27 Mayıs 2017 Cumartesi

Makyaj İçin Cilt Sağlığınızı Tehlikeye Atmayın


MakyajHer kadının hayali olan güzel ve bakımlı görünmek için kişisel bakım ürünlerinden ve çoğunlukla makyaj malzemelerinden yardım alınır. Ancak bilinçsiz makyaj, kadını güzel göstermeye yetmediği gibi; cilt sağlığı üzerinde de pek çok olumsuz etkiye neden olabilir.

Pek çok kadın güzel ve bakımlı görünmek ister ama bunu yaparken hata yapabilir. Uz. Dr. Zerrin Baysal, bilinçsiz makyajın cilde zararlı etkileri hakkında bilgi verdi ve sık makyaj yapanlara cilt sağlığının korunması için önerilerde bulundu.

Bilindiği gibi, makyaj malzemelerinin en büyük yan etkisi alerjik reaksiyonlardır. Özellikle yüze sürülen fondöten, pudra ve far malzemeleri alerjiye daha çok neden olan malzemelerdir. Bu riski engellemek için ne yapmalı?Cilt Sağlığı ve Makyaj 


*Cilt sağlığınız için makyaj malzemlerini öncelikle denemeniz ve test etmeniz gerekmektedir. Bu ürünleri almadan önce test ürünü alıp kullanmakta yarar vardır. Bir ürün 72 saat sonra herhangi bir alerjik reaksiyona yol açmazsa, ilerleyen günlerde alerji gelişme ihtimali düşüktür, ama yine de olabilir. Özellikle hassas deriye sahip olanlar dikkatli olmalıdır.

*Makyajınızı gece yatmadan önce mutlaka temizlemelisiniz. Temizlenmeyen makyaj cilde zarar verecektir. Bu  yüzden uygulanan ürünler yüzde uzun süre kalmamalıdır. Özellikle yatarken mutlaka bir sabunla yıkanmalı, nemlendirici sürülmelidir. Bu reaksiyonlardan kaçınmak için, aşırı derecede makyaj yapmamak, makyaj ürünlerini kullanmadan önce deriyi temizlemek ve nemlendirmek yine uyulması gereken kurallardır.

*Yanlış makyaj sivilce ve siyah nokta  oluşumuna sebep olmaktadır. Bundan kaynaklı makyajın bilinen en önemli yan etkilerinden biri de komedondur. Gerek “siyah nokta” olarak bilinen açık komedonlar, gerekse de “kapalı komedon” olarak bilinen “beyaz nokta”ların oluşmasında en belirgin sebepler arasında makyaj yöntemlerindeki bilinçsizlik vardır. Kişi deri tipine uygun olmayan ürünleri kullandığında gözenekler tıkanır, tıkanmış gözenekler içinde biriken yağ yüzde akneye ya da komedonlara sebep olur. Cilt tipini iyi bilmek kuru deriye sahipse yağlı ürünler kullanmak, yağlı cilde sahipse su bazlı ya da matlaştırıcı ve de yağ emici ürünler kullanmak gerekir. En iyisi profesyonel kişilerin önerisine uyarak alınan ürünleri kullanmak daha doğrudur.

*Cildiniz nemlendiriciyi emdikten sonra makyaj yapmalısınız. Bu durum cildiniz koruyacaktır. Renklendirici ürünler olan allık, far, maskara, ruj ve diğer ürünlerin kullanılmasında da dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Yüze uygulanan bir nemlendiriciden hemen sonra uygulanacak makyaj malzemeleri ciltte hoş olmayan görüntülere sebep olur. Bu yüzden nemlendiricinin cilt tarafından emilimini beklemek gerekir. Makyajla ilgili bir önemli nokta da aşırı ve su bazlı rujların bazen dudakta çatlamalara ve kurumalara sebep olduğudur. Bunu engellemek için dudağa ya yağ bazlı bir nemlendirici sürülmeli ya da yağ bazlı rujlar kullanılmalıdır.

* Bitkisel olarak tanıtılan ürünlere hemen güvenip almamalısınız. Maskaralar ve farlar, yüzde görülen alerjik reaksiyonların en önemli nedenidir. Bir ürüne karşı gelişen reaksiyon genelde bir başka ürüne karşı da gelişebilir. Bu durum, derinin toleransının düşük olduğunu gösterir. Bazı hassas derili kişiler hayatları boyunca makyaj ürünleri kullanamayabilir. Natürel, mineral, bitkisel ürünler başlığı ile pazarlanan ürünlere karşı bile alerjik reaksiyon gelişebilir. Çoğu zaman yapılan alerji testleri de bu konuda kişilerin toleransız olduğunu gösterir.

* Unutmayın ki iyi temizlenmeyen bir cilt erken yaşlanmaya ve erken yaşlanmadan kaynaklı kırışıklıklara hazır hale gelir. Bundan kaynaklı yapılan hataların başında yapılmış makyajın temizlenmemesi gelir. Deride kalan makyaj ürünleri, derinin kalınlaşmasına, erken kırışıklıklara, gözeneklerinin genişlemesine, derinin mat ve homojen olmayan renk değişikliklerine sebep olur. Bu yüzden uygun bir ürünle makyajın çıkarılması makyaj yapmak isteyen kişi için gerekliliktir.

* Başka kişilerin kullandığı makyaj malzemeleri kullanılmalıdır. Bu kişi aileden biri olsa da bu durum geçerlidir. Bir başkasının makyaj ürünlerini kullanmamak dikkat edilmesi gereken en önemli kuraldır. Bu sayede kişisel enfeksiyon ajanlarının kişiden kişiye yayılması söz konusudur. Hele kişide açık yara varsa bulaşıcılık riski da ha da artar. Kozmetiklerin yanı sıra kozmetikleri uygulamak için kullanılan fırça, pamuk, sünger gibi ajanların birden fazla kişi tarafından ortak kullanılması, kişiler arası mikropların yayılması açısından büyük bir sorundur.

* Makyaj yapmadan önce el hijyeni oldukça önemlidir. Kozmetikler uygulanmadan önce eller mutlaka yıkanmalı, uygulanacak deri mutlaka temiz olmalıdır. Uygulama aparatları mümkünse tek kullanımlık olmalı, fırçalar ise temizlenmeli ve de sık sık değiştirilmelidir.

*Makyaj malzemelerinizi doğru  bir şekilde saklamak ve korumak gerekmektedir. Ürünler kullanım talimatına göre uygulanmalı, kapakları sıkıca kapatılmalı, sıcak ortamda tutulmamalı (özellikle araç içinde ) , kullanım zamanı geçmiş ürünler atılmalıdır. Güneşe ve sıcağa maruz kalmış ürünler, koruyucu maddelerini kaybederler. Bu da ürünün kullanım zamanının azaltır. Erken bozulmasına, bakteri üremesine neden olur.

*Herhangi bir cilt rahatsızlığınız varsa yada derinizde yara vb. gibi hassas oluşumlar varsa makyaj ile bunların güzel görünmesi için örtmemelisiniz. Yani deri bütünlüğünü bozan yara, sıyrık, enfeksiyon, egzama gibi bir durum varsa bu bölgelere makyaj yapmaktan kaçınmak gerekir. Aksi takdirde enfeksiyon gelişebilir yada problemin daha da şiddetlenmesi söz konusu olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder