21 Mayıs 2017 Pazar

Kara Lahana Aklandı


Karalahana Sağlığa Faydalı


'Karalahana çorbasının' guatra yol açmadığı ortaya çıktı, işte asıl suçlu...

Endokrinoloji Uzmanı  Doğu Karadeniz Bölgesi'nde halk arasında 'pancar' olarak bilinen 'karalahana çorbasının' guatra sebep olmadığını bildirdi.Boynun önündeki gırtlağın iki tarafında sağlı sollu bulunane benzeyen hormon bezi olan tiroit bezini normalden büyük olması durumunda guatr hastalığının obaş gösterdiğini vurgulayan Uzmanımız, özellikle Karadeniz'in iç kesimlerinde suların iyot eksikliğinden dolayı tiroit beziyle ilgili ciddi sorunlar yaşandığını, bunun için iyotlu tuz kullanılması gerektiğini bildirdi.

Günde Kaç Kilo Kara Lahana YersinYörede bolca üretilen ve yenilen karalahana çorbasının guatr hastalığına yol açtığı yönünde ki iddialarının doğru olmadığını da belirten uzmanlar, "Karalahananın içerisinde guatra neden olabilecek maddeler bulunmaktadır. Ancak bir kişinin guatr olabilmesi için günde 35 kilo karalahanayı yaklaşık 3 ay boyunca sürekli olarak tüketmesi gerekir ki, tek bir bireyin her gün bu miktarda kara lahana yemesi gerçekçi değildir" dedi.

Uzmanlar, brokoli ve Brüksel lahanasının da içinde guatrojen madde bulunduğunu ancak bu oranın da karalahanadaki gibi yüksek miktarda olmadığını vurguladı. Uzmanımızın aktardığı, "Bu guatrojen maddelerin kişiye etki edebilmesi için uzun bir süre boyunca düzenli olarak yenmesi gerekir. Her iki sebzenin aynı zamanda çok büyük faydaları vardır. Dolayısıyla içinde belli miktarda guatrojen madde var diye bu sebzeleri yememezlik yapmamalıyız" diye konuştu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder