26 Mayıs 2017 Cuma

Katı Gıdalarla Beslenen Bebek Obez Oluyor


Bebek sağlığı hakkında kesin yargılara varmak bizim değil doktorların işidir. Fakat bebeğinize katı gıdalar verirken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır ve biz bu makalemizde en azından bunun hakkında bazı bilgiler verebiliriz. 

Bebeklere Katı Gıda Verirken Dikkat

Katı Gıdalarla Beslenen Bebek Obez Oluyor
Acelen ne? Çocuğunuza katı yiyecekler vermek için fazla hevesli olmayın. Çocuğunuz 4 aylık işareti geçene kadar bekleyin ve kendini rahatça oturtup destekleyebilir hale gelmelerini bekleyin. Bir bebeğin boğulmadan yutma yeteneğini ölçerken daima katı yiyecekleri yavaşça verin. Yiyecek ağzından çıkarsa ve bebeğiniz kusuyorsa, hazır olmayabilir. Aile hekimine danışarak bebeğinizde gözlemlediklerinizi aktarın. 

Bebek Beslenmesi ve Obezite


Bebekler ne zaman katı yiyecekleri yemeye hazırdır? Uzmanlar bize bebeklerin çoğunun 4 ile 6 aylık olduklarında katı gıdaya başlayabileceklerini söylüyor.Eğer bebeğiniz dik oturabilir ve başını tutabilirse, bebeğinizin katı yiyecekler yemeye hazır olup olmadığını bilirsiniz. Bebeğin en az 4 aylık olana kadar beklemesini tavsiye ederiz, çünkü yiyecekleri daha erken tanıtmak çocukluk çağı obezitesini artırabilir.

Araştırmacıların, doğumdan 3 yaşına kadar olan 847 çocuğu izleyen bir araştırmada, okul öncesi çağındaki çocuklarda katı gıdaların ilk olarak bebeklere verildiği zaman ve obezite arasındaki bağlantıya baktı. Çalışma, emzirmenin önemi ve katı gıda maddelerinin bebeklere çok erken veya çok geç bir şekilde formüle edilmesi üzerine önemli sonuçlar çıkardı.

4 ay veya daha uzun süredir anne sütü ile beslenen bebekler arasında katı yiyeceklerin kullanılmasının zamanlaması 3 yaşında obezite ile ilişkili değildi. Başka bir deyişle, önerilen pencerenin dışında katı yiyecekler yemeye başlayan emzirilen bebekler (4 ay önce) 6 aydan önce ya da sonra) okul öncesi yaşa geldiklerinde obez olma ihtimali bulunmuyordu. Bu, katı gıdaları yemeye başladıklarında çok daha duyarlı olan, formülle beslenen bebekler için doğru değildi.

  • 4 aylıktan önce katı gıdaya sokulan ve hiç anne sütüyle beslenmemiş veya 4 aydan daha az bir süre anne sütüyle beslenen bebekler, 3 yaşına kadar katı gıdaya sokulan formülle beslenen bebeklere kıyasla 6 yaş daha şişman olma olasılığı daha yüksektir.  
  • 6 aylıktan sonra katı gıdaya sokulmamış olan bebekler  4-5 ay arasında katı gıda yemeye başlayanlara göre obez olma olasılığı neredeyse 4 kat daha fazladır.
  • 4 aylıktan önce katı gıdaya başlayan bebeklerin, daha önce anne sütüyle beslenen bebeklerin sadece% 8'ine kıyasla, “erken yiyenlerin”% 33'ünün formülle beslenmesiyle, daha çok formülle beslenmesi daha olasıydı. “Geç yiyenler” - 6 ay sonra katıdan başlayan bebekler - ancak anne sütüyle beslenmeleri daha olasıydı: emzirilen bebeklerin% 17'si, beslenen bebeklerin% 9'una kıyasla.

Katı gıdaların zamanlamasının neden formülle beslenen bebekler için bu kadar önemli olduğu net değildir ve özellikle katı madde yemeye başlamış olan formülle beslenen bebeklerin formülü olarak 3 yaşında obez olma riskinin neredeyse yüksek olması şaşırtıcıdır.  Formülü kullanan annelerin, bebeğin açlık işaretlerine biraz daha az uyum sağlaması ve onları çok fazla beslemesi (belki de şişeyi bitirmeleri için teşvik etmesi) veya çok sık olması olabilir. Başka bir neden ise, formülle beslenen bebeklerin katı madde kullanıldığında kalori alımını önemli ölçüde arttırması olabilir. Bir bebek büyüdükçe anne sütü değişirken, formül değişmez.Sonuç olarak, formülle beslenen bebekler çok fazla kalori yiyebilirken, emzirme bebeklerin ve annelerin tüketilen kalori miktarını ve türünü yönetmelerine yardımcı olabilir. Her ne kadar, formül üreticileri aşamalı formül geliştirmiş olsalar da, 4-6 aylık çocuklar için daha az kalori içeren katı yiyecekleri beslemek için en uygun pencere olan bir formül sunmamışlardır. Bu, annelerin, bebeklerinin ne ve ne kadar yediklerini daha iyi kontrol etmelerine olanak sağlayacaktır. 


Aşağıdaki yazılarımız obezitenin vehameti hakkında size bilgi verebilir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder