24 Mayıs 2017 Çarşamba

Karam bola


Karam Bola Nedir

Karambola meyvesinin Arkin, Fwang Tung, Golden Star, Hoku, Kaiang, Maha, Kembangan, Wheeler, Thayerand Newcombe gibi çeşitleri bulunur ve yumurtadan elipsoit şeklindedir 2-1/2 to 5 inç (6-13 cm)uzunluğunda, 5 tane yaprak damarı vardır. Enlemesine kestiğimizde yıldız şekli çıkar. Bu sebepten kaynaklı yıldız meyvesi olarak da bilinmektedir.

Derisi incedir, açıktan koyuya sarı ve yumuşak üst derisi mum gibidir. Çekirdekleri meyveden çıktıktan birkaç gün sonra yaşanabilirliğini kaybeder. Küçük ağaçlar iyi kalitede Karambolalar üretirler.

Karam bola yani yıldız meyvesi  Sri Lanka ve Moluccas’tan kaynaklandığına inanılır, fakat Asya’nın güneyi ve Malezya’da yüzyıllarca yetiştirilmiş. Ayrıca günümüzde İsrail, Malezya, Tayland, Endonezya, Brezilya  gibi ülkelerde de yetişir.Karam Bola Faydaları


Karam bola daha çok kesilerek yıldız meyvesi olması durumu ile tanınmaktadır ve popülerliğini de buna borçludur. Mayhoş kıvamında lezzetlidir, neredeyse her gün çok fazla tüketilir. Aynı zamanda C vitamini ile doludur ve bu sayede antitoksidan kaynağıdır.  Normal oda sıcaklığında tüketilmeli ve buz dolabına konulmamalıdır..

Günlük olarak tüketilmesi için ; 2 dakika kızartılır ve tuzlu şekerli bir tabakta etle sunulur.
Meyve salatasıyla birlikte ve ayrıca komposto ile birlikte süs olarak sunulmaktadır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder