23 Mayıs 2017 Salı

Karaciğer ve safra problemleri için enginar yiyin


Karaciğer dostu enginarEnginar mevsiminin gerçek bir şifa kaynağı olması  ile oldukça fazla tüketilen bir besindir. Enginar yüksek oranda C vitamini ve lif içerir, iyi bir folik asit kaynağıdır. Ülkemiz bu bitkiye bolca sahip olduğu için şanslıdır. 120 gramlık enginarda 60 kalori vardır. Yüzde 85'i sudur ve içinde 6-7 gram diyet lifi bulunur. Yağ sıfırdır. 4 gram protein içerir. Enginarda ayrıca bol potasyum, biraz magnezyum ve fosfor da vardır. Az miktarda A vitamini içerir. İyi bir şifa kaynağı olan enginar iç baklayla birlikte tüketilirse karaciğer ve safra yolları için şifası daha da artar. Özellikle alkol tüketenler, karaciğer yağlanması olanlar, sarılık sonrası nekahat döneminde olanlar,  yaz aylarına doğru vücudundaki toksinleri atmak isteyenler için mükemmel bir besindir. Ağızlarında acı tat olanlar, bu mevsimin önemli şifa kaynaklarından olan bu sebzeyi bolca tüketebilir.Enginarla Detoks Yapın


Aşırı kilolu pek çok kişide hele alkol tüketimi varsa beraberinde karaciğerde yağlanmanın sorunları ortaya çıkmaktadır. Bu kişilerde sağlıklı bir zayıflamaya önemli bir destek de karaciğeri arındırmak, gücünü artırmak ve onu biraz dinlendirmektir. Zayıflama bazen tek başına yeterli gelmemektedir. Bunun için enginardan hazırlanan kürler oldukça etkilidir. Sonuç: Daha enerjik bir beden, daha güzel bir cilt, göz altı morluklarının azalması ve düşen kolesterol düzeyi. Karaciğeri temizleyen uygulamalar yapıldığında ilk birkaç gün kötü kokulu dışkılama ve idrar olabilir. Bu aslında iyiye işarettir, tedirgin olmayın.

Karaciğer Yağlanması için Enginar Suyu


 5 litre su
 5 tane orta boy enginarın çanak yaprağı, 3-4 tane sap yaprağı
 Yarım kilo taze hindiba (Bulamazsanız 3 küçük avuç dolusu kuru hindiba)
 1 adet iri iri rendelenmiş kök zerdeçal
 Yarım tatlı kaşığı kuru lavanta

Hazırlanışı

Tüm karışım yaklaşık 3-4 dakika kaynatılır ardından 10 dakika kadar demlenmesi için bekletilir. Ilınınca temiz bir bidona, tercihen cam kaba konulur. Buzdolabında saklanır. Sabah ve akşam günde 2 kez aç kamına hemen yemeklerden önce içilir. Oda sıcaklığında olmalıdır. Tadı çok acımsı gelirse içine biraz bal ve çok az limon eklenebilir. Bu kürü haftada bir veya 10 günde bir taze hazırlayarak 40 güne tamamlayabilirsiniz. Alkol kullananlar bu dönemde alkol tüketimini en aza indirmeli.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder