25 Mayıs 2017 Perşembe

Makarna kilo aldırır mı? Aldırmaması için Yapılması GerekenlerMakarna Kilo Aldırır Mı?Günlük tüketimi oranı yüksek olan makarnayı eğer fazla haşlamazsanız çok hamurlaşma yaşanmaz ve midenize oturmaz.Aslında başlamadan belirtmek gerekiyor aşağıda ki makarna tarifiyle makarna kilo aldırmaz. Makarnayı haşlarken  bir parça zeytinyağı koymak tencereye yapışmasını engeller. Makarnayı sudan çıkartmadan önce ya da başlangıçta bir tatlı kaşığına yakın tuz atarsanız tadı ve kıvamı mükemmele yakın olur.Makarna Tarifi


Makarnayı haşladıktan sonra soğuk suyla yıkamak doğru bir uygulama değildir. Çünkü makarna sonuçta irmik yani buğdaydan yapılan bir tüketim maddesidir ve içerisinde değerli B vitaminleri barındırır. B vitamini ise suda eriyen bir vitamindir ve siz makarnayı ne kadar çok suda ve ne kadar uzun süre kaynatırsanız ve ne kadar çok yıkarsanız bu vitaminler de o kadar çok arındırmış olursunuz.

En uygunu diri bir şekilde haşlanmış makarnayı hemen süzgece dökmek ve orada 1-2 dakika kendiliğinden iyice süzülmesine izin verdikten sonra tekrar pişirildiği kaba alıp çok az miktarda sızma zeytinyağı ve tahta kaşıkla birkaç kere döndürüp taze sebzelerin yanına servis yapmaktır.

Çeşitli Makarnalar Yapın


Mantarlı, Peynirli ya da Ispanaklı  Makarnalar Yapın.

Kepekli makarna normal makarnaya göre fazla lif içerdiğinden biraz gaz oluşumu sağlayabilir. Bu nedenle sebzelerin üzerine kimyon ve zencefil serpmek sorun çözücü olabilir.

Bu yemeğin üzerine de 15–20 dakika sonra 1 fincan hazmettirici rezeneli, anasonlu, yeşil çaylı çaylar içmek de faydalıdır. Aslında makarna sanıldığı kadar korkulacak ve şişmanlatan bir yiyecek sayılmaz. Aksine gayet besleyici bir tüketim maddesidir. Önemli olan çok sık tüketmemek ve yediğiniz miktarı ayarında tutmak.


Makarna Değil Yanındakiler Şişmanlatır


Makarnada şişmanlatan daha çok içine konulan yağlar, ağır soslar, kıymalar, yağlı peynirler gibi ek besin öğeleridir. Az sıvı yağ ile yapılan yağsız peynirler, mantar ve ızgara sebze gibi katkılarla beraber yenen makarnalardan uzak durmanız bu noktada anlamsızdır. Makarna diyetlerdeki vazgeçilmezlerden biridir.

Son yıllarda rengi koyu olan entegral, tam buğday unundan yapılan esmer makarnalar da (kepekli değil) tam usulüne uygun yapıldığında ve diri diri yenirse lezzetli hal alıyor, kabızlık oluşumu görülmüyor , vitamin oranı yüksek kalıyor. Dolayısıyla öncelikle tam buğday unundan yapılan makarnalar önerimizdir. Afiyet olsun...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder