24 Mayıs 2017 Çarşamba

Menapoza Kaç Yaşında Girilir


Menopoza Girme YaşıBir kadının ortalama menopoza girme yaşı 45 ile  49 arasındadır. Bazı kadınlar menopoza erken girmektedirler bu durum kadınların yüzde birinde geçerli olmaktadır. Bu durumda kadınlar 40 yaşından önce menopoza girerler. Menopoza girme yaşı kalıtsal olarak belirlenmiştir ve ilk adet kanaması yaşı, emzirme, doğum kontrol hapı kullanımı, ırk, eğitim, boy ve son gebelik yaşı gibi değişkenlerden etkilenmez.Sigara kullanımı yumurta hücrelerinin ölümüne neden olduğundan, özellikle günde 20 adet ve daha fazla sigara içen kadınların menopoza girme yaşlarının 1-2 yıl geriye gittiği belirlenmiştir.

Menapoz Dönemi HakkındaHiç doğum yapmamış olan kadınların menopoza  dönemine erken girmeye daha yatkındırlar ve erken menapoz dönemi bu kadınlar da gözlemlenmiştir. Çalışmalar anne ile kızın aynı yaşlarda menopoza girdiklerini göstermektedir. Bu durum menopoza girme yaşının kalıtsal özelliklerle yakın ilişkide olduğunu düşündürmektedir.Beslenme bozukluğu olan ve vejetaryen beslenme tarzı benimseyen kadınların nispeten daha erken yaşlarda menopoza girdikleri görülmektedir. Alkol tüketimi fazla olan kadınlar menopoz dönemini geç yaşamaktadırlar fakat sigara kullanımı menapoz dönemini daha erken almaktadır. Bunun en muhtemel nedeni alkolün karaciğerdeki etkileri nedeniyle bu kadınlarda östrojen hormon seviyelerinin daha yüksek olmasıdır.

Düşük kilolu kadınlar menopoza daha erken girme eğilimindedir. Bu durum bu kadınların yağ dokusunun östrojen üretimine katkısının azalması ile alakalı bir durumdur.İş yaşamı ve diğer yaşam şartlarının menopoza girme yaşını etkilediği düşünülmemektedir.Yüksek yerlerde yaşayanlar menopoza daha erken girmektedir.Yumurtalıkların kan dolaşımının etkilendiği bir jinekolojik ameliyat geçiren kadınlar (rahimin alınması gibi) menopoza daha erken bir yaşta girebilirler.Rahim içi gelişme geriliği ile (düşük kilolu) doğan kadınlar menopoza daha erken girmektedirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder