21 Mayıs 2017 Pazar

NAR-NAR SUYU- NAR ÇEKİRDEĞİ YAĞI


Narın Özellikleri


sağlıkiçin.org olarak sizler için nar, nar suyu ve nar çekirdeği yağı  hakkında yazı hazırladık. İyi okumalar diliyoruz.

Nar


Akdeniz havzasında birkaç bin yıldır ekilmekte olan narın ilk olarak İran’da yetiştirildiği ve buradan yayıldığı düşünülmektedir. Afganistan ve Pakistan’dan Himalayalar’a kadar geniş bir alanda yetişir. Gürcistan, Ermenistan ve Karadeniz’in doğu kıyılarında yabani nar bahçeleri vardır.Ermenistan, Azerbaycan, Türkiye, İran ve Hindistan nar yetiştiriciliği yapılan ülkeler arasındadır. Dğer yandan eskilerden beri Akdeniz ülkeleri ve Kafkaslar’da nar yetiştiriciliği yapılmaktadır. Latince ismi Punica granatumun kabaca Fenike elması anlamına gelmesi.Fenikelilerin yemişi Akdeniz havzasında taşımış olduklarını akla getirmektedir. Nar, kurak iklimlerde de yetişebildiğinden, Güneydoğu Asya’da, Malezya’da, tropikal Afrika’da da yetiştirilir. İpekyolu ve deniz tüccarları aracılığıyla Güney Çin’e ve Güneydoğu Asya’ya yayılan nar geniş bir alana yayılmışlardır.18. yüzyılda İspanyollar tarafından Latin Amerika ve Kaliforniya’ya da getirilen nar, 2000'li yıllardan itibaren Kaliforniya ve Arizona’da ticari bir ürün olarak değer kazanmıştır.Türkiye'de pek çok yerde yetişen nar yoğunlukla Ege ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde ekine alınmıştır. Özellikle Denizli İli Irlıganlı kasabasında yoğunlukla yetiştrilmektedir. Ayrıca Irlıganlıda yetişen narlar ihracat için ençok tercih edilen nar'dır.Side (Antalya) Nar demektir. Ayrıca, İspanya’nın güneyindeki tarihi bir şehir olan Granada, adını nar meyvesinden almıştır.Narın Faydaları


Kışın en güzel meyvelerinden biri olan nar, yüksek c vitamini içermesi nedeniyle kuvvetli bir antioksidandır. Kanın akıcılığını sağlayarak kalğ sağlığını korur ve kolestrolü dengeler. Karaciğeri korur ve hasarları giderir, iştahı açar,Kadınlarda östrojen takviyesi sağlayarak kadın hastalıklarını ve menepoz sıkıntılarını gidermeye yardımcı olur. mide iltihabını geçirir. Nar içerisinde B1 ve B2 vitaminleri ile kalsiyum, fosfor ve demir açısından zengin olan nar, basur (Hemoroid) tedavisinde de fayda sağlar.

Narın adeta bir ‘ilaç’ olduğunu söyleyen uzmanlar, bu ‘doğal antibiyotik’in sofralardan eksik edilmemesi gerektiğini vurguluyorlar. Narın idrar söktürücü, kan yapıcı, enerji verici ve tansiyon düşürücü özelliği bulunmakla beraber iştahınızı ve sindirim sistmenizi düzenler.Nar meyve olarak tüketilebildiği gibi Nar suyu ve Nar çekirdeğinden yapılan nar çekirdeği yağı şeklinde de kullanılabilir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder