinin başladığı anlaşılmaktadır. Yaptığımız bir araştırmada atardamarların duvar kalınlıklarının obez çocuklarda, normal çocuklara göre daha büyük olduğunu tespit ettik.

Psikolojisi Bozuk Çocuk Kilo Veremiyor


Uzmanlar obeziteyle gelen en önemli sorunlardan birinin de psikolojik problemler olduğunun altını çizerken “Özellikle okulda arkadaşları tarafından kendilerine değişik tavırlar takınılması, obez çocukların psikolojilerini bozmaktadır.

Oysa kilo vermede çocuğun psikolojisi çok önemlidir. Eğer obez olan çocuğun psikolojisi bozuksa, kilo vermekte gerçekten zorlanır” şeklinde aktarımda bulundu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder