23 Mayıs 2017 Salı

Obeziteye karşı diyet nasıl yapılır?


Obezite ve Diyet


Obezite durumu Beden Kitle İndeksinizin çok yüksek çıkması durumudur ve acil kilo vermeyi gerektirir. Obezite ve aşırı kilolara karşı geliştirilen yepyeni ve çok basit bir diyet türü büyük umut olacak. Bu diyette 1 gün aralıklar ile yapılmakta fakat aksatılan günlerinde kuralları olmaktadır.Dünyada gün geçtikçe daha büyük bir sorun halini almaya başlayan obezite ve aşırı kilolara karşı yeni bir diyet türü büyük umut olacak. Bu diyete göre, bir gün oruç tutar gibi aç gezmek, ikinci gün iste canınız ne çekerse afiyetle yemek yeterli.
Obezite Hastaları için Diyet Programları


“The Alternate-Day Diet” (Günaşırı Diyet) adlı kitabın yazarı Dr. James Johnson ile ABD’deki Stamford Üniversitesi ve Ulusal Yaşlanma Enstitüsü uzmanlarının yaptığı araştırmalar,diğer diyetlere nazaran bu diyetin obezite hastaları için daha kolay olacağını belirtmektedirler. Kan şekerini düşürüp astım semptomlarını azaltmaya kadar birçok faydası bulunduğunu; beyin hücrelerini koruduğunu ve bütün bunlar sayesinde daha uzun bir yaşam sağladığını ortaya koyuyor. Diyetin faydaları arasında, kalp hastalıklarını ve meme kanserini uzak tutması da bulunuyor.

Zayıflama Genlerine etki eden bu diyet bir gün, normal aldığınız kalori miktarının yarısına eşit miktarda kalori alıp, diğer günse istediğiniz kadar ama sağlıklı yeme biçimine dayanmaktadır

Sürekli yapılan ve bunaltan diyetten daha kolay olduğunu belirten uzmanlar bu durumu; ‘bir gün oruç, bir gün ziyafet’  diye açıklamaktadırlar. Bu diyet sayesinde 30 kilo civarında kilo verenlerin bulunduğu ama aksatılmaması gerektiğini belirten uzmanlar kilo verme işlemlerine paralel hafif egzersizlere başlanması gerektiğini de vurguluyorlar.

Illinois Üniversitesi tarafından 16 hasta üzerinde 10 hafta boyunca yapılan araştırmanın sonuçları da bu diyet sayesinde, beklenenden çok daha fazla kilo verilebildiğini gösterir nitelikte. Araştırmada, her biri 90 kilonun üzerinde olan hastalar, bir gün boyunca, normal aldıkları kalorinin yüzde 20sini aldılar, diğer gün ise sağlıklı ve normal beslenmelerine devam ettiler.Normalde 10 haftada 2.2 ile 2.7 arasında kilo vermeleri beklenirken, bu hastaların, diyet sayesinde 4.5 ila 13.5 kilogram arasında kilo kaybetmeleri uzmanları bile şaşırttı.

Diyet ile Doğru Kilo Verme


Diyet kitabının yazarı Dr. Johnson, zayıflama geninin tetiklenebilmesi için ‘oruç’ günlerinin ilkinde, kesinlikle 500 kaloriyi aşmamak gerektiğini belirtiyor. Daha sonraki aç gezilen günlerde ise amacınıza bağlı olarak ne kadar kalori alacağınıza kendiniz karar verebilirsiniz. Normal bir günde aldığınız kalori miktarının çok daha azını  alarak kilo verme sağlanacağını belirtiyor ve normal beslenmenin yüzde 50 ya da yüzde 60’ı kadar kalori almak, sadece mevcut kilonuzu muhafaza etmenize yardımcı olacaktır.  Aç gezilen günü takip eden günde, çok da abartmamak koşuluyla istediğini kadar gıda tüketilebilir fakat bu fast food ürünler yemek anlamına gelmemektedir. Aklınızdan çıkarmamanız gereken bir husus ise sebze ve meyveyi ihmal etmeme Özellikle ‘yeme’ günlerinde, bol bol su içmek ve egzersiz yapmak da gerekiyor. Sadece haftada bir tartılın, bunu da ‘oruç’ gününün bittiği sabah yapın. Böylece moraliniz daha yüksek olacaktır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder