30 Mayıs 2017 Salı

Obezite Birden Fazla Hastalığın Habercisi


Aşırı kilolu ve obezite , diyabet , kalp hastalığı ve belirli kanserler dahil olmak üzere birçok sağlık problemini artırabilir Hamileyseniz, fazla kilo sizin ve çocuğunuz için kısa ve uzun vadeli sağlık sorunlarına yol açabilir.  

Bu makale  fazla kilo ve birçok sağlık durumu arasındaki bağlantılara dair  bilgi vermektedir. Ayrıca normal kilonuza ulaşmanın ve devam ettirmenin, siz ve sevdiklerinizin yaşlandıkça daha sağlıklı kalmasına nasıl yardımcı olabileceğini de açıklamaktadır.

Obezite Ne Tür Sağlık Sorunların Yol Açar ? 


Fazla kilo da dahil olmak üzere birçok sağlık problemi riskini artırabilir

Obezite
  • 2 tip diyabet
  • yüksek tansiyon
  • kalp hastalığı ve felç
  • belirli kanser türleri
  • uyku apnesi
  • osteoartrit
  • karaciğer yağlanması hastalığı
  • böbrek hastalığı
  • gebelikte yüksek kan şekeri, yüksek tansiyon ve sezaryen doğum riskinin artması gibi gebelik problemleri (C-kesiti)
Yıl boyunca birkaç kilo kazanmak büyük bir sıkıntı gibi görünmeyebilir. Ama bu kilolar zamanla toplanabilir. Kilonuzun sağlık problemleri geliştirme şansınızı artırabileceğini nasıl anlayabilirsiniz? İki sayı bilmek riskinizi anlamanıza yardımcı olabilir: vücut kitle indeksi (BMI) skorunuz  ve bel bedeniniz uzunluğunun inç veya cm olarak karşılığını bilmeniz gerekmektedir. 

Vücut Kitle İndeksi

BMI, normal kilolu olup olmadığınızı, aşırı kilolu olup olmadığını veya obeziteniz olduğunu söylemenin bir yoludur. Kilonuzu boyunuza göre ölçer ve bir kategoriye girmenize yardımcı olacak bir puan sağlar:

normal ağırlık: BMI 18,5 ile 24,9
kilolu: BMI 25 ile 29,9
obezite: BMI 30 veya daha yüksek

Ölçüm için bakınız: Vücut Kitle İndeksi Hesaplama

Bel Çevresi 


Bilmeniz gereken bir diğer önemli nokta da belinizin çevrrsidir. Belinizin etrafında çok fazla yağ olması, vücudunuzun diğer bölgelerindeki yağlanmaya nazaran  daha fazla sağlık riskini artırabilir.  40 inçten daha büyük bir beline sahip olan kadınlarda obezite ile ilişkili hastalıkların gelişme şansı daha yüksek olabilir. 

Obezite ile Gelen Hastalıklar 

Şimdi sizlere obezite ile meydana gelen hastalıklar hakkında daha ayrıntılı bilgiler verelim. 

Tip 2 Diyabet 


Tip 2 diyabet , kan şekeri düzeylerinin normalin üzerinde olduğu bir hastalıktır. Yüksek kan şekeri, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, inme, amputasyon ve körlüğün başlıca nedenidir.  Tip 2 diyabet, en sık görülen diyabet türüdür. Aile öyküsü ve genler, tip 2 diyabette büyük rol oynar. Diğer risk faktörleri arasında düşük aktivite seviyesi, zayıf beslenme ve bel çevresinde aşırı vücut ağırlığı sayılabilir. 
Diyabetli yetişkinlerin% 87'den fazlası aşırı kilolu veya obezdir.  Aşırı kilolu olmak, hücrelerin insülin hormonuna dirençli hale gelmesine neden olarak değişmesine neden olabilir. İnsülin, kandan şekeri, enerji için kullanıldığı hücrelere taşır. Bir insan insüline dirençli olduğunda , kan şekeri hücreler tarafından alınamaz ve bu da yüksek kan şekeri ile sonuçlanır. Ek olarak, insülin üreten hücreler kan şekerini normal tutmaya çalışmak için fazladan çalışmalıdır. Bu, bu hücrelerin yavaş yavaş başarısız olmasına neden olabilir.
Tip 2 diyabet için risk altındaysanız , kilo vermek diyabetin başlamasını önlemeye veya geciktirmeye yardımcı olabilir . Eğer tip 2 diyabetiniz varsa, kilo vermek ve fiziksel olarak daha aktif olmak kan şekeri seviyenizi kontrol etmenize ve sağlık sorunlarını önlemenize veya geciktirmenize yardımcı olabilir. Kilo vermek ve daha fazla egzersiz yapmak, aldığınız diyabet ilacı miktarını azaltmanızı da sağlayabilir. 

Yüksek Tansiyon

Kalbiniz her attığı zaman, atardamarlarınızdan kanı vücudunuzun geri kalanına pompalar. Kan basıncı, kanınızın atardamarlarınızın duvarlarına ne kadar sert bir şekilde bastırdığını gösteriyor. Yüksek tansiyon (hipertansiyon) genellikle hiçbir semptom göstermez, ancak kalp hastalığı, inme ve böbrek yetmezliği gibi ciddi sorunlara neden olabilir .

120/80 mm Hg'lik bir kan basıncı (genellikle "80'den fazla" 120 olarak adlandırılır) normal kabul edilir. Üst sayı (sistolik kan basıncı) sürekli olarak 140 veya daha yüksekse veya alt sayı (diyastolik kan basıncı) 90 veya daha yüksekse, yüksek tansiyonunuz olduğu düşünülür. 

Yüksek tansiyon, çeşitli şekillerde aşırı kilolu ve obeziteye bağlıdır. Büyük bir VKİ sahip olmak, kan basıncınızı artırabilir çünkü kalbinizin tüm hücrelere kan sağlamak için daha fazla pompalaması gerekir. Fazla yağ da kan basıncını düzenleyen böbreklere zarar verebilir. Sizi normal BMI serisine yakınlaştıracak kilo kaybı , yüksek tansiyonu büyük ölçüde düşürebilir. Diğer yararlı değişiklikler sigarayı bırakmak, tuz azaltmak ve düzenli fiziksel aktivitedir. 

Kalp Hastalığı

Kalp hastalığı, kalbinizi etkileyebilecek çeşitli problemleri tanımlamak için kullanılan bir terimdir. En yaygın problem türü, kalbe kan taşıyan bir kan damarı sert ve dar hale geldiğinde meydana gelir. Bu, kalbin ihtiyaç duyduğu tüm kanı almasını engelleyebilir. Diğer problemler kalp pompalarının ne kadar iyi olduğunu etkileyebilir. Kalp rahatsızlığınız varsa, kalp krizi, kalp yetmezliği, ani kardiyak ölüm, anjin (göğüs ağrısı) veya anormal kalp ritminden muzdarip olabilirsiniz.  

Aşırı kilolu veya obez olan kişilerde genellikle kalp hastalığı riskini artırabilecek sağlık sorunları vardır. Bu sağlık sorunları yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve yüksek kan şekerini içerir. Ek olarak, aşırı kilo, vücudunuzdaki tüm hücrelere kan göndermenin daha da zorlaşmasına neden olan kalbinizde değişikliklere neden olabilir.  Kilonuzun yüzde 5 ile 10'unu kaybetmek kalp hastalığınızın gelişme olasılığını azaltabilir. 200 lira ağırlığında olursanız, bu 10 liradan az kaybetmek anlamına gelir. Kilo kaybı kan basıncını, kolesterol seviyelerini ve kan akışını artırabilir.

İnme 


Beyninizin bir kısmına giden kan akışı durduğunda, beyin hücrelerine ölümün neden olduğu bir darbe olur. İskemik inme olarak adlandırılan en yaygın inme tipi, bir kan pıhtısının beyne kan taşıyan bir arteri bloke etmesiyle ortaya çıkar. Hemorajik inme olarak adlandırılan başka bir inme türü, beyindeki bir kan damarının patlamasıyla olur. 

Aşırı kilolu ve obezitenin kan basıncını arttırdığı bilinmektedir. Yüksek tansiyon, felçlerin önde gelen nedenidir. Aşırı kilo da yüksek kolesterol, yüksek kan şekeri ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere inme ile bağlantılı diğer problemleri geliştirme şansınızı arttırır. 

İnme riskinizi azaltmak için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, kan basıncınızı kontrol altında tutmaktır. Kilo vermek kan basıncınızı düşürmenize yardımcı olabilir. Kolesterol ve kan şekerinizi de iyileştirebilir, bu da inme riskinizi azaltabilir.

Kanser 

Kanser, vücudun bir bölümündeki hücreler, kolon gibi,  kontrolden çıkınca ortaya çıkar. Kanserli hücreler bazen karaciğer gibi vücudun diğer bölgelerine yayılır.  

Bir yetişkin olarak kilo almak, kilo alımı aşırı kilo veya obezite ile sonuçlanmasa bile, birkaç kanser riskini artırır. Aşırı kilolu olmanın kanser riskini nasıl arttırdığı tam olarak bilinmemektedir. Yağ hücreleri, hücre büyümesini etkileyen ve kansere yol açan hormonları salgılayabilir. Ayrıca, aşırı kiloya yol açabilecek yeme ve fiziksel aktivite alışkanlıkları da kanser riskine katkıda bulunabilir. 

Kilo alımını önlemek, kanser riskinde artışa neden olabilir. Sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlıkları kanser riskini azaltabilir.   

Uyku Apnesi

Uyku apnesi, bir kişinin uyku sırasında bir veya daha fazla solunum duraklaması olduğu bir durumdur. Uyku apnesi olan bir kişi, gündüz uykusuzluktan, odaklanma zorluğundan ve hatta kalp yetmezliğinden muzdarip olabilir. 

Obezite, uyku apnesi için en önemli risk faktörüdür. Aşırı kilolu bir kişinin boynunda saklanan daha fazla yağ olabilir. Bu hava yolunu daha küçük hale getirebilir. Daha küçük bir hava yolu, nefes almayı zorlaştırabilir veya yüksek sesle (horlama ) ya da kısa süre boyunca nefes almayı durdurabilir. Ek olarak, boyunda ve vücutta depolanan yağ iltihaplanmaya neden olan maddeler üretebilir. Boyundaki iltihap, uyku apnesi için bir risk faktörüdür. Kilo kaybı genellikle uyku apnesini azaltır. Kilo kaybı boyun boyutunu azaltmaya ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir.

Osteoartrit 


Osteoartrit, eklemlerinizde ağrı ve sertliğe neden olan yaygın bir sağlık sorunudur. Osteoartrit sıklıkla yaşlanmaya veya yaralanmaya bağlıdır ve çoğu zaman ellerin, dizlerin, kalçaların ve alt sırtın eklemlerini etkiler. 

Aşırı kilolu olmak, eklem yaralanması, ileri yaş ve genetik faktörlerle birlikte osteoartrit için risk faktörlerinden biridir. Ekstra ağırlık eklemlere ve kıkırdağa (eklemlerinizde kemiklerin uçlarını örten sert fakat kaygan doku) ekstra basınç oluşturabilir ve bu da yıpranmalarına neden olur. Buna ek olarak, daha fazla vücut yağları olan kişiler, inflamasyona neden olan daha yüksek kan düzeylerine sahip olabilir. Enflamasyonlu eklemler osteoartrit riskini artırabilir. 

Aşırı kilolu veya obez olanlar için kilo vermek, osteoartrit gelişme riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Vücut ağırlığınızın en az yüzde 5'inin kilo kaybı, dizlerinizdeki, kalçalarınızdaki ve bel bölgenizdeki stresi azaltabilir ve vücudunuzdaki iltihaplanmayı azaltabilir. 

Karaciğer Yağlanması 


Karaciğer yağlanması, aynı zamanda nonalkolik steatohepatit (NASH) olarak da bilinir, yağ karaciğerde biriktiğinde ve yaralanmalara neden olduğunda ortaya çıkar. Yağlı karaciğer hastalığı ciddi karaciğer hasarı, siroz (skar dokusu) veya hatta karaciğer yetmezliğine yol açabilir.

Karaciğer yağlanması  genellikle hafif veya hiç semptom üretmez. Alkolik karaciğer hastalığı gibidir, ancak alkolden kaynaklanmaz ve çok az alkol tüketen veya hiç alkol tüketmeyen kişilerde ortaya çıkabilir. 

Karaciğer yağlanması nedeni hala bilinmemektedir. Hastalık genellikle orta yaşlı, aşırı kilolu veya obez ve / veya diyabetik olan insanları etkiler. Karaciğer yağlanması çocukları da etkileyebilir. Karaciğer yağlanması için spesifik bir tedavi olmamasına rağmen, hastaların genellikle kilo vermeleri, sağlıklı beslenmeleri, fiziksel aktivitelerini arttırmaları ve alkol almamaları tavsiye edilir. Karaciğer yağlanması varsa, vücut ağırlığınızı sağlıklı bir aralığa düşürmek, karaciğer testlerini iyileştirebilir ve hastalığı bir dereceye kadar tersine çevirebilir. 

Böbrek Hastalığı 


Böbrekler  kanı filtreler, idrar haline ekstra su atımı yapar ve atık ürünleri çıkarır ve iki fasulye şeklinde organdır. Böbrekleriniz de vücudunuzun sağlıklı kalması için kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur.

Böbrek hastalığı, böbreklerin hasar gördüğü ve gerektiği gibi kanı filtre edemediği anlamına gelir. Bu hasar, vücutta atıkların birikmesine neden olabilir. Sağlığınıza zarar verebilecek başka sorunlara da neden olabilir.
Obezite, kronik böbrek hastalığının en yaygın nedenleri olan diyabet ve yüksek tansiyon riskini artırır. Son çalışmalar, bu risklerin yokluğunda bile, obezitenin kendisinin kronik böbrek hastalığını destekleyebileceğini ve ilerlemesini hızlandırabileceğini düşündürmektedir. Kronik böbrek hastalığının erken aşamalarındaysanız, kilo vermek hastalığı yavaşlatabilir ve böbreklerinizi daha uzun süre koruyabilir. Ayrıca daha az tuz içeren yiyecekleri (sodyum) seçmeli, kan basıncınızı kontrol altında tutmalı ve kan şekerinizi hedef aralıkta tutmalısınız. 


Yukarıdan da anlaşılacağı gibi kilo problemi görünüşünüzün çok ötesinden sorunlara neden olmaktadır. Bu yazımızı  Fazla Kilolar 9 Farklı Hastalık Nedeni  yazımızla desteklemek isteriz. Ve acilen kilo vermeniz için bir diyetisyene görünmelisiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder