20 Mayıs 2017 Cumartesi

Kiraz


Kirazın Önemi


Editörlerimiz sizler için kirazın önemi ve faydaları hakkında yazı hazırladık.


Kiraz


Kirazın Türkiye’de yetiştiği yerler: Marmara ve Ege bölgesinde.Kiraz mevsimi, nisan mayıs aylarında, demet halinde pembemsi beyaz renkli çiçekler açan,kırmızı, etli ve sulu meyveleri olan ağaçtır. Çiçekler etlenerek fındık büyüklüğünde Kiraz adı verilen meyveleri verirler. meyveler, dallarda iki veya üçü bir arada demetler halinde oluşur ve iyice kızarıp olgunlaşınca toplanma seviyesine gelir.

Fide kiraz ağacından, 5-6 yıldan önce meyve veremez. Bir kiraz ağacı, 60-70 yıl kadar yaşar. Bir ağaçtan ortalama olarak, 20-50 kg kadar ürün toplanabilir. Taze meyvesi dayanıksızdır. mevsim sonu, bilhassa yağışlardan sonra kurtlanır.

Memleketimizde geniş çapta kültürü yapılmaktadır. Uludağ, aşlama, napolyon, sultani, ballı ve ak kiraz gibi çeşitleri vardır.

Kullanıldığı yerler: Meyvesi taze olarak tüketilir. Hoşafı, reçel ve konservesi yapılır. Kiraz ağacı kabuğu kabız ve ateş düşürücü, çiçekleri göğüs yumuşatıcı, yaprakları ise müshil olarak halk arasında bazı bölgelerde kullanılmaktadır.

Kirazın Faydaları


Kiraz zamanı Okinavva’da en güzel mev­simdir. Kiraz pigment olarak güçlü koruyucu­ları sayesinde kılcal kan damarlarını destekler. Vücudun diğer bölümlerine dağılan (ayaklar, eller, gözler) flavonoidler olarak adlandırılan bu pigmentler kan dolaşımını destekler ve bü­tün organların düzenlenmesini yardımcıdır. Bu dü­zenleme yaşlılıkla savaşmada önemlidir.
Kiraz zamanı Okinavva’da en güzel mev­simdir. Kiraz pigment olarak etkili koruyucu­ları sayesinde kılcal kan damarlarını destekler. Vücudun diğer bölümlerine dağılan (ayaklar, eller, gözler) flavonoidler olarak adlandırılan bu pigmentler kan dolaşımını destekler ve bü­tün organların düzenlenmesini sağlar. Bu dü­zenleme yaşlılıkla savaşmada önemlidir.

Günlük yemek için 3 fikir


  • En basit olarak kıtır kıtır yemek
  • Kırmızı şarapta 5 ile 10 dakika bekleterek hoş bir tat verir
  • Bütün etlerle birlikte özellikle şekerli olanlarla (domuz, tavuk)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder