22 Mayıs 2017 Pazartesi

Mide bulantısına ne iyi gelir?

Mide Bulantısı


Mide bulantıları hemen hemen hepimizde zaman zaman yaşadığımız son derece moral bozucu ve kötü bir durumdur. Mide bulantısı mide sorunu olmasına rağmen çeşitli faktörlere bağlı olarak  gelişebilmektedir gıda zehirlenmesi , otobüs yolculuğunda yol tutması, deniz seyahtinden kaynaklı mide bulantısı görülebilir. Ayrıca bazı hapların ve ilaçların yan etkisi olarak da mide bulantısı görülebilmektedir. Diğer yandan sindirim sisteminde oluşan iltihaplanmalar mide bulantısına neden olabilir.


Mide bulantısı nasıl geçer?


Kişinin eğer zararlı alışkanlıkları varsa bu alışkanlıkların sağlığı daha fazla olumsuz etkilemesine maruz bırakmadan acil bırakması gerekir. Alkol ürünleri ve sigara özellikle aç karna alındığında yanında mide bulantılarını da getirir. Bu yüzden kesinlikle bu zararlı alışkanlıkların bırakılması gerekmektedir.

Mide bulantısının geçmesi için toplumumuzda nane limon yapılıp alınmasının çok faydası olduğu görülmüştür. Mide bulantısını geçirmek için uygulanan son derece sağlıklı bir yöntemdir. Bunun dışında papatya çayı veya zencefil kullanımı da etkilidir. Ayrıca lavanta yağınında  mide bulantısına iyi geldiği bilinmektedir.

Sabah kahvaltısı yapılmadığı ve uzun süreli aç kalındığı zamanlarda ise mide bulantısı tekrar boy gösterecektir. Bu nedenle yani açlıkla oluşan mide bulantısını geçirmek için kesinlikle kahvaltı ve ana öğünler yapılmalı. Kişi bu öğünlerde dengeli ve yeterli beslenmeye dikkat etmelidir.

Temiz hava ve oksijenin mide bulantısına çok iyi geldiği bilinmektedir. Bu nedenle boş vakitlerde doğal ortamlara gidilmesi önemlidir. Hayatınızdaki çeşitli aktiviteler de mide bulantısına iyi gelmektedir.

Halen mide bulantınız sık sık devam ediyorsa doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Genellikle B6 vitamini eksikliğine  bağlı olarak görüldüğü için bu tür hap veya ilaçlar verilecektir. İlaçlarınızı düzenli kullanmaya başladıktan sonra mide bulantısı sorununuzdan da kurtulabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder