30 Mayıs 2017 Salı

Kiraz: İdrar söktürür, kolesterolü düşürür


Kiraz
Kiraz  oldukça faydalı bir meyvedir ve ülkemizde oldukça yaygındır. Kiraz meyvesinin saplarını kurutup kavanozda saklarsanız  daha sonra çayını yaparsanız ödeme atmanıza yardımcı olur. Ayrıca kiraz zayıflama amaçlı kullanılabilir. Diğer mısır püskülü saplarıyla beraber maydanoz ve kiraz sapı karışımından elde edilen çayla ödeme vücuttan atılır.
Kirazın YararlarıKiraz, vişne C vitamini açısından zengindir ve bundan kaynaklı antitoksidan görevi görür. Her ikisi de cilt ve gözler için yararlı olan A vitamininin öncü maddesi olan Beta karoteni bolca içerir. Kiraz ve vişne koparıldıktan sonra hızla soğuk hava şartlarında veya buzdolabında saklanmalıdır. Yoksa 3-5 gün içinde bozulup çürüyebilir. Çiğ olarak yenmeleri faydalıdır ve kısmen meyvelerinin de sapları gibi idrar söktürücü etkisi mevcuttur. Bol miktarda yenen kiraz ve vişnenin kolesterolünüzü dengeler. Bu meyveler aynı zamanda reçel, meyve suyu ve marmelat yapımında da bolca kullanılır.Konsantrasyon olarak vişne aynı hacimdeki portakaldan 100 misli daha çok C vitamini içerir. Tam olgunlaşmamış hamımsı kiraz ve vişnede C vitamini oranı daha yüksektir. Ortalama bir kase kirazda 31 kalori varken şekerin daha düşük olduğu vişne de bu oran daha azdır. Meyvenin yaklaşık yüzde 90′ı sudan oluşur. İçindeki potasyum ve kalsiyum oranı yüksektir. Ayrıca magnezyum ve fosfor da vardır. Kalp için yararlı olan follatlar vişne ve kirazda bulunmaktadır. Diğer meyvelerde olduğu gibi kirazı da yemekten hemen sonra yemeyin ama ağız tadım değiştirmek için çok az miktarda yiyebilirsiniz. Kirazın kanı sulandırdığını da hatırlatırım. Bu nedenle eskiler kiraz bollaştığı zaman sülük tedavisine ara verirlermiş. Bu dönemde özellikle ara öğünlerde kirazı da unutmayın.

Kiraz Sapı Çayı

30 gram kiraz sapını 1 litre suda 10 dakika kaynatarak hazırlanan çayın düzenli içimi ile; idrar söktürücü ve sindirimi düzenleyici özelliği bulunur. Böbrekleri çalıştırarak, ürik asit ve ürat tuzlarının vücuttan atılmasını kolaylaştırıyor. Böylece romatizma ve gut hastalıkları, eklem kireçlenmesi ve damar sertliğine karşı olumlu etki yapıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder