22 Mayıs 2017 Pazartesi

Myom Kansere Dönüşür Mü?

sağlıkiçin.org olarak sizler için myom kansere dönüşür mü  hakkında yazı hazırladık. İyi okumalar diliyoruz.

Myom Nedir


Rahim miyomları, rahim dokusundan kaynaklanan, çapları genellikle 1-15cm arasında değişebilen iyi huylu tümörlerdir. Miyomlara bazen fibroid, leyomiyom, leyomiyomata veya fibromiyom olarak da isimlendirilir.

Miyomlar, kadın genital organlarının en sık rastlanan tümörleridir; 35 yaşın üzerindeki her üç kadının birinde, belirli tenkiklerin yapılması ile miyomlar belirlenir. Ancak, çok küçük miyomlar da dahil edilirse, bazı araştırmacılar menapoza kadar hemen her kadında miyom oluştuğuna söylmektedirler.

Hastaların çoğunda, rahim içinde birden fazla miyom bulunur, bu sayı bazen 50 nin üstüne çıkabilir. Kadınlık hormonu olarak bilinen östrojen, miyomların büyümesine yol açar. Bu sebeple miyomlar genellikle üreme çağında ve hamilelikte yaklaşık 2-3 kat büyürler, menapozda ise eğer hasta hormon ilacı kullanmıyorsa genellikle küçülürler.Myomun Belirtileri Nelerdir


Rahim miyomlarının çoğu herhangi bir şikayete yol açmaz ve tedavi gerektirmezler. Ancak tüm miyomların yaklaşık %10-20 sinde ciddi rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Miyomlarda en sık görülen yakınma, adet kanamalarının uzun ve şiddetli olma durumudur. Bu kanamalar bazen çok bol ve pıhtılı olabilir. Kronik kanama sebebiyle hastalarda kansızlık (anemi) durumu da oluşabilmektedir. Miyom hastalarında sık rastlanan diğer yakınmalar şunlardır:

Karın ağrısı ve dolgunluk hissinin yaşanması.
Sırt ve bacaklarda ağrı durumu.
Cinsel ilişki ile acı hissi oluşması.
Sık idrara çıkma (miyomların idrar torbasına bası yapması sonucu)
Kabızlık ve gaz (miyomların kalın barsağa bası yapması sonucu)

Myom kansere dönüşür mü?Myom rahmin adelesinden orijin alan iyi huylu bir urdur, Kanserleşmesi veya kötü huylu değişimi vardır fakat çok ender olarak bu duruma rastlanmaktadır. Kadınlarda çok sık görülen bir hastalıktır (Neredeyse 4 kadından birinde ufak veya büyük myoma rastlanılmaktadır).

Myomların tedavisi gerektiği zaman özellikle hamile kalmak isteyen kadınlarda veya şikayete sebep olduğu zaman karında ağrı ve kanama durumunun yanında idrara sık çıkma durumu olur ve kısa sürede büyüklük ve şekil değişikliği görüldüğündeki kötü huylu olma ihtimali akla gelirse tedavisi gerekir. Myomların tedavisi cerrahidir.

Gençlerde sadece myomu alarak, ileri yaşlarda ise çoğu kere myomla beraber rahmi de alarak tedavi edilir. Myomun ilaçla tedavisi suni menopoz yaratılarak yapılır ve bu tedaviyle myomlar kısmen küçültülür. Fakat tedavi kesildiğinde myomlar tekrar eski büyüklüğüne ulaşır.

O halde özetlemek gerekirse, şikayete sebep olmayan ve kısa sürede aşırı hızla büyümeyen bir myomun tedavisi çoğu zaman gerekmez.Ayrıca kanser durumu da yaratmaz bundan endişe etmeye gerek yoktur. Doktor kontrolleri mutlaka devam etmelidir. Menopozdan sonra myomlar genellikle küçülürler. Küçülmeyen veya aksine menopozda büyümeye devam eden myom tedavi edilmelidir.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder