23 Mayıs 2017 Salı

MERSİN AĞACININ FAYDALARI


MERSİN AĞACININ FAYDALARI


Mersin Ağacı.

Mersin veya murt ağacı (Myrtus), mersingiller (Myrtaceae) familyasından, maki grubundan çalı formunda bir bitkidir. Boyları 2-3 metreye kadar olan bitki  Akdeniz ikliminin  bulunduğu kıyı kuşağında yetişmektedir. Bitkinin aynı isimle anılan beyaz ve mor renkte meyveleri eylül ayında olgunlaşır ve çerez olarak tüketilir. Ayrıca bitkinin genç sürgünleri, çelenk süslemesinde de kullanılmaktadır. Bitki bol suyu sevdiğinden sulak alanların yanında daha çok görülmektedir.Bitkinin kökleri toprağın hem derinlerine kadar indiğinden hem de toprağın yüzeyine yakın yerlerine dağıldığından, bu bitki yörede erozyon önlemede etkin olarak kullanılmaktadır. Özellikle yörede eğimli arazilerin heyelan tehlikesi olan kesimlerine dikilmektedir.Sazak ağacı olarak da bilinmekte olan, mersin ağacının ana vatanı, YeniZelanda ve Avusturalyadır.Mersin bitkisinin dal, yaprak, çiçek ve meyveleri güzel kokulu olması sebebi ile de oldukça güzel bir ağaçtır. Bitki, döktüğü tohumlarla kendiliğinden çoğalır ya da gövde çelikleriyle üretilir.Mersin Ağacının Faydaları Ve Özellikleri


* Peklik verici ve özellikle çocuklarda diyareyi kesicidir.
* İştah açıcı özelliğinin yanı sıra mide sağlığını korur ve sindirim sistemini düzenler.
* İdrar yolları enfeksiyonlarında antiseptik olarak kullanılabilir.
* Doku ve damar büzücü özelliği ile, kanı dindirici etkisi vardır.
bitkinin yaprakları, her mevsimde toplanır ve gölgelik, havadar bir yerde kurutulur, 1 tatlı kaşığı kurumuş mersin yaprağı üzerine 4 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirilerek hazırlanan infüzyon, günde iki kez birer bardak içilir. Ayrıca zeytin yağı ile yağı karıştırılarak kullanılır.
* Ayrıca A vitamini yönünden zengin olan mersin meyvesinden şurup yapılarak içilmesinin, görme yeteneğini artırdığı ileri sürülmektedir. Bu özelliği ile görme sorunlarına ve gece körlüğüne oldukça yararlıdır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder