1 Haziran 2017 Perşembe

Madonna yöntemiyle zayıflama


Madonna Yöntemiyle Zayıflama

Madonna, Hugh Grant, Liz Hurley, Julia Roberts gibi ünlülerin formlarını borçlu olduğu pilates son  süreçte oldukça ilgi görüyor. Özellikle Türk kadınlarının “sorunlu bölgelerini” inceltmeye yardımcı olan pilates, sırt kaslarını da kuvvetlendiriyor.

Tüm dünyada Hollywood ünlüleri, sporcular, iş adamları ve hatta kraliyet ailesi mensuplarınınbile benimsediği pilates, tüm vücudu çalıştıran bir “sihirli değnek”.

Pilatesle Zayıflama

Başkent’te Sanat Akademi’de uygulanan pilates derslerini Devlet Opera ve Balesi eski Başkoreografı, Balet Fahrettin Güven veriyor. Bale figürlerini de pilates ile birleştiren Güven, böylece kendi özel tekniğini ortaya koydu. Büyük ilgi gören derslere katılanların sayısı giderek artarken, özellikle gününü masa başında çalışarak geçiren iş kadınları rehavet gösteriyor.


Türk kadınları için birebir: Pilates


Uzmanlar, pilatesin bütün kas gruplarını, özellikle de sırt, bel ve kalça bölgelerini çalıştırdığını aktarıyor.

“Beden kontrolü ve alıştırma” olarak tariflenebilecek olan pilatesin özellikle Türk kadınları için birebir olduğunu dile getiren uzmanlar, “Türk kadınlarının basen bölgesi genelde geniş olduğu için sorunlu görülür. Bu spor, kalça bölgesini çalıştırdığı ve buradaki yağları yaktığından Türk kadınları için birebir” şeklinde konuştu.

Pilates derslerini vermeden önce yurtdışından getirilen CD’ler aracılığıyla bu sporun tekniğini gördüğünü, daha sonra bu tekniği bale figürleriyle birleştirdiğini aktaran Güven, “Özellikle sabahtan akşama kadar büroda çalışan iş kadınları, çok memnun kaldıklarını söyledi. Bel ve sırt ağrıları büyük ölçüde azalmış. Bu da sevindirici” diye konuştu.

Pilates tekniğine ismini veren Joseph Pilates, 1880′de Düsseldorf’ta dünyaya geldi.

Pilatesin Faydaları

Astım ve romatizmayla boğuşan ve çelimsiz bir gençlik geçiren Pilates, genç yaşta kayak ve jimnastikle ilgilenerek vücudunu geliştirdi. 1912′de İngiltere’de sirk cambazı, boksör ve dedektiflere kendini koruma dersleri veren Pilates, Birinci Dünya Savaşı döneminde düşman ilan edilerek Lancaster bölgesinde kampa kapatıldı.

Kampta hastabakıcılık yapan ve burada kendi tekniğini geliştiren Pilates, burada askerlere tekniğini aktardı. İngiltere’de 1918′de pek çok kişinin ölümüne yol açan grip salgınından Pilates’in kampındakiler etkilenmeyince uyguladığı teknik popülerlik kazandı. Savaştan sonra Almanya’da metodunu geliştirmeye devam eden ve şehir polislerine öğreten Pilates, 1926′da ABD’ye göç etti ve stüdyosunu kurdu. Graham, Balanchine gibi ünlü dansçıların da öğrencileri arasında yer aldığı Pilates’in yöntemi giderek yaygınlaştı.

21. yüzyılda hala gözde olan pilates, Madonna, Hugh Grant, Britney Spears, Julia Roberts gibi ünlüler tarafından benimsendi. Güçlü bir vücut yaratmayı kafasına koyan pilates, 30-40 temel hareketle tüm vücut için kondisyon sağlıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder