26 Mayıs 2017 Cuma

Keçi Gribinden Korunma Yolları


Keçi Gribinden Korunma YollarıKuş gribi ve domuz gribinden sonra ki süreçlerde ortaya çıkan ve salgın hastalığı haline gelen keçi gribi, mevsim normalleri üzerinde sıcaklığın etkin olmasına rağmen yayılmaya devam ediyor. Peki, nasıl gribe yakalanmayız ?

Uzmanlar, keçi gribinin en belirgin özelliğinin keçi gibi inatçı bir virüs olduğu ve uzun süre iyileşmediğini belirtirken, kimyasal olduğu gerekçesiyle iğne ve ilaç kullanmak istemeyen hastalar, şifayı taze sıkılmış meyve sularında buluyor.

Keçi gribi nedir?

Kentin dört bir yanında bulunan büfelerde, nar, havuç ve elma suyu satışlarında adeta patlama meydana geldi, geçen yılın gribi domuz gribinde olduğu gibi tehlikeli ve ölümcül bir hastalık olan keçi gribi için insanları dikkatli olamaya çağıran uzmanlar, “Mutlaka doktor kontrolünden geçin. Meyve suyu vücudun direnci için takviyedir, fakat düzenli iğne ve ilaçları mutlaka aksatmayın” şeklinde açıklamalar yapıyor.

Gribin yayılmasıyla birlikte satışların kat be kat arttığını söyleyen büfe işletmecileri, “Gelen müşterilerin çocuğunun hasta olduğunu gözlemliyoruz. Bu nedenle hijyene önem gösterip bardakların temizliği konusunda hassasiyet gösteriyoruz Önceden bir günde 100 bardağa yakın meyve suyu satarken, şimdi bu rakam 500′ün üzerine çıktı” diye belirtiyorlar.

Keçi Gribi Belirtileri


Halk arasında daha çok keçi gribi olarak tanınan hastalık tıp literatüründe Q ateşi veya Quensland ateşi adıyla anılıyor. Hastalığın sebebinin, başta keçiler olmak üzere koyun ve sığır gibi geviş getiren hayvanlarda bulunan Coxiella burnetti ismindeki bir bakteri olduğu irdeleniyor. Bakteri keneler aracılığıyla da hayvandan hayvana taşınabiliyor. Belirtiler gribe benziyor.

Hastalık ani olarak, yüksek ateş, titreme, baş ve kas ağrıları, halsizlik gibi grip benzeri bir tabloyla baş gösteriyor. Çoğu zaman kuru bir öksürük hali varken, iltihaplı veya kanlı balgam ve göğüs ağrısı da meydana gelebiliyor. Nadiren ölüme de yol açabilen hastalığın tedavisinde tetrasiklin, kloramfenikol ve kinolon sınıfı antibiyotikler kullanılıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder