25 Mayıs 2017 Perşembe

Kenelerin Sayısı Arttı Mı?


Kene ArtışıUzmanlar, küresel ısınma nedeniyle bu yıl kenelerin daha erken ortaya çıktığını aktardı.

Uzmanlar, keneyle mücadelede önemli eksikler olduğunu, kene görülen yerlerde özellikle belediyelerin bilinçsizce ilaçlama yaptıklarını iddia etti.

Kene İlaçlamaları


Bu ilaçlamaların, kenenin doğal düşmanları olan böcekleri de öldürebildiğini belirten uzmanlar, bu nedenle, keneye karşı verilen mücadelede bilim adamlarının önerilerinin göz önünde bulundurularak, ilaçlama çalışmalarının yürütülmesi gerektiğinin altını çizdi.

Ancak bugüne kadar yapılan araştırmalarda, kene konusunda uzman bilim adamların görüşlerine yeteri kadar başvurulmadığını veya bilim adamlarının görüşlerinin yetirince dikkate alınmadığını savunan uzmanlar, şunları kaydetti:

”Küresel ısınma nedeniyle bu yıl kenelerin daha erken ortaya çıktığı bir gerçek. Çünkü kene sıcağı sever. Örneğin geçtiğimiz yıllarda keneler mayıs ayında yoğun şekilde görülüyorsa, bu yıl havalar erken ısındığı için nisan ayında görülmeye başlandı. Bugün üzerinde en fazla durulan konu, kenelerin sayısının geçtiğimiz yıllara göre artıp artmadığı… Türkiye’de sistemli bir kene taraması yapılamadığı için, ‘Önce ne kadar kene vardı, şimdi sayıları arttı mı?’, bunu bilemiyoruz. Tek bildiğimiz şey, Sağlık, Tarım ve Köy işleri, Çevre ve Orman ile İçişleri Bakanlıklarının iyi bir ortak organizasyonla, bilim insanlarıyla birlikte kapsamlı bir keneyle mücadele programı uygulamaları gerektiğidir. Bu organizasyon maalesef bugüne kadar başlatılmadı.”

Kenede Asıl Tehlike Kırsalda


Kırım Kongo Kanamalı Ateşi virüsü taşıyan kenelere karşı dikkatli  olunması gereken kişilerin, tarım ve hayvancılıkla uğraşan kırsal kesimdekiler olduğunu dile belirten uzmanlar, ”Bu konuda özellikle duyarlı olması gereken hayvancıların çoğu, hayati riskle karşı karşıya olmalarına rağmen kenelere aldırış etmiyor. Bunun korkusunu yılda birkaç kez kırlara pikniğe giden kent insanı yaşıyor. Keneye karşı büyük riskle karşı karşıya olan kırsal kesim, bu ölümcül virüse ve kenelere karşı bilinçlendirilmelidir” şeklinde aktardı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder