26 Mayıs 2017 Cuma

Katı Gıdalarla Beslenen Bebek Obez Oluyor


Katı Gıdalar Obez YapıyorAnne sütünün hem anne hem de bebek için faydalı olduğunu ifade eden uzmanlar, katı gıdalarla beslenen çocuklarda obezite riskinin artmasının yanında mide sağlığı ve genel vücut sağlığı açısından bir çok riske neden olduğunu belirtiyorlar.

Uzmanların yaptıkları araştırmalar ile  anne sütü yerine mama ile beslenirken 4 aylık olmadan önce katı gıdalar verilmeye başlanan bebeklerde 3 yaşına geldiklerinde obezite görülme riskinin 6 kat arttığının tespit etmişlerdir. Anne sütünün hastalıkları azalttığını, herhangi bir sebeple hastalık olduğunda iyileşmesini desteklediğini ifade eden uzmanlar; annelere 2 yaş dolana kadar bebeklerini emzirmeleri önermektedirler. Dünya Sağlık Örgütü 6 aylık olana kadar bebeklere sadece anne sütü verilmesini öneriyor. Bu süre içinde verilmesi gereken tek destek demir ve D vitaminidir. Zamanla bebeklere yavaş yavaş katı gıdalar verilebilir ayrıca bir süre sonra 1.5 yaşında iken bebeklere çorba verilebilmektedir.

Anne sütünün bebekler için mükemmel bir gıda olmasının yanı sıra aynı zamanda onlar için bağışıklık sistemini güçlendiren bir aşı gibi de işlev gördüğünü dile getiren uzmanlar, anne sütü emen bebeğin daha az hastalandığını, anne sütünün ishalli hastalıklara, solunum yolu enfeksiyonlarına, orta kulak iltihabına, şeker ve astım gibi hastalıklara karşı bebeği koruduğunu söylemektedirler.Bebeklerde Obezite


Bebeklerde obezite riskini önleyen en önemli şey anne sütüdür. Anne sütü yerine mama ile beslenirken 4 aylık olmadan önce katı gıdalar verilmeye başlanan bebeklerde 3 yaşına geldiklerinde obezite görülme riskinin 6 kat arttığı tespit edildi. Bugün bazı anneler 4 ay dolmadan patates, elma, armut gibi katı gıdaları ezerek bebeklerine veriyor. Bu bebeklerin gelişimi için oldukça zararlıdır Bebekler zaten bu gıdaları tam sindiremezler ve mideleri bunları öğütmek için yeterince iyi çalışmaz.

Emzirmenin anneye de çok sayıda yararı olduğunu dile getiren uzmanlar, emzirmenin oksitosin hormonunu uyardığından doğumdan sonra rahmin toparlanmasının ve emziren annelerin doğum öncesi aldıkları kiloları vermelerinin daha kolay hale getirmektedir. Ayrıca anneler emzirme sayesinde meme kanserinden de korunmaktadırlar.Emzirme, annede depresyon görülme riskini de azaltıyor.Doğum sonrası depresyonun da kadınlarda görülen ve onların en büyük hazzı olan annelik duygusunu yaşamalarını gölgeleyen bir hastalık olduğunu anlatan uzmanlar emziren annelerde doğum sonrası depresyon daha az görülmekte olduğunu dile getirmektedirler.

Diğer yandan uzmanlar hazır mamaların hem ekonomik hem de sağlık bakımından zararlı olduğunu, bu mamalarda anne sütünde bulunan besinlerin, vitaminlerin ve bağışıklığı güçlendiren maddelerin bir arada bulunmasının mümkün olmadığını dile getirmektedirler ve anne de eğer emzirme problemi varsa süt anne ile bu durumu halletmeleri gerekir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder