23 Mayıs 2017 Salı

Obeziteye Karşı Diyet Nasıl Yapılır?


Obezite günümüzde ciddi bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Obezite kilolarınızın çok fazla olduğunu göstermektedir ve acilen diyete başlamalı ve sağlık desteği almanız gerekmektedir. Bizler obeziteye karşı destek olması için sizlere aşağıdaki yazımızı sunuyoruz. Eğer obezite için diyet yapmak isterseniz yazımızı okumaya devam edebilir,en azından bir fikir edinebilirsiniz.

Obezite ile Mücadele

Obeziteye Karşı Diyet Nasıl Yapılır
Obezite, kilo ve sağlık ile ilgili  uzmanlar ciddi uyarılar yapmaktadır. Ancak, kilo kontrol altında tutmak ve birçok kronik hastalığın riskini azaltmak için atabileceğiniz basit adımlar vardır.  Sağlıklı kalmak bireyler için değil, aynı zamanda o başkalarına yardım için de geçerlidir. Ebeveynler, bakıcılar, öğretmenler, sağlık hizmeti sunanlar, şantiye koordinatörü, halk sağlığı uygulayıcıları, iş ve toplum liderleri ve sağlık politikalarında bu durum yer almaktadır. Bu durumun ciddiyeti hakkında size daha iyi bir bilgi verebilir.

Obezite için Diyet

Kilo ve bazı yiyecekler için  kalorilerinizi kontrol altında tutmamızı kolaylaştırır. Sağlıklı beslenme, sağlıklı bir kiloyu korumanın yanı sıra sağlığın da anahtarıdır. Sadece ne ve ne kadar yediğimiz değil, aynı zamanda nasıl yediğimiz önemlidir. Bunun için en az işlenmiş, bütün gıdaları seçin:


 • Tam tahıllar (tam buğday, çelik kesilmiş yulaf, kahverengi pirinç, quinoa)
 • Sebzeler 
 • Bütün meyveler (meyve suları değil)
 • Fındık, tohum, fasulye ve diğer sağlıklı protein kaynakları (balık ve kümes hayvanları)
 • Bitki yağları (zeytin ve diğer bitkisel yağlar)
 • Doğal olarak kalorisiz olan su veya diğer içecekleri içebilirsiniz.

Bu yiyecekleri ve içecekleri sınırlayın:


 • Şeker ve şekerli içecekler (soda, meyve içecekleri, spor içecekleri)
 • Meyve suyu (günde az miktarda)
 • Rafine edilmiş tahıllar (beyaz ekmek, beyaz pirinç, beyaz makarna) ve tatlılar
 • Patates (fırında veya kızarmış)
 • Kırmızı et (sığır eti,  kuzu eti) ve işlenmiş etler (salam, jambon, domuz pastırması, sosis)
 • Fast food gibi diğer yüksek işlenmiş gıdalar
Yaş, cinsiyet, vücut büyüklüğü ve fiziksel aktivite düzeyi, kilo vermek veya sağlıklı bir kiloda kalmak için her gün ihtiyaç duyduğunuz kaloriyi belirler.  Bunun için bir diyetisyen de yardım alabilirsiniz. Ayrıca çevrimiçi kalori ihtiyacı olan hesap makineleri kullanılabilir fakat hata payı daha yüksektir. Ve pratikte, insanların her gün aldıkları kalori miktarını takip etmesi zordur.  Aşırı yemekten kaçınmanıza yardımcı olacak alışkanlıkları benimseyin ve şekerle tatlandırılmış içecekler, rafine edilmiş tahıllar gibi ağırlık kazanımıyla en güçlü şekilde bağlantılı olan yüksek kalorili, düşük besinli gıdaların bazılarını atlayın. 

Obezite için Nasıl Beslenmeliyiz ?  • Kahvaltı önemlidir. Bir öğün atlama gibi görünüyor fakat önemlidir ayrıca kalori kesmek için kolay bir yoldur. Fakat akşamları daha çok yemenize neden olmaktadır. 
 • Küçük porsiyonları seçin ve yavaşça yiyin. Öğünlerde hafifletmek ve daha küçük porsiyonları seçmek, yeterli miktarda yiyeceğin midesini anlatacak şekilde beyin zamanını vererek aşırı yemekten kaçınmanıza yardımcı olabilir. Televizyon, bilgisayar veya akıllı telefonu kapatarak dikkat dağıtıcı unsurları sınırlandırmak, gıdaya odaklanmamıza da yardımcı olabilir.
 • Evde yemek son derece önemlidir. Fast food, restoran yemekleri ve evden uzakta hazırlanan diğer yiyecekler, daha büyük bölümlere sahip olma ve kendimiz için pişirdiğimiz gıdalardan daha az besleyici olma eğilimindedir.
 • Dikkatli yemeniz önemlidir. Neden yediğinizi düşünmek için zaman ayırmak, gereksiz kalorileri önlemek için kolay bir yoldur.   En sağlıklı yiyecek ve içecek seçeneklerini mümkün hale getirin. Gerçekten acıkmadın mı? Tam bir yemek yerine başka bir şey yapmak veya bir parça meyve seçmek önemlidir. 

Sağlıklı bir diyet yapmanın yanı sıra, kilo kontrolü ve sağlıklı kalmanın düzenli aktiviteden daha iyi olması için hiçbir şey daha önemli değildir.  Ne kadar aktivite önerileceği, bir çocuk veya yetişkin olmanıza ve amaçlarınızın neler olduğuna bağlıdır. Aktif kalmaya ek olarak, tüm yaş grupları için “oturma zamanı” (hareketsiz zaman), özellikle televizyon seyretmek için harcanan zamanı en aza indirgemek önemlidir.

Yetişkinler için Fiziksel Aktivite Önerileri 


İyi bir sağlık için  haftada 2,5 saat orta yoğunlukta aktivite (hareketli yürüyüş, yavaş bisiklet sürmek) veya haftada 1,25 saat süren yoğun aktivite (koşu, hızlı bisiklet sürmek). Kilo kontrolü için 1 saat süreyle orta ile güçlü aktivite yapılabilir, ağırlık antrenmanları önemlidir.

Çocuklar için Fiziksel Aktivite Önerileri


Her gün, günde en az 1 saat, orta şiddetli fiziksel aktivite önerilmektedir, 10 dakika ya da daha fazla kısa patlamalardan bir araya getirilebilir. Kas güçlendirici ve kemik güçlendirici aktiviteler haftada en az üç gün yapılmalıdır. Bu tavsiyelerin anahtarı, tüm aktivitelerin yaşına uygun ve eğlenceli olması ve çocukların hareket etmesini ve daha yüksek oranda nefes almasını sağlamasıdır.

Obezitede Uyku Düzeni Önemlidir


İyi bir gece uykusunun iyi sağlık için önemli olduğuna dair daha fazla kanıt vardır ve ayrıca kilo kontrolünde de yardımcı olabilir. Bir insanın ihtiyacı ne kadar çok şey değişebilir, ancak pek çok çocuğun ve yetişkinin yeterince alamadığına dair iyi kanıtlar vardır. İşte uyku süresi için bazı genel öneriler.

Yetişkinler:


 • Gece 7 ile 8 saat
Çocuk:


 • 1-3 yaşında: 12 ile 14 saat bir gece
 • 3-5 yaşında: 11 ile 13 saat bir gece
 • 5-12 yaş: bir gece 10 ile 11 saat
 • Ergenler: Bir gece 8,5 ile 9,55 saat

Ayrıca aşağıdaki yazılarımız size yardımcı olur. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder