24 Mayıs 2017 Çarşamba

Menopozun sıkıntılarını yürüyerek azaltın


Menopoz döneminde kadınlar hem psikolojik hem de fiziksel sıkıntılar yaşarlar bunun sebebi
kadınlarda adetin doğal yollardan bitmesi ile birlikte, kadınlar için sıkıntılı bir sürecinde başladığını anlamına gelmektedir. Bu dönemde kadınlar yürüyüş, yüzme, doğa ile iç içe olan etkinlikler yapmaları onları rahatlatacaktır.Menopoz Etkileri ve Menopoz Sıkıntılarından Kurtulma Yolları

Uzmanlar menopozun en büyük belirtisinin adet düzensizlikleri olduğunu ifade ederek, bununla birlikte ateş basması, terleme, çarpıntının yanı sıra zaman zaman yüzde ve boyunda kızarıklıklar meydana geleceğini belirtmektedirler. Bu belirtiler menopoz ilk dönemlerinde sıklık gösterse de zamanla azalmaktadır.

Menopoz döneminde gerginlik ve sıkıntı gibi psikolojik sorunlar da meydana gelirken uyku düzeninde bozukluklar ve enerjideki düşüşler kadınların ruhsal sıkıntılarına kapı açmaktadır. Cinsel birliktelikte ağrı hissi, idrar yapmada zorluk gibi belirtilerde menopoz döneminde görülen  diğer şikayetler arasındadır. Menopozun genellikle 40-45’li yaşlarda görülmeye  her kadın aynı şiddette belirtilerle karşılaşmaz. Hatta kimi bireylerde hiç sorun çıkmamakta ya da çok hafif seyretmektedir. Ancak, kendini iyi hissetmeyen, menopozun hayatını nasıl etkileyeceğini merak eden bireyler mutlaka doktorundan destek almalıdır. Kişinin menopoz dönemine bilinçli ve hazırlıklı girmesi menopoz belirtilerinin şiddetini azaltmada ön koşuldur.


Menopoz döneminde östrojen hormonunun ve koruyucu etkisinin azalmasından dolayı kalp ve damar hastalıkları ortaya çıkabilmektedir. Bununla beraber tansiyon ve şeker hastalarının yanı sıra sigara kullanan bireyle daha çok risk altındadır. Menopozdan sonra kadınlarda düşük dansiteli kolesterolde hızlı bir yükselme görülür ve bunun sonucunda koroner kalp hastalığı riski artar. Bu dönemde bireye doktorunun muayene bulguları neticesinde östrojen tedavisi uygulanabilir.Kalp için koruyucu olan yüksek dansiteli kolestrol oranı yalnızca egzersizle arttığından kişinin yürüyüş yapması kemik erimesini önlediği gibi kalp için de koruyucu olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder